عناوین این صفحه
کد خبر: ۲۴۷۰۳

با خواسته‌های غیرمنطقی فرزندان برخورد کنیم

اگر از دوران کودکی به خواسته های منطقی اش با روی گشاده توجه کرده باشید، اولاً خواسته های غیرمنطقی نخواهد داشت و اگر هم چنین خواسته هایی داشته باشد و ناخشنودی و عدم موافقت شما را درک کند، از آن صرف نظر خواهد کرد.
مهم ترین عامل لجاجت نوجوان و تقویت انگیزه او در رسیدن به خواسته غیر منطقی، این است که حق انتخاب را از او بگیرید. یکی از مهم ترین ویژگی های نوجوان استقلال طلبی است و براساس این ویژگی، دوست دارد خود انتخابگر باشد و اگر والدین، حق انتخاب را به او بدهند، به احتمال بسیار، همان چیزی را انتخاب خواهد کرد که آنان می خواهند؛ بنابراین، توصیه می شود در برابر خواسته های غیرمنطقی نوجوان خود، بی درنگ «نه» نگویید؛ بلکه با سردی بگویید نظری ندارم و او خود باید انتخاب کند. با توجه به برخورد شما در برابر خواسته های منطقی اش که با چهره گشاده پاسخ مثبت می دادید، او بی درنگ می فهمد که با این خواسته اش موافق نیستید؛ ولی چون با صراحت مخالفت نکردید و حق انتخاب را به او دادید، به احتمال زیاد، همان چیزی را بر می گزیند که شما خواسته اید. بسیاری از نوجوانان، همان لحظه واگذاری حق انتخاب به آنان، از خواسته خود منصرف می شوند. بسیاری از دختران، انصراف خود را اعلام می کنند؛ اما پسران به جهت غروری که دارند، می گویند: درباره اش فکر خواهند کرد.
احتمال کمی وجود دارد که اقدام بکنند؛ اما آن را عملی نخواهند ساخت. احتمال اندکی هم وجود دارد که خواسته غیرمنطقی خود را عملی سازند؛ ولی وقتی برخورد صحیح شما را ببینند، ادامه نخواهند داد.
در صورتی که فرزندتان با وجود برخورد منطقی شما، به راه خطا رفت و آن را ادامه داد، راه بازگرداندن او زور و فشار نیست. ابتدا از کارهای باز دارنده (تحریک عواطف و احساسات، محرومیت، و قهر) استفاده کنید و اگر اثری نداشت، از اصل خاموشی استفاده شود. برای اثرگذاری اصل خاموشی همه ی اعضای خانواده باید با هم همراه باشند، اگر شما بی‌توجهی کنید در همان زمان دیگر به او توجه کنند این اصل تأثیر نخواهد داشت.  توصیه می شود که هرگز تحت هیچ شرایطی تسلیم خواسته های غیرمنطقی نوجوان نشوید، چون او فردی خودخواه، سلطه‌جو و پرخاشگر بار خواهید آورد که در بزرگسالی هم عادت خواهد کرد خواسته هایش را با این روش تأمین کند خانم کارن هورنای روانشناس مشهور می گوید: فرزندی که با کوبیدن پای خود به زمین خواسته اش را از والدینش می‌گیرد، آتیه اش خراب خواهد شد با این وصف شایسته نیست که جا بزنید و از ترس این گونه انتهام ها از تصمیم خود عدول کنید با متانت و حوصله به او بگویید این خواسته ی شما دو یا سه سال دیگر قابل اجرا است و شما حق نداری که در این سن و سال آن را از ما بخواهی و این قرار و مدار را هر بار مقابل خواسته ی نابه‌جای او تکرار کنید نوجوان وقتی قاطعیت شما را دید تسلیم می شود و شما را در دل تحسین خواهد کرد. یادتان باشد نوجوان برای انجام خواسته هایش شگردهای خاصی را دارد یکی از آن شگردها رو به رو قرار دادن والدین است او می تواند به راحتی شما را اغفال کند و به خواسته اش برسد یک وقت می گوید  شما مخالفید ولی پدر موافق است. این شگرد در زمانی مؤثر است که زن و شوهر در بیشتر مسائل با هم بگو‌مگو و بحث داشته باشند. وقتی دیدید فرزندتان با این حیله می خواهد به خواسته اش برسد وقت آن رسیده که در رفع مشکلات با همسر خود بکوشید؛ زیرا این نشانه خطرناکی است که اگر ادامه پیدا کند نوجوان شما عادت به سوء استفاده در تمام زمینه‌ها می‌کنند نوجوان به راحتی شما را رو در روی همسرتان قرار می دهد و از این اوضاع آشفته به نفع خود بهره برداری می کند. آن ها را دست کم نگیرد. آنان اعجوبه هایی هستند که برای دنیای آینده ساخته شده اند. 
. فاطمه بنائیان، معاون آموزشی  دبیرستان شاهد ۵، آموزش و پرورش  ناحیه ۲ شیراز 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۴/۹ -  شماره 5324
جستجو
جستجو
بالای صفحه