عناوین این صفحه
کد خبر: ۲۴۷۲۹

سازوکار عنوان «کافه‌کتاب» تبیین شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، بهاره شفیعی درباره نحوه فعالیت کافه های کتاب، گفت: بسیاری از کافه ها در حوزه کتاب فعالیت دارند؛ اما اینکه ساز و کار مشخصی در خصوص این فعالیت داشته باشیم، چنین چیزی نیست؛ زیرا بسیاری کافی شاپ ها در کنار فعالیت تجاری و صنفی خود کتاب هم خوانده می شود و نشست های نقد و بررسی برگزار می کنند. البته این به مفهوم کافه کتابی که برای ما مطرح و شناخته شده است هیچ یک نیستند، زیرا هیچ کدام شکل کافه کتاب را دارا نیستند.
تشکیل محافل ادبی در کافه ترمه آرامگاه عبداله خفیف
وی، عنوان کرد: از آنجاکه در این قالب، اساس و بنیان چنین اماکنی کتاب است، سپس در کنار آن مراجعه کننده این امکان را می یابد تا در خصوص خوانش کتاب، مطالعه، شنیدن نقد و تحلیل آثار نوشتاری نیازهای خود را در کنار نوشیدن چای یا خوردن چیزی برطرف سازد، در چنین تعریفی فقط در شیراز کافه ترمه در آرامگاه عبداله خفیف است که بدین شکل اداره می شود. البته کتابفروشی «بچه های کتاب» نیز از جمله مراکزی است که بدین منظور راه اندازی شده و به فعالیت می پردازد.
معاون فرهنگی ارشاد فارس از رایزنی و پیگیری ها درخصوص ایجاد کافه کتاب‌ها در شهر شیراز خبر داد و گفت: برای تقویت حوزه ادبی، اختصاص فضای بیشتر فرهنگی نیاز است تا با مشارکت بخش های دیگر چنین مراکز و اماکنی راه اندازی شود، از این رو بخش خصوصی یکی از حوزه هایی است که می تواند با استفاده از این رویکرد فضای فرهنگی بیشتری را در بر بگیرد.
وی، ادامه داد: همکاری بخش خصوصی با حوزه های فرهنگی از جمله اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس دارای تأثیر بدیهی است. بدین رو، یکی از محافلی که از سوی ما پی گیری می شود تلاش برای گسترش کافه کتاب‌هاست. محافلی که کتاب به عنوان پایه و اهداف و بنیان این مجموعه هاست.
دسترسی به تمامی بخش‌های جامعه ادبی امکان پذیر نیست
شفیعی، تأکید کرد: به‌وسیله کافه کتاب ها، نقد کتاب، بررسی، خوانش و رویدادهای فرهنگی مرتبط با یار مهربان را می شود از این مسیر پی گیری کرد. یکی از محافلی که در این رابطه فعالیت می کند، انجمن ادبی ترمه است که در آرامگاه عبداله خفیف در قالب حوزه هایی نظیر غزل، شعر سپید، نقد و بررسی کتاب به فعالیت ادبی می پردازد. از این رو، طبیعی است که با حمایت از این حوزه ها می توانند به یاری فرهنگ و ارشاد استان و ادیبان و فرهنگوران بپردازند. زیرا دسترسی ما به تمامی بخش های جامعه ادبی امکان پذیر نیست و پوشش علاقه مندان و ادب دوستان به وسیله انجمن های بسیار بهتر انجام می شود. وی یادآور شد: کافه ترمه این کار را به طور هفتگی انجام می دهد و هر یک از روزهای هفته را به یکی از انجمن‌ها اختصاص داده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۴/۹ -  شماره 5324
جستجو
جستجو
بالای صفحه