عناوین این صفحه
کد خبر: ۲۴۷۹۱
آملی لاریجانی

بدنه دستگاه قضا سالم است

رئیس قوه قضائیه با اشاره به وجود ۱۵ میلیون پرونده در دستگاه قضایی گفت: قوه قضاییه در برخورد با مفسدان اقتصادی کارنامه درخشانی دارد.
آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس دستگاه قضا امروز در همایش سراسری قوه قضائیه که با حضور روسای قوا در سالن اجلاس سران برگزار شد، با اشاره به حجم گسترده خدمات دستگاه قضایی اظهار داشت: کثرت این خدمات گاهی باعث می‌شود حجم آن ها دیده نشود که در این راستا از تمام مسئولان و قضاتی که در کشور زحمت می‌کشند تشکر می‌کنم.
 وی با بیان اینکه ۱۵ میلیون پرونده در دستگاه قضایی رسیدگی می‌شود خاطرنشان کرد: ۱۱ میلیون پرونده در محاکم قضایی و بیش از ۳ میلیون پرونده در شوراهای حل اختلاف رسیدگی می‌شود.
آملی لاریجانی افزود: سازمان ثبت اسناد و املاک،‌ سازمان بازرسی، سازمان پزشکی قانونی، سازمان قضایی نیروهای مسلح و سازمان زندان‌ها خدمات حجیم و متنوعی ارائه می‌کنند که اینها علاوه بر آن چیزی است که در مرکز فناوری اطلاعات و حفاظت اطلاعات قوه قضائیه وجود دارد.
رئیس قوه قضائیه افزود: گاهی به زحمات این دوستان بی‌توجهی می‌شود اما باید این زحمات را قدر بدانیم زیرا در بخش امنیت کشور قوه قضائیه نقش بسزایی دارد و اینکه در کشور امنیت خوبی داریم، نقش پررنگ و باارزش آن مربوط به قوه قضائیه است. آملی لاریجانی تصریح کرد: در مبارزه با  اشرار، موضوع مواد مخدر و سارقان، خصوصا سارقان مسلح و متجاوز به نوامیس مردم در نهایت قضات هستند که در میدان حضور دارند و باید این مطالب را قدر بدانیم. وی با اشاره به اینکه در برخورد با مفسدان اقتصادی قوه قضائیه کارنامه درخشانی داشته است گفت: قوه قضائیه در حل مشکلات بانکی تدبیر داشت و باعث شد که مشکلات هزاران پرونده به راحتی مرتفع شود.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به مشکلاتی که برای موسسه ثامن و میزان مشهد به وجود آمد و قوه قضائیه ورودی با  تدبیر به این موضوعات داشت اظهار کرد: بنا نبود درخصوص این پرونده‌ها یک مشکل اجتماعی توسط قوه قضائیه ایجاد شود و این اتفاق رخ نداد. آملی لاریجانی افزود: نقش قوه قضائیه یکسویه نیست، طرف دیگر توجه به سرمایه‌گذاران است که قوه قضائیه باید چتر حمایتی را برای آن ها داشته باشد تا بتوانند فعالیت اقتصادی داشته و نقش آنان نیز در اشتغال دیده شود. رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه در رسیدگی به پرونده‌ها جلوی مانع‌تراشی‌ها گرفته شده است گفت: تأکید داریم قوه قضائیه و سایر قوا به مجموعه خدمات عظیم این قوه توجه کنند و خودمان را به تغافل نزنیم تا این کارها کم جلوه نباشد. وی با اشاره به ارزیابی کار قوه قضائیه عنوان کرد: اعتراف داریم در دستگاه قضایی کاستی‌هایی وجود دارد که برخی قصور و برخی تقصیراتی است که قوه قضائیه با آن‌هایی که تعمد دارند برخورد می‌کند.
آملی لاریجانی با اشاره به اینکه نقادی نسبت به دستگاه قضایی اشکال ندارد بلکه باعث سازندگی می‌شوند، خاطرنشان کرد: این نقادی می‌تواند از ناحیه خود قضات و هم از نگاه‌های بیرونی مانند حقوق‌دانان‌ها، استادان دانشگاه و دیگران باشد که از آن ها استقبال می‌کنیم. آیت الله آملی لاریجانی در ادامه سخنان خود در همایش سراسری قوه قضائیه با بیان اینکه برخلاف برخی ادعاها، ما از نقد سازنده ناراحت نمی‌شویم، گفت: اما آلودن نقدها به چیزهای دیگر، بحث جداگانه‌ای است. 
وی افزود: نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، بحث کمبود بودجه و نیروی انسانی در دستگاه قضایی است و یکی از مهمترین علل اطاله دادرسی، کمبود نیروی انسانی است. آملی لاریجانی با بیان اینکه وقتی در یک شعبه ۱۵۰ تا ۲۰۰ پرونده در ماه رسیدگی می‌شود، چگونه باید انتظار سرعت در رسیدگی را داشته باشیم، گفت:‌ می‌گویند که از قوه قضائیه حمایت می‌شود، امروز دو رئیس قوه گفتند که وجداناً و عقلا موظف هستند از قوه قضائیه حمایت کنند، اما عملاً این حمایت‌ها صورت نگرفته است و یا کم بوده است. وی با اشاره به اینکه من نمی‌خواهم گلایه کنم که تعمدی در کار است، گفت: در برخی از بازدیدها و ملاقات‌های حضوری که مسئولین قوه قضائیه در بازدید اخیر تهران داشتند، گفتند که هر یک ربع یک وقت برای طلاق می‌دهند، برای اینکه طلاق توافقی را کم کنید، آیا می‌شود در عرض یک ربع مشاوره و کمک به خانواده‌ها بدهید؟‌ و آیا واقعاً می‌شود واقعاً در عرض یک ربع این آمار را کم کرد؟ رئیس قوه قضائیه گفت: ما با یک مسئولیت رسمی در خصوص نیروی انسانی و بودجه مواجهیم، من می‌خواهم از بعضی ارزیابی‌ها گلایه کنم. 
در ایام قوه قضائیه و شب قدر به جای تشکر از دستگاه قضا، افرادی با استدلال‌های سخیف علیه قوه قضائیه صحبت می‌کنند، در عین حال که ما باید از نقد سازنده استقبال کنیم، اما قرار نیست هر کسی از راه می‌رسد و با هر ذهنیتی هر حرفی می‌زند بپذیریم. مثلاً فردی می‌گوید چرا برخی پرونده‌ها ۱۰ تا ۱۲ سال طول می‌کشد، من از این آقا می‌پرسم وقتی پرونده قتلی هست که قاتل هم فراری است چگونه می‌توان آن را مختومه کرد. آملی لاریجانی تصریح کرد: یک آقایی استدلال کرده که در دفتر کارش بوده و فردی آمده و گفته من توقعی ندارم اما از قوه قضائیه بخواهید عادلانه رسیدگی کند. به من می‌گویند چرا باید تن مردم بلرزد؟ من برای اینگونه ارزیابی‌های بی‌حساب و کتاب متأسفم.
وی تأکید کرد: کسانی که از مواهب انقلاب به اندازه کافی بهره‌مند شده‌اند، امروز نقش اپوزیسیون را پیدا کرده‌اند و تمام نقش و پیشرفت‌های انقلاب را نادیده می‌گیرند. وی با بیان اینکه ساختار سیاسی جامعه اسلامی ایران یک الگو است، گفت: سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ما صورت گرفت و در هشت سال جنگ بهترین نیروهای خود را از دست دادیم و سرمایه کلان کشور ما به غارت رفت. با این وضعیت جمهوری اسلامی ایران رو به پیشرفت بود. رئیس قوه قضائیه تأکید کرد: عده‌ای که خودشان در این کشور مسئول بودند حالا نقش عوض کرده‌اند. 
رئیس دستگاه قضا گفت: برخی از اینها خودشان اشرافی‌گری راه انداختند، به خودشان، آقازاده‌هایشان و افرادی که با آنها در ارتباطند نگاه کنند می‌بینند که اینگونه بوده است. وی در ادامه با بیان اینکه میزان افرادی که از قوه قضائیه منفصل شده‌اند در سال گذشته ۵۰ نفر بوده است، گفت:‌ دستگاه قضایی بنای سازش با تخلف ندارد و با این کمبود، در استخدام کارمند معمولی هم دستمان بسته است. آملی لاریجانی ادامه داد: بارها به رئیس‌جمهور و رئیس مجلس گفته‌ام که به موضوع کمبودها در دستگاه قضایی توجه کنند چرا که اگر قوه قضائیه مقتدر باشد به نفع همه است. وی گفت: متأسفانه گاهی می‌بینیم مجلس هم همکاری نمی‌کند برای مثال اخیراً برای افزایش بودجه قوه قضائیه، راه نشان دادیم اما مخالفت کردند. آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس دستگاه قضا امروز در همایش سراسری قوه قضائیه که در سالن اجلاس سران برگزار شد با بیان اینکه قوای کشور باید با یکدیگر کار کنند اظهار داشت: دولت امروز بار تمام دستگاه‌های اجرایی را به دوش دارد و تمام مشکلات بر دوش دولت است که هر کمکی بتوانیم انجام می‌دهیم. وی افزود: اما همکاری‌ها باید متقابل باشد و باعث از دست رفتن فرصت‌ها و زمان‌ها نشویم و اینطور نباشد که قضات نداشته باشیم و مشکلات جذب نیرو و بودجه وجود داشته باشد. آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه مرکز فناوری اطلاعات قوه قضائیه کارهایی که انجام می‌دهد جزء تملک دارایی نیست خاطرنشان کرد: اتصال شعب دادگاه‌ها به مدیریت پرونده‌های قضایی به عنوان کار روزمره قوه قضائیه محسوب می‌شود و نباید این را به حساب تملک و دارایی گذاشت و نمی‌توان سامانه را تعطیل کرد. رئیس قوه قضائیه با انتقاد از عدم همکاری‌ها با قوه قضائیه گفت: مشکلاتی در جذب نیروی انسانی و بودجه وجود دارد،‌ ارزیابی‌ها هم باید منطقی باشد؛ سخنانی که گفته می‌شود درست نیست و استنباط‌های سخیف است.  وی با بیان اینکه نباید به کار قوه قضائیه به عنوان شغل و درآمد نگاه کرد، تصریح کرد: قاضی وقتی وارد دستگاه قضایی شد وظیفه او کار جهادی و خداپسندانه است البته اینکه آنها باید تامین شود شکی نیست و از تمام قضات و مدیران استدعا دارم کار را با وجهه الهی و خدمت به خلق انجام دهند. آملی لاریجانی با بیان اینکه کاری که قاضی انجام می‌دهد بسیار سنگین‌تر از یک وکیل است در شرایطی که درآمد آن ها قابل مقایسه نیست اظهار کرد: به کار خودمان به عنوان کار خداپسندانه و خدمت به خلق نگاه کنیم، غفلت به سراغمان نیاید و خودمان را با دیگران نسنجیم که همانا نگاه‌ها باید اینطور باشد. رئیس قوه قضائیه با اشاره به سلامت دستگاه‌ قضایی و ابعاد نظارتی آن خاطرنشان کرد: این موضوع یک مسأله مهم است که خود قضات حساس هستند اما متأسفانه یک قاضی یا کارمند در یک گوشه‌ای وقتی تخلف می‌کند درنهایت به پای دستگاه قضایی نوشته می‌شود.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۴/۹ -  شماره 5324
جستجو
جستجو
بالای صفحه