عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۷۱۱۱

وام صفر تا چهل درصدی سوخته در بانک‌ها

ایسنا: حدود دو ماه از کاهش نرخ سود اعم از تسهیلات و سپرده در بانک ها می‌گذرد. گرچه نرخ سودهای بلندمدت در اغلب و شاید تمامی بانک ها همان ۱۸درصد مصوب است؛ ولی سودهای روزشمار که باید طبق توافق بانک ها و تصویب شورای پول و اعتبار ۱۰درصد باشد، در بین برخی به اندازه همان ۱۸درصد سالانه قابل پرداخت است. سود تسهیلات هم ماجرای خود را دارد.
در بهمن ماه سال گذشته بانک ها برای دومین بار برای کاهش نرخ سود توافق و به کمتر از یک هفته نیز شورای پول و اعتبار آن را مصوب کرد. سود سپرده از ۲۰ به ۱۸ و تسهیلات از ۲۴ به ۲۲ درصد کاهش یافت. این تغییر با مصوبه اردیبهشت ماه یک تفاوت قابل توجه داشت. در اردیبهشت ۱۳۹۴ که سود سپرده بلند مدت از ۲۲ به ۲۰ رسیده بود، شورای پول و اعتبار تعیین نرخ روزشمار و کوتاه مدت را به بانک ها واگذار کرد و البته بانک ها هم در این باره با وجود توافقاتی که داشتند، هر کدام بنابر خواست خود سود روزشمار تعیین کردند.
این در حالی است که عمدتاً چه بانک های بزرگ و چه کوچک سودهای کوتاه مدت خود حتی روزشمار را به اندازه سالانه و تا ۲۰درصد تعیین کردند تا از این طریق مشتری بیشتری جذب کرده و یا اینکه حداقل سپرده گذاران خود را از دست نداده باشند. اما در دور تازه تغییر نرخ سود بانکی در اواخر سال گذشته، اعضای شورا این بار دست بانک ها را برای سود روزشمار باز نگذاشته و تصویب کردند که باید نرخ حداکثر ۱۰درصد باشد.
گرچه در روزهای ابتدایی کاهش نرخ سود بانکی این دستورالعمل تا حدود زیادی بین تمامی بانک ها اجرایی شد؛ ولی بررسی های میدانی در سال جدید نشان می دهد که با وجود پرداخت نرخ سود ۱۸درصد سالانه که تقریباً بین تمامی بانک ها و مؤسسات مشترک است و حداقل برای مشتریان عادی اجرایی می شود، سود روزشمار در بین برخی بانک ها مرزی نداشته و حتی تا ۱۸ درصد سالانه قابل پرداخت است. از سویی دیگر برخی دیگر هم روزشمار ۱۸درصد ندارند، اما سالانه آن ها از یک ماه اول به بعد از سپرده گذاری قابل تسویه و برداشت بوده اما همان سود ۱۸ را دریافت خواهند کرد.
در عین حال بودند بانک هایی که سود را طبق دستورالعمل شورای پول و اعتبار در دوره های مختلف تقسیم بندی و اجرایی می کنند. در این حالت سود روز شمار ۱۰درصد، سه ماهه ۱۲درصد، شش ماهه ۱۴درصد، ۹ماهه ۱۶درصد و سالانه ۱۸درصد قابل پرداخت است.
همچنین با وجود ممنوعیت باز شدن حساب های صندوق سرمایه‌گذاری در بانک ها بعد از تصویب نرخ‌های سود جدید، بازهم برخی نسبت به باز کردن این حساب اقدام می‌کنند که سود حدود ۲۲ و بیشتر را برای مشتری به همراه دارد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۱/۱۸ -  شماره 5257
جستجو
جستجو
بالای صفحه