عناوین این صفحه
کد خبر: ۲۷۴۰۹

آیا اندازه BMI با مرگ و میر ارتباط دارد؟


 شاخص توده بدن (BMI) محاسبه سطح چربی در بدن شخص است. معمولاً، BMI برای برآورد چربی بدن استفاده می شود. این شاخص به نسبت وزن به قد یک فرد است. فرمول محاسبه BMI است که اساساً برای همه یکسان است، تنها تفاوت برای کودکان است. محاسبه BMI معمولاً بسیار ساده است.
در بررسی ۴۰۴۶ جفت دوقلو با ژنتیک یکسان که دارای مقادیر متفاوتی چربی بدنی بودند، مشخص گردید که افزایش خطر حمله ی قلبی یا مرگ زودرس با افزایش BMI ارتباطی ندارد. در این تحقیق همچنین مشخص گردید بالا بودن BMIیا نمایه ی توده ی بدنی با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ ارتباط دارد. محققان دانشگاه Umeå در سوئد نتایج این تحقیق را در مجله یJAMA Internal Medicine منتشر کردند.
دکتر Nordström محقق بخش پزشکی اجتماعی و توانبخشی دانشگاه Umeå می‌گوید: این تحقیق نشان داد تغییر در شیوه ی زندگی که به کاهش چاقی بینجامد، تأثیری بر خطر مرگ و حمله ی قلبی ندارد، این موضوع در تضاد با درک متعارف خطرات بهداشتی مرتبط با چاقی است.
او می افزاید: نتایج تحقیقات ما بیانگر ارتباطی قوی بین چاقی و دیابت است؛ بنابراین مداخلات کاهش وزن می تواند از فرد در برابر ابتلا به دیابت به طور مؤثری جلوگیری کند، این مداخلات برای جلوگیری از دیابت مؤثرتر از کاهش خطرات حمله ی قلبی و مرگ ومیر هستند.
در این مطالعه ی کوهورت، پیتر نوردستروم و همکارانش در دانشگاه اومئو، اطلاعات سلامت ۴۰۴۶ جفت دوقلوی همسان را با یکدیگر مقایسه کردند، مقدار چربی بدنی این افراد که در حین اندازه گیری BMIمشخص گردید با یکدیگر متفاوت بود. دوقلوهایی با ژنتیک یکسان اما با BMIمتفاوت فرصت منحصر به فردی را برای محققان به‌منظور ارزیابی خطرات بهداشتی مرتبط با چاقی مستقل از عوامل ژنتیکی فراهم کرد.
در طول دوره ی پیگیری که به طور متوسط ۱۲.۴سال به‌طول انجامید، تفاوت در حوادث مرگ ومیر، حمله ی قلبی و ابتلا به دیابت نوع ۲ در میان دو قلوها با هم مقایسه شد. نتایج به وضوح نشان داد که خطر مرگ و میر و حمله ی قلبی در دو قلوهایی با BMIبالاتر در مقایسه با همتایان خود که BMIکمتری داشتند، افزایش نمی یابد؛ اگر چه دو قلوهایی که BMIبالاتری دارند درمعرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار داشتند.
نتایج نشان داد که:
ـ در میان دو قلوهایی با BMIبالاتر(میانگین ۲۵.۱)، تعداد ۲۰۳ حمله ی قلبی (۵درصد) و ۵۵۰مرگ (۱۳.۶درصد) در طول دوره ی پیگیری اتفاق افتاده است.
ـ در میان دو قلوهایی با BMIپایین تر(میانگین ۲۳.۹) تعداد ۲۰۹حمله ی قلبی (۵.۲ درصد) و ۶۳۳ مرگ(۱۵.۶ درصد) در طول همین زمان حادث شده است.
ـ در میان ۶۵ جفت از دو قلوهای شرکت کننده دراین تحقیق که تفاوت BMI آن‌ها ۷ یا بالاتر بود، هیچ تفاوت محسوسی در افزایش خطر مرگ و میر یا حمله ی قلبی مرتبط با BMIبالاتر در دوقلوهایی با BMIبرابر با ۳۰ یا بالاتر مشاهده نشد.
این مطالعه که به بررسی خطرات انفارکتوس میوکارد، مرگ ومیر و دیابت در دو قلوهای همسان با شاخص بدنی مختلف در سوئد پرداخته است، بزرگترین مطالعه در نوع خود است. سن متوسط دوقلوها در این مطالعه ۵۷.۵ سال بود و محدوده ی سنی این افراد بین ۴۲ تا ۹۲ سال گزارش شد. این مطالعه ی کوهورت در سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۳ انجام شد و در طول دوره ی پیگیری تا سال ۲۰۱۳ (به‌مدت ۱۰ سال) ، بروز مرگ و میر، حمله ی قلبی و دیابت در این افراد بررسی شد. یکی از محدودیت‌های این مطالعه گزارش افراد در مورد قد و وزنشان بود (برای محاسبه ی BMI).

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۵/۱۴ -  شماره 5352
جستجو
جستجو
بالای صفحه