عناوین این صفحه
کد خبر: ۲۷۴۹۸

۱۹۰۰ هکتار جنگل دود شد

یک میلیون هکتار از اراضی مستعد بیابانی شدن

کشت درختان دیم در اراضی شیب دار، آخرین وضعیت آتش سوزی جنگل‌ها و نگرانی از بیابانی شدن فارس از مهمترین موضوعات مطرح شده در گفت و گوی مدیر کل منابع طبیعی با خبرنگار مهر است. مهرزاد بوستانی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به بازدید رئیس سازمان جنگل‌ها از شهرستان سپیدان گفت: هفته گذشته در بازدیدی که از عرصه های منابع طبیعی در این شهرستان انجام شد پیرامون توسعه کشت درختان دیم در اراضی شیب دار تصمیماتی گرفته شد. وی ادامه داد: در این راستا مقرر شد با همکاری جهادکشاورزی و مردم اداره کل منابع طبیعی استان فارس نسبت به توسعه کشت درختان دیم در اراضی شیب دار اقدام کند که این امر مرغوب شدن خاک را به همراه دارد. مدیر کل منابع طبیعی استان فارس افزود: تغییر کاربری اراضی شیب‌دار به باغ های میوه دیم اشتغال‌زایی، احیای پوشش گیاهی و حفظ منابع ارزشمند خاک را به همراه داشته و از بروز سیلاب های فصلی مخرب جلوگیری می کند.
 ۱۹۰۰هکتار از جنگل‌های فارس در آتش سوخت: بوستانی در بخش دیگری از سخنان خود از آتش سوزی در یک هزار و ۹۰۰ هکتار از جنگل های این استان خبر داد و افزود: از  ابتدای سال تا کنون این میزان از جنگل های فارس در آتش سوخته است. وی ادامه داد: طی یک هفته گذشته با اقدامات مناسبی که در این خصوص انجام شده تا حد زیادی از وقوع آتش سوزی در جنگل های این استان جلوگیری شده است. مدیر کل منابع طبیعی استان فارس با اشاره به آتش سوزی جنگل های پاسارگاد گفت: در پی این آتش سوزی ۱۸۰ میلیارد تومان خسارت وارد شد.
یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار از فارس مستعد بیابانی شدن
بوستانی یکی از برنامه های این اداره کل برای بیابان زایی را اجرای طرح ترسیب کربن در ۵۸ هزار هکتار از یکی از مناطق بحرانی و محروم نورآباد عنوان کرد و گفت: با تکیه بر توان جامعه محلی برنامه هایی به اجرا گذاشته شده و تا به حال به موفقیت های 
خوبی نیز رسیده است. وی ادامه داد: برنامه ریزی ها در حال انجام است که طرح ترسیب کربن در سال جاری در دیگر عرصه های فارس به اجرا در آید.
بوستانی یادآور شد: طرح ترسیب کربن با حمایت سازمان ملل در کشور به اجرا درآمده و فارس نوزدهمین استانی است که این طرح را به اجرا درآورده و تنها راه کاهش دی اکسید کربن نیز همین طرح و ایجاد پوشش های گیاهی است.
وی افزود: در این راستا نهال کاری، بذرکاری و توسعه گیاهان دارویی نیز در دستور کار قرار دارد. به گفته وی یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار از عرصه های فارس مستعد بیابانی شدن هستند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۵/۱۴ -  شماره 5352
جستجو
جستجو
بالای صفحه