عناوین این صفحه
کد خبر: ۲۴۶۷۳

آشنایی با هنر پخل‌بافی

 در خراسان نوع دیگری از سبدبافی رواج دارد که به زبان محلی پخل بافی گویند. مواد اولیه آن از ساقه گندم تهیه می‌شود.
مراحل کار:
بدین گونه که هنگام برداشت گندم‌، خوشه‌ی گندم را با ساقه آن درو کرده، قسمت بند خوشه را که دارای دانه‌های گندم است جدا می‌کنند‌. قسمت بدون بند جهت بافت سبد به کار می‌رود‌. باید پوست رویی ساقه را کنده و ساقه‌ها را به مدت ۴۸ ساعت در آب قرار ‌دهند تا کاملاً نرم‌، ‌انعطاف پذیر و آماده برای بافت گردد.
 برای شروع بافت، دو ساقه گندم را در دست گرفته که اصطلاحاً «تو» می‌نامند‌. ساقه‌ی دیگری که «‌ساقه‌پیچ‌» گفته می‌شود‌، در وسط تو قرار داده و شروع به پیچاندن دور ‌توها می‌نمایند‌. به اندازه‌ای آن را می‌پیچند که با تا دادن آن یک دایره کوچک تشکیل شود؛ سپس بافت را خم کرده و توها همه زیر دست قرار می‌گیرند تا ‌فرم دایره‌ای کوچک مشخص شود.
 برای بست زدن، ساقه‌پیچ را بعد از سه دور پیچاندن‌، ‌از زیر سوراخ ردیف قبلی‌ عبور داده و به روی کار آورده، دوباره یک دور، دور توها پیچیده و از روی تک قلاب به‌وجود آمده، بست می‌خورد و به زیر کار می‌رود. در این هنگام، ساقه‌پیچ دوباره زیر کار قرار گرفته‌ و برای پیچاندن آماده می‌باشد؛ بنابراین با سه دور پیچاندن، یک بست زده می شود و بافت به همین صورت ادامه می‌یابد.
زمانی که طول ساقه پیچ کوتاه می‌شود‌، در قسمت بست،‌ ساقه‌پیچ کوتاه را به توها داده و ساقه جدید را در قسمت پشت بست قلاب کرده و شروع به پیچاندن می‌کنیم؛ به همین ترتیب دسته‌ی توها را حول مرکز دور داده و با پیچاندن‌ بافتنی دور توها و بست زدن، کف محصول به اندازه‌ی دلخواه در می‌آید. برای ایجاد دیواره‌، پس از کامل شدن کفی، دسته‌ی تو را روی ردیف کناره‌ی کفی قرار داده و بافت را ادامه می‌دهیم؛ به طوری که توها به صورت فنری روی هم قرار گیرند و دیواره‌ی محصول به ارتفاع دلخواه برسد. جهت کورکردن انتهای بافت به جای یک بست، دو بست خورده و ساقه پیچ به داخل بافت می‌رود. برای محکم شدن بافت می توان به قسمت کور شده‌، پارچه دوخت.
گاهی اوقات‌، برای تزیین سبد از کامواهای الوان استفاده می‌کنند؛ بدین‌ترتیب که ۱ یا ۲ سانت از ساقه را به‌وسیله کاموا می‌پوشانند و از ساقه تزئین شده به عنوان ساقه پیچ استفاده می‌شود؛ به نحوی که قسمت کاموایی روی کار قرار گیرد، همچنین در بعضی از سبدها برای تزیین بیشتر، لبه سبد به‌صورت زیگزاک بافت می‌‌شود؛ بدین‌ترتیب که دور دسته‌ای از تو را ساقه پیچ پیچیده و با دست به حالت زیگزاک فرم داده و به لبه‌ی محصول متصل می‌کنند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۴/۹ -  شماره 5324
جستجو
جستجو
بالای صفحه