عناوین این صفحه
کد خبر: ۲۲۰۵۴

اهالی تئاتر شیراز در کنار هم روز جهانی تئاتر را جشن گرفتند

فاطمه حکیمی‌ کیا- سرویس فرهنگ و هنر
شاید اگر بتوان چند ساعتی دغدغه های دیرآشنای تئاتر فارس را از یاد برد و به حرف و حدیث های پیش پا افتاده بی اعتنا بود؛ اگر بتوان تأخیر یک ماهه برگزاری جشن روز جهانی تئاتر در شیراز را نادیده گرفت و مشکلات مالی و بودجه های نرسیده یا بدتر از همه بی مهری مردم و مسئولان به تئاتر را برای دمی فراموش کرد، به یقین شبی پدید می آید که عشق به تئاتر و احترام به این هنر اصیل، بهترین بهانه ای می شود برای در کنار هم بودن.
جشن روز جهانی تئاتر و آیین پایانی اردیبهشت تئاتر فارس امسال نیز مانند سال گذشته و سال‌های قبل بر پا شد. اما امسال اعضای خانواده بزرگ تئاتر فارس فارغ از هر مشکلی در کنار هم قرار گرفتند تا به پاس ارزش هنر تئاتر شبی به یادماندنی را رقم بزنند، در گردهمایی که همه به احترام بزرگان و پیشکسوتان دیارشان از جا بلند شدند و نبوغ و هنر جوانان خود را با تشویق های بی وقفه به رخ کشیدند. 
به هر جای مراسم که نگاه می کردی یکی از مفاخر تئاتر فارس را می دیدی از استادانی همچون: رحیم هودی، احمد سپاسدار، علی نقی رزاقی، کاظم روزی طلب، محمود پاک نیت، نادر شهسواری و جوادی بخش زاده که روزگار خود را در این راه به کهن سالی کشانده اند، گرفته تا جوانانی که در عرصه های مختلف مانند بازیگری، کارگردانی، نمایش نامه نویسی و... برای فارس افتخار آفریده اند. همه و همه در، زیر یک سقف گرد آمدند تا شاهد یک سال بزرگ تر شدن و شکوفایی تئاتر فارس باشند.
مراسم جشن روز جهانی تئاتر و آیین پایانی اردیبهشت تئاتر فارس در ابتدا با خبر خوش رییس انجمن تئاتر فارس شروعی متفاوت داشت. امیر صادقی در سخنرانی کوتاه خود با اشاره به اینکه یکی از آثار داستانی شهرستان فسا به نویسندگی رضا طاهری در جشنواره بین المللی 
تئاتر دانشجویی برگزیده شناخته شده است، بیان کرد: ما حتماً سال آینده در جشنواره بین المللی یک کار از استان فارس خواهیم داشت و باید تلاش کنیم تا دو سهمیه دیگر نیز بگیریم.
معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز وقتی پشت تریبون رفت، همانند امیر صادقی با خبری تئاتری حاضران را به وجد آورد. وی با بیان اینکه امسال برای اولین بار میزبانی جشن اردیبهشت تئاتر ایران به انجمن هنرهای نمایش استان و شورای سیاست گذاری شیراز واگذار شد، اظهار داشت: امیدوارم از این تجربه در کارهای اجرایی هم بهره ببریم و بدین ترتیب تعامل را بین نسل گذشته و پیش رو برقرار کنیم.
فضای سبز محیط برگزاری جشن با حضور محمود پاک نیت، پیشکسوت تئاتر و سینمای شیراز، بر روی سن طراوت بیشتری به خود گرفت. این بازیگر توانمند شیرازی که چند ساعت قبل به شیراز آمده بود و گرد راه را با خود داشت، شادی خود را به خاطر حضور در جمع دوستان و همکاران اعلام کرد و گفت: امشب، برای من شبی فراموش نشدنی است، چون پس از سال‌ها دوری از شیراز، دوستانی را دیدم که مدت هاست آن‌ها را ندیده بودم. امیدوارم با وجود این هنرمندان و تلاش همه دست اندرکاران درخت تئاتر فارس سال به سال پربارتر شود. 
از برنامه های دیگر این آیین همچون سیاه بازی محمد هاشم زاده و مهدی شفیعی از هنرمندان فارس و اجرای زیبای مهدی فقیه، خواننده برجسته شیرازی که با خواندن ترانه های شیرازی حال و هوای جشن را عوض کرد، همچنین هنرنمایی زاوش تقوایی و دیگر هنرمندان تئاتر در نمایش مجلس سیاه بازی به کارگردانی علیرضا جهاندیده که بگذریم، بهترین بخش این مراسم با صحبت های رییس انجمن نمایش شیراز و مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس و پس از آن قدردانی از هنرمندان تئاتر شیراز رقم خورد. 
نوید جعفری، رییس انجمن نمایش شیراز با بیان اینکه بزرگ‌ترین معضل تئاتر فارس تاکنون گرد هم نیامدن بزرگان بوده است، گفت: شورای سیاست گذاری و انجمن هنرهای نمایشی یک نام بیشتر نیست و این آدم ها هستند که به آن هویت می بخشند. جعفری بیان کرد، ما به تمامی هنرمندان این اقلیم چه پیشکسوتان و چه جوانان نیازمندیم تا با طرح ها و انتقادها خود جامعه تئاتر را یاری کنند؛ زیرا سال هاست جای نماینده ما در جشنواره های تئاتر خالی است و من خوشحالم که به لطف آقای مریدی امروز توانسته ایم، در کنار هم باشیم. 
در ادامه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با بیان اینکه کمتر از دو سال پیش اولین حضورم در میان فرهنگیان با اهالی تئاتر بود، گفت: آرزویم این است که پیشکسوتان و بزرگان، تحصیلات و دانش جوانان ما را باور کنند و جوانان ما اخلاق را از بزرگانمان بیاموزند.
مریدی تأکید کرد: امروز بزرگ ترین مشکل تئاتر ما فاصله ها و نداشتن اتحاد است. اگر امروز هنرمندانی مانند افشاریان، اکبر نژاد و... شیراز را برای پیشرفت ترک کرده اند، به دلیل این است که نتوانسته اند این فاصله ها را به هم گره بزنند آرزویم این است که از شما باشم و افتخارم نیز این است. 
حسن ختام این آیین، تقدیر و تشکر از هنرمندان شیرازی بود. در ابتدا لوح تقدیری که پنج استاد بزرگ تئاتر فارس همچون رحیم هودی، احمد سپاسدار، علی نقی رزاقی، کاظم روزیطلب و نادر شهسواری آن را امضا کرده بودند، به دست استاد محمود پاک‌نیت و به نمایندگی از جامعه تئاتر فارس به مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس اهدا شد. لوحی که به گفته بهزاد مدیری، عزیزترین لوحی بود که در طول عمر دریافت کرده است. 
در نهایت نیز از زحمت و افتخارآفرینی سید محمد هادی هاشم زاده (کارگردان نمایش زار) آرش ابراهیم (کارگردان نمایش بند باز)، احسان شادمانی (نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر) لیلا دوکوهکی (بازیگر برتر جشنواره تئاتر شهر) مسعود احمدی (هنرمند برتر جشنواره نمایشنامه نویسی مرصاد) و سعیدرضا خوش شانس 
(نمایشنامه نویس و هنرمند برتر جشنواره نمایش نامه نویس صنعت نفت جنوب) با اهدای لوح تقدیر و تشکر است. 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۳/۱۰ -  شماره 5300
جستجو
جستجو
بالای صفحه