عناوین این صفحه
کد خبر: ۲۷۴۶۰

اعطای درجه یک هنری به سه نویسنده مطرح کشور

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مراسم اهدای درجه یک هنری به چند تن از نویسندگان با حضور سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی، سید محمدمجتبی حسینی، دبیر شواری نظارت و ارزیابی هنرمندان و جمعی از نویسندگان روز سه‌شنبه (۱۲ مردادماه) در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
در این جلسه نشان یک هنری به مرتضی سرهنگی، بلقیس سلیمانی و علیرضا کمره‌ای اهدا شد و از تلاش‌های آن‌ها تقدیر به عمل آمد. صالحی با اشاره به مکانیسم فعالیت شورای ارزشیابی هنرمندان گفت: عمده کسانی که در سالیان گذشته به اخذ درجات هنری نائل شده‌اند، کسانی بوده‌اند که خود متقاضی دریافت درجات هنری بودند. اما در دوره جدید، روش دومی نیز مورد نظر جدی بوده است تا مصوبات شورا نمایه جامع‌تر از شاخصان جامعه هنری‌‌ادبی کشور باشد.
وی افزود: در این مسیر که با ضوابط و آیین‌نامه‌های مصوب منطبق است، افراد برجسته هنری‌ادبی شناسایی شده‌اند و پس از گردآوری سابقه فعالیت‌های ادبی‌هنری و بررسی‌های لازم، شورای ارزشیابی در مورد آن‌ها به بحث و بررسی می‌پردازد و در صورت تمایل آن‌ها به تطبیق درجات هنری متناسب اقدام می‌کند. معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به فلسفه تشکیل شورای ارزشیابی هنرمندان گفت: این شورا به منظور تطبیق آیین‌نامه و ضوابط مصوب ارزشیابی هنرمندان که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است و با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل می‌شود. در دوره جدید، تلاش شده است که هم در کمیته‌های تخصصی شورا و هم در شورا حداکثر ملاحظات کارشناسی رعایت شود.
صالحی در پایان اظهار امیدواری کرد که با استفاده از آیین‌نامه مصوب شواری عالی انقلاب فرهنگی و نیز ظرفیت‌های هم افزایانه سازمان‌ها و نهادها، کاربردها و آثار مرتبت بر مدارک درجه یک هنری کشور افزایش یابد. سید محمدمجتبی حسینی، دبیر شورای نظارت و ارزیابی هنرمندان نیز در این جلسه با اشاره به فلسفه اعطای درجه هنری به هنرمندان کشور گفت: بین نظام اداری و نظام دانشگاهی ما شکافی وجود داشت و به منظور پُر کردن این شکاف و شناسایی هنرمندان در سیستم اداری، کمیته ارزیابی هنرمندان تشکیل شد تا سیستم اداری ما توانایی شناسایی هنرمندان ما را داشته باشد.
وی افزود: این درجات هنری در میان هنرمندان وجود دارد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صرفاً این درجات را شناسایی می‌کند و به ارزیابی نخبگان هنری می‌پردازد تا در سیستم اداری به راحتی شناسایی شوند. حسینی با اشاره به مراحل ارزشیابی هنرمندان گفت: این شورا دو مرحله برای ارزشیابی دارد: مرحله اول ارزشیابی هنرمندان در کمیته‌های تخصصی است. در حال حاضر ۱۸ کمیته تخصصی به ارزیابی هنرمندان در شاخه‌های هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، شعر و ادبیات و سینما می‌پردازد که جلسات آن‌ها به صورت مرتب برگزار می‌شود. پس از ارزیابی اولیه نتایج کمیته تخصصی در شورای ارزیابی مطرح می‌شود و در صورت تأیید صلاحیت درجه هنری به افراد تعلق می‌گیرد.
وی با بیان تفاوت میان نشان هنری و درجه هنری عنوان کرد: نشان هنری معمولاً از سوی رئیس جمهوری ارائه می‌شود و ساز و کار مربوط به خود را دارد؛ اما درجه هنری به درجات هنرمندان و رتبه‌بندی آن‌ها اختصاص دارد. پس از انقلاب جمهوری اسلامی ایران، ۱۰ مصوبه در شورای عالی فرهنگی در ضرورت صدور مدرک به خبرگان بدون مدرک به تصویب رسیده است و تسهیلاتی برای دارندگان درجات هنری در تأسیس آموزشگاه، صدور مجوزها و تکریم از آن‌ها در نظر گرفته شده است.
بر اساس این گزارش، در ادامه این جلسه پیشنهادهایی با موضوع تکریم، ارائه تسهیلات رفاهی، ایجاد فرصت‌های مطالعاتی برای هنرمندان در خارج از کشور، تعامل با دانشگاه‌ها و... برای هنرمندان دارای درجه یک هنری ارائه شد. در این جلسه جواد محقق، مرتضی سرهنگی، علیرضا کمره‌ای، بلقیس سلیمانی، احمد دهقان، مهرزاد دانش، مهدی قزلی و سید محمد طباطبایی حسینی حضور داشتند.
همچنین درجه یک هنری برای محمد حسین مهدوی(متخلص به م. موید)، مفتون امینی و مجید قیصری صادر شده است که به دلیل عدم حضور در جلسه، این درجه هنری برای آن‌ها ارسال خواهد شد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۵/۱۴ -  شماره 5352
جستجو
جستجو
بالای صفحه