عناوین این صفحه
کد خبر: ۲۷۴۲۸

بقای گیاهان در شرایط سخت محیطی

سرما: در نواحی سرد قطب شمال و جنوب گیاهان دانه دار نادرند و یا وجود ندارند، لیکن ممکن است پوشش فروانی از خزه ها به همراه گلسنگ ها و خزه ها وجود داشته باشند. 
خزه ها همچنان که توانایی خشکی و کم آبی را دارند، توانایی تحمل قابل ملاحظه ای در مقابل سرما را نیز دارند. خزه‌ها فاقد کوتیکول می باشند. هنگامی که در خارج یخ تشکیل می شود از سیتوپلاسم به آسانی آب را از دست می دهند، محلول های ضد یخ در داخل سلول همچنان که در نتیجه حذف آب غلیظ تر می شوند اثر آن‌ها نیز بیشتر می شود. محتوای فوق العاده پایین آب درونی اجازه نمی دهد کریستال های بزرگ و زیان بار یخ تشکیل شود. جذب مجدد آب به‌سرعت انجام و فعالیت متابولیکی از سر گرفته می شود. 
حریق: گیاهانی مانند اکالیپتوس در مناطق ساوان به آتش سازگارند. این گیاهان دارای پوست ضخیمی هستند که نسبت به آتش مقاوم است؛ همچنین چمن هایی که به‌صورت فشرد رشد می کنند، ممکن است بسوزند؛ اما بافت های عمقی درون آن‌ها حفظ می شوند، درختانی مثل کینجیاوزانتورهی به وسیله برگ‌های داومی فشرده و متراکم محافظت می‌شوند. گونه های زیادی از گیاهان نیز دارای جوانه های عمقی هستند که به‌خوبی محافظت می شوند. رویش آن‌ها پس از آنکه در معرض دمای بالا قرار گیرد، آغاز می شود. 
. فخرالسادات صحافی، فرزانگان ۲ سادات رفیعی
ناحیه یک شیراز         (۹۰۳) 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۵/۱۴ -  شماره 5352
جستجو
جستجو
بالای صفحه