عناوین این صفحه
کد خبر: ۲۴۷۷۰

صنایع و معادن فارس را دریابید

فردا پنج شنبه دهم تیرماه روز صنعت و معدن است. قبل از هر سخنی این روز را پیشاپیش به فعالان عرصه صنعت و معدن کشور به‌ویژه شاغلین در امور صنایع و معادن فارس و پرسنل خدوم صنعت، معدن و تجارت استان تبریک عرض می نماییم. لازم است بازگو کنم حوزه کاری بنده نه صنعتی و نه تجاری است لکن چون در جامعه ای که در آن زندگی می کنیم وضعیت نامناسب صنعت و تجارت و البته حال ناخوش معادن را می بینیم و اخباری ناگوار از تعطیلی و یا ورشکستگی برخی صنایع می شنویم بنا به وظیفه ذاتی خویش ضمن یادآوری مناسبتی ملی که در تقویم رسمی مندرج گردیده، مواردی را از جهت یادآوری و اطلاع خوانندگان گرامی «نیم نگاه» ارائه می دهم.
استان پهناور فارس و کلان شهر شیراز با برخورداری از شهرک های صنعتی فعال، نیمه فعال یا در حال راه اندازی با دارا بودن معادن بسیار و پیشینه کسب و تجارت از استان های مهم کشور و از جمله مهم‌ترین استان صنعتی، معدنی و تجاری در حوزه جنوب کشور می باشد. امروزه یکی از دغدغه های جدی فعالان بازار کار و فعالیت های تجاری و صنعتی عدم حمایت های لازم دولت از تولیدکنندگان بخش خصوصی و نبود حمایت های لازم برای فروش و عرضه به موقع کالاهای تولیدی آن‌هاست. بنابر آمارهای موجود، استان فارس با برخورداری از ۱۸۰۰ واحد تولیدی و صنعتی کوچک و متوسط استانی درخور توجه و عنایت است. فارس روزگارانی قطب تولید و صادرات برخی کالاهای مهم و ضروری بوده و علیرغم بسیاری کم مهری ها و یا بی مهری ها به صنعت قدیمی استان هنوز هم فارس به عنوان استان جلودار کشور در تولید بسیاری محصولات مهم و استراتژیک کشور خوش می درخشد. بسیاری صنایع فارس در انتظار دریافت تسهیلات مالی و اداری اند و برخی  در آستانه تعطیلی و ورشکستگی که البته سیاست های غلط اقتصادی دولت های گذشته و حال دلیل اصلی رکورد برخی صنایع و تعطیلی آن‌ها و اخراج کارگران زحمتکش این واحدهای تولیدی شده است.
واحدهای صنعتی و تولیدی مشکل دار ناامیدانه و ناباورانه در انتظار نگاه امیدوارانه مسئولان به احیای این چرخ صنعت در استان هستند و خدا کند فرجی حاصل شده برخورد بانک‌ها و مسئولان مدعی حمایت از صنعتگر در عمل مورد قبول فعالان اقتصادی قرار گیرد و راه‌های دشوار پیش روی بازرگانان و تجار سرشناس شیراز و فارس و کارخانه داران بزرگ که به امر تولید و خودکفایی و محرومیت زدایی و قطع ید بیگانه تلاش می نمایند، هموار گردد. قطعاً حمایت از تولید کننده ملی و مصرف کننده داخلی آثار و برکاتی برای کشور دارد. اقتصاد در ابعاد و سطوح کامل و گوناگون آن رونق می‌گیرد. بازارکار جان می گیرد و از ورود کالاهای بی دوام و نامناسب چینی و ... جلوگیری می شود. هرچه نگاه مثبت مسئولان عالی استان به صنایع و معادن فارس بهتر و مثبت تر باشد، فارس رو به توسعه و پیشرفت خواهد رفت و قشر شریف کارگر با جان و دل و امیدوارانه تر به کار و تلاش خویش ادامه می دهد.
امروزه نگاه نو به درآمدهای سرشاری که از شناسایی و استخراج معادن فراوان استان می توان داشت، کمتر از نگاه به تولید کارخانجات نخواهد بود و مسلماً مادامی که چرخ کارخانه ها چرخیده و دود از دودکش مراکز تولیدی دیده شود تجارت هم رونق خواهد داشت؛ اما نکته پایانی اینکه نباید نومید بوده و یأس داشت، چراکه در سایه وفاق و همدلی تمامی نیروهای مؤمن، متعهد و متخصص در فارس می توان انقلابی نو را در وادی صنایع و معادن استان رقم زد؛ به گونه ای 
که آینده ای روشن را در انتظار مردم صاحب کمالات شیراز و فارس دید. 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۴/۹ -  شماره 5324
جستجو
جستجو
بالای صفحه