عناوین این صفحه
کد خبر: ۲۴۶۷۷

مناسبت‌های ۹ تیر ۲۹ ژوئن

 گوشه‌ای از ضدیت آلمانی‌ها و انگلیسی‌ها با یکدیگر در ایران درجریان جنگ جهانی اول
بیست‌و‌نهم ژوئن ۱۹۱۶ (نهم تیرماه و در جریان جنگ جهانی اول) نیروهای انگلیسی (عمدتاً هندی) به فرماندهی ژنرال «پرسی سایکس» که برای ما تاریخ هم نوشت و ده‌ها سال، حتی در دانشکده های ما به دانشجویان تلقین می شد که به کتاب او استناد کنند، به نام راندن آلمانی‌ها و نیروهای هوادارشان از منطقه تحت نفوذ انگلستان در ایران (جنوب و جنوب شرقی کشور) وارد شهر کرمان شد و آلمانی‌ها که مورد حمایت نیروی ژاندارم و گروهی از مردم محل بودند منطقه را تخلیه کردند.
محمد علیشاه قاجار و آخرین زورآزمایی
نهم تیرماه ۱۲۸۸ هجری خورشیدی محمدعلی شاه قاجار به «سلطنت آباد» نقل مکان کرد و برای دفاع از خود دستور ایجاد استحکامات و استقرار توپ داد. به دستور او حتی در قلهک و دروس هم توپ مستقر ساخته بودند.
روزی که «بربادرفته» انتشار یافت
نخستین چاپ داستان بربادرفته که برنده دو جایزه ادبی بزرگ شده است، سی‌ام ژوئن سال ۱۹۳۶ انتشار یافت و به توزیع داده شد.
زادروز پدر نقدنویسی ادبی روسیه
ویساریون گ. بلینسکی Vissarion G. Belinsky ادیب و نقدنگار بزرگ روسیه روزی چون امروز، سی ام ژوئن ۱۸۱۱، به دنیا آمد که نظرات او در باره نقد نویسی کتاب، راهنمای کار نقد نگاران قرار گرفته است.
تحویل صدام حسین به دولت موقت عراق و برخی اظهار‌نظرها در‌این‌باره
سی‌ام ژوئن ۲۰۰۴، صدام حسین و ۱۱ تن همکاران نزدیکش که از ماه‌ها پیش زندانی آمریکا بودند، در محلی نامعلوم و به‌صورت غیرعلنی به حضور «سالم چلبی» که مدیر یک دستگاه قضایی ویژه عراقی اعلام شده بود، برده شدند و در آنجا به آنان اطلاع داده شد که از این پس اسیر جنگی نیستند و متهم به ارتکاب جنایت هستند و در اختیار قوه قضایی عراق قرار دارند و فردای آن روز، اول ژوئیه۲۰۰۴، دوباره احضار و در یک جلسه مقدماتی به آنان تفهیم‌اتهام خواهد شد و از موارد اتهامی خودآگاه خواهند شد؛ پس، زندانی عراق هستند ولی فعلاً زندان‌بانان آنان همچنان آمریکاییان خواهند بود.
برخی دیگر از رویدادهای ۲۹ ژوئن
۱۸۳۴: کنگره آمریکا تصویب کرد که اکلاهما سرزمین سرخپوستان رانده شده از ایالت‌های شرقی باشد؛ با وجود این، بعداً مهاجران اروپایی این منطقه را هم از چنگ سرخپوستان خارج کردند.
۱۸۷۱: کشاورزان گواتمالا برای احقاق حق دست به انقلاب زدند.
۱۸۹۴: شبه‌جزیره کره که قبلاً تابع چین بود اعلام استقلال کرد.
۱۹۴۸: آزمایشگاه فیزیک «بل» اعلام کرد که ترانزیستور اختراع کرده که در رادیو و دستگاه‌های مشابه جای لامپ را می گیرد.
۱۹۵۰: هری ترومن رئیس جمهوری وقت آمریکا دستور انتقال نیرو به کره جنوبی را برای جنگ صادر کرد.
۱۹۶۲: رواندا و بروندی استقلال یافتند؛ ولی این دو سر زمین افریقایی همسایه کنگو هم وضعی بهتر از کنگو نداشته اند؛ زیرا استعمار اروپا بدون در نظر گرفتن قلمرو سنتی قبایل، آن‌ها را میان دوکشور تقسیم کرده است.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۴/۹ -  شماره 5324
جستجو
جستجو
بالای صفحه