عناوین این صفحه
کد خبر: ۲۴۶۷۴

از شگفتی‌های کردستان

 طبیعت کردستان بسیار زیبا، بکر و دست‌نخورده است، مناطقی همچون تالاب زریوار، منطقه شکار‌ممنوع بدر و پریشان قروه، منطقه کوسالان، ثامر، اورامانات و منطقه حفاظت شده بیجار همه و همه بهشت‌های کوچک و زیبایی در استان کردستان هستند.
بهار که از راه می‌رسد صدای گوش‌نواز آب چشمه‌های سرازیر شده از چهل ‌چشمه دیوان‌دره و طبیعت زیبای آن که انواع گل‌های زیبا را همچون عروسی به دامن کرده است، روح انسان را به نوازش و جسم را به بهشت پرواز می‌دهد. 
آرامشی که در کمتر جای این دنیای خاکی می‌توانی به آن دست پیدا کنی، بهار از راه رسیده و صدای چهچه پرندگان در سایه‌سار درختانی که تاج شکوفه به سر کرده‌اند، آدمی را برای سفر به این دیار زیبا می‌خواند.
باید رفت و این همه زیبایی را از نزدیک دید و با تمام وجود، این نعمت زیبایی را که خداوند متعال به مردمان این دیار ارزانی کرده است لمس کرد.
چند روزی از آغاز سال نو گذشته است و بارش چند روز اخیر، مخمل سبزی به تن زمین چهل چشمه پوشانده است، کوهی که با ارتفاع ۲ هزار و ۱۳۷ متری از سطح آب‌های آزاد لقب یکی از مرتفع‌ترین کوه استان کردستان را به خود گرفته است.
منطقه زیبا ما بین سقز، مریوان و دیوان‌دره و محصور شده در بین روستاهای اسحاق‌آباد، بست، کانعمت، سوله، نرگسله و درهوان.
مجموعه‌ای زیبا که از چشم‌نوازترین مناطق کوهستانی زاگرس محسوب می‌شود و انواع گیاهان خوشبو، زیبا، درمانی و خوراکی و  انواع بافت‌های صخره‌ای و سنگی و خاک‌های گوناگون را که هر بیننده‌ای را به تحسین خالق این همه زیبایی وامی‌دارد و چشمان را به حیرت نگه‌ می‌دارد.
کوهستان با ویژگی‌های طبیعی و اکولوژیکی کم‌نظیر که به علت بلندی، پربرف و پرآب بودن چشمه‌های، رستنگاه گل‌ها و گیاهان متنوعش دارای ده‌ها قله است.
منطقه‌ای برفگیر و سرد که در تمام طول سال برف را در ارتفاعاتش می‌توانی بیابانی و در تابستان گرم، سرمای برف را بر روی دستانت بعد از ساعت‌ها کوهپیمایی لذت‌بخش احساس کنی.قله‌هایی زنجیروار به هم پیوسته که دور زمانی قبل از این  محل اتراق دامداران و چرای دام‌هایشان بوده و همین امر اعتبار و موقعیت تاریخی و جغرافیایی خاصی به آن بخشیده است.
چهل‌ چشمه به دلیل ارتفاعات بلندش بزرگترین ذخیره‌گاه آب کردستان بوده و صدها گونه گیاهی دارویی بی‌نظیر از جمله، سولان یاگل پامچال، کاشمه، لووشه، پسل یا کول، سموور، ریواس، منی، سووره بنه، گونی، کنیوال، پیچک، برزا، سنوبر، قیتران، بنفشه، سالمه و غیره را را در دامن زیبایش پرورش می‌دهد.
همین امر موجب شده در فرایند صعود به این کوه زیبا و پر از جاذبه احساس خستگی نکنی و حتی آرزوی بارها آمدن به این نقطه را در مغزت تکرار کنی.
یال کانی زلیخا یا قولی‌زلیخا، یال گاوه‌لال،کل‌با، یا یال مله‌که‌وه، یال برده‌قبله، یال شاه‌نشین، یال کال‌کالی، یال‌ دلو، یال ئه‌ستیره‌ره‌ش(حوض سیاه) از جمله یال‌های  قله‌ چهل‌چشمه یا شاه‌نشین هستند که هر کدام زیبایی‌های خاص خود را دارند.
از قدیم گفته‌اند هرکجا آب باشد، آبادانی هم است و بدون‌شک چهل چشمه کردستان مصداق عینی این ادعاست؛ چراکه چشمه‌های فراوان و گوارای این منطقه که در تمام جهات آن وجود دارد زیبایی و طراوت و طبیعتی همیشه آباد را به این منطقه زیبا بخشیده است.
 کانی چاوره‌ش «چشم سیاه» در ضلع جنوب شرقی و یکی از پرآب‌ترین چشمه‌های این منطقه محسوب می‌شود.«کانی زلیخا» یا «قولی زلیخا» به اسم دامداری به نام زلیخا «هواجمین» که ییلاقی بزرگ و با تنوع گل و گیاه گوناگون واقع در بین آبادی دره‌دزدان و شاه‌قلعه از دیگر جاذبه‌های زیبای این منطقه است.
طبیعت زیبای چهل چشمه در فصل زمستان نیز مشتاقان خاص خود را دارد کسانی که به هیچ واهمه‌ای از سرمای این منطقه رخت زمستانی به تن می‌کنند و ساعت‌ها در میان یال‌های برف گرفته این منطقه به کوهپیمایی می‌پردازند.
اکنون و در این فصل بهار، چهل چشمه چشم‌‌انتظار گردشگرانی است که دوست دارند طبیعت بکر و زیبا و شگفتی‌های جهان هستی را نظاره‌گر باشند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۴/۹ -  شماره 5324
جستجو
جستجو
بالای صفحه