عناوین این صفحه
کد خبر: ۲۴۷۴۰

علاج واقعه، قبل از وقوع باید کرد!

نیم نگاه - سرویس خبر
اشاره: مدیر آموزش وپرورش ناحیه یک و دبیر شورای آموزش و پرورش شهرستان شیراز با اشاره به حواث و سوانح اخیر فارس مطلبی را به روزنامه «نیم نگاه» ارسال داشته اند که ضمن تشکر از آقای کیانی به دلیل احساس وظیفه ای که درقبال حوادث پیرامونی محیط کار زندگی خویش داشته اند، مطالعه آن را به شماخوانندگان گرامی توصیه می‌نمایم. امید آنکه سایر مدیران دستگاه‌ها و نهادهای مسئول نیز با تفکر حول محور وقایع پیش آمده از کنار مسائل پیدا و پنهان شهر و استانشان بی تفاوت نگذرند. باهم متن مقاله ارسالی وی رامرور خواهیم کرد.
در هر جامعه ای، زمانی امنیت پایدار در حوزه ی اقتصادی، قضایی، حقوقی، فرهنگی، اخلاقی، اجتماعی، سیاسی، و نظامی حاصل می گردد که فرصت سازی لازم جهت استفاده از ظرفیت ها 
و کاهش آسیب ها، تهدیدها و مخاطرات فراهم گردد. تأمین امنیت و رفاه عمومی آنچنان که حضرت علی(ع) نیز در خطبه ۴۰ نهج البلاغه بدان اشاره می کنند یکی از وظایف اصلی حکومت اسلامی است و حق طبیعی مردم، مطالبه ی امنیت است.بدیهی است رابطه‌ی تضایف گونه ی حق و تکلیف، زمانی عینی می شود که حکومت، وظایفش را به خوبی انجام دهد تا در نتیجه‌ی آن، مردم نیز در قبال حکومت مکلف گردند و تا زمانی که این مهم صورت نپذیرد امنیت اجتماعی حاکم نمی گردد. دیگر آموزه های دینی ما نیز، مبین همین اصل است. کمااینکه آیات مختلف قرآن کریم و نیز روایات ائمه معصومین علیهم السلام، امنیت و برخورداری از سرزمین امن را از نعم الهی و حق مسلم هر انسان دانسته اند. اصل سیاست های حمایتی مثبت دولت در نظام حقوقی اسلام در همه ی اعصار، امری ثابت و تغییرناپذیر است و تنها شیوه های عملیاتی و اجرایی شدن آن متناسب با زمان، متغیر است. اما متأسفانه در سنوات گذشته و بالاخص چندروز اخیر، شاهد رخدادهایی بودیم که نمی‌توان نام آن را اتفاق یا حادثه گذاشت!
در کشور ما میلیاردها ریال در سال، صرف جبران صدمات ناشی از سوانح می گردد که چه بسا با هزینه ای کمتر و تدابیر مکفی، قابل پیشگیری بودند و صدالبته  از دست رفتن سرمایه های انسانی با هیچ منبع مالی قابل جبران نیست. اگر مدیریت حمل و نقل و زیرساخت های راه های شوسه و ریلی کشور و  نقاط حادثه خیز استان فارس اصلاح و توسعه می یافت، شاید ملتی در سوگ تنی چند از سربازان وطن و دیگر فرزندان ملت ایران نمی نشستند!
و اگر خلأ قانون حمایت از محیط بانان با تصویب قوانین حمایتی، برطرف و حد مجازات شکارچیان غیرمجاز، بازدارنده تر از قبل می گردید، شاهد جان باختن تنی چند از پاسداران و حافظان محیط زیست در کشورمان نبودیم! و یا اگر فرهنگ سازی لازم در خصوص حفظ محیط زیست، صورت می‌پذیرفت و با افزایش اعتبارات، امکانات و تجهیزات لازم از جمله تخصیص بالگردها و هواپیماهای اطفای حریق جهت مناطق سخت گذر و صعب العبور در هر استان فراهم و مدیریت بحران از سوی سازمان‌های متبوعه تقویت می شد، قطعاً سوانح آتش سوزی هکتارها اراضی جنگلی و از بین رفتن احشام و گونه های نادر حیوانات به وقوع نمی پیوست.
قطع به یقین، امنیت اجتماعی میسر نمی گردد مگر در سایه ی تقوا، عدالت، رعایت حقوق انسان ها، 
دفاع از مظلومان و برخورد با مجرمان و نیز حاکمیت عدل  و حق و قانون منطبق با معیارهای الهی و انسانی و جامعه ای در این راستا موفق خواهد بود که با تلاش های متمرکز، منسجم و مداوم دولت و اراده قوی ملت، عزم بر برنامه ریزی، آینده نگری و عاقبت اندیشی داشته باشد.
در پایان ضمن ابراز تأسف و تأثر و عرض تسلیت به مصیبت دیدگان، امیدوارم با عزم راسخ مردم و مسئولین و گفتمان سازی در خصوص لزوم پیشگیری و ایمن سازی، دیگر شاهد این وقایع دلخراش نباشیم
 علاج واقعه قبل از وقوع بایدکرد           دریغ سودندارد چو رفت کار از دست!
والسلام علی من التبع الهدی

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۴/۹ -  شماره 5324
جستجو
جستجو
بالای صفحه