عناوین این صفحه
کد خبر: ۲۴۷۷۳

زمستان پایان بوی نامطبوع ورودی شرق شیراز

زهرا مطهری- نیم نگاه
ورودی یک شهر اولین منظر از فضاهای شهری است که ورود به شهر را خوش آمد می گوید. این فضا که به عنوان پیشانی شهر مورد توجه و دقت مسافران و رهگذاران قرار می گیرد از ویژگی های بارز هر شهر محسوب می شود. این منظر معرف هویت، تاریخ، طبیعت و فرهنگ شهر به شمار رفته و به عنوان شاخص قضاوت بینندگان از شهر اهمیت ویژه ای دارد. آنچه مسلم است این عرصه از فضای شهری برای شهرهای جاذب گردشگر از اهمیت دو چندانی برخوردار بوده و در شناخت آن شهر تأثیر به سزایی دارد کما اینکه توجه ویژه ورودی این شهرها تأثیر قابل توجهی در جذب گردشگر و در نهایت توسعه پایدار شهری دارد. بدیهی است اهمیت فضای ورودی برای کلان شهر شیراز به عنوان یکی از شهرهای مهم جاذب گردشگر در کشور نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و این در حالی است که هیچ کدام از ورودی های این شهر معرف شخصیت و هویت آن نبوده و چه بسا در برخی موارد این فضا به عنوان معضل شهری شناخته می شود. یکی از این معضل های شهری در ورودی شرق شیراز حادث شده است. به گونه ای که وقتی یک مسافر از طرف شرق به این شهر وارد 
می شود بوی نامطبوع فاضلاب انخستین صحنه ای است که با آن مواجه می شود این شرایط که سال هاست بر این منطقه حکم فرما شده است تصویری سیاه را از یک کلان شهر با ادعای توریستی بودن در ذهن بازدیدکنندگان از آن ایجاد می کند. تصویری که سال‌هاست مسئولین شهری وعده پاک کردن و ساماندهی آن را داده اند.
شهردار منطقه ۷ شیراز در این گفتگو با نیم نگاه در خصوص این معضل می گوید بحث بالا بودن سطح آب و عدم وجود شبکه فاضلاب و تصفیه خانه از معضلات جدی این منطقه است. 
مسعودی ادامه می دهد تا زمانی که شرکت آب و فاضلاب شیراز در راستای اجرای شبکه فاضلاب و تکمیل تصفیه خانه اقدام نکند این منطقه از شهر با این معضل روبرو خواهد بود.
وی با عنوان اینکه تاکنون مکاتبات زیادی از سوی شهرداری این منطقه با شرکت آب و فاضلاب شیراز برای اجرای تصفیه خانه صورت گرفته است، می گوید: اگر تصفیه خانه تکمیل نشود معضل موجود در این منطقه ادامه خواهد داشت. 
شهردار منطقه ۷ شیراز ادامه می دهد هرچند سطح آب در این منطقه بالاست اما این موضوع علت بوی نامطبوع موجود نمی باشد.
مسعودی یادآور می شود با اجرای تصفیه خانه و شبکه فاضلاب علاوه بر سامان دهی معضلات موجود، آب های سطحی ناشی از بارندگی نیز پایین می رود.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شیراز در خصوص معضل موجود بوی نامطلوب فاضلاب در ورودی شرق شیراز و ضرورت احداث تصفیه خانه در این محل گفت: در حال حاضر احداث تصفیه خانه در این منطقه به سرعت درحال اجراست. 
الله بخش نظرپور با عنوان اینکه طی دو سال گذشته با توجه به مشکلات مربوط به تحریم ها و عدم تمدید ال سی فعالیت شرکت پیمانکاری خارجی مجری تصفیه خانه پشت شهرک صنعتی شیراز متوقف شده بود گفت: بعد از توافقات برجام و تمدید ال سی از دی ماه سال گذشته عملیات احداث تصفیه خانه مذکور مجدداً آغاز خواهد شد.
به گفته وی با روند سرعت پیشرفت احداث این تصفیه خانه ظرف حدود ۵ الی ۶ ماه آینده عملیات به پایان می رسد.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شیراز خاطرنشان کرد: با احداث و راه اندازی بخش مایع تصفیه خانه تا بهمن امسال مشکل بوی نامطبوع فاضلاب در ورودی شرق شیراز مرتفع خواهد شد. امید است بعداز سال ها شنیدن وعده های مسئولین برای حل معضل ورودی شرق کلان شهر شیراز در مدت مذکور شاهد تکمیل تصفیه خانه ی مورد نیاز و حل معضل موجود در این منطقه بوده و علاوه بر ساماندهی ورودی شهر شاهد نجات مردم بخشی از جنوب شهر از بوی نامطبوع فاضلاب باشیم. 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۴/۹ -  شماره 5324
جستجو
جستجو
بالای صفحه