عناوین این صفحه
کد خبر: ۲۷۵۰۸

کربی پرداخت پول برای آزادی زندانیان را رد کرد

قانونگذاران ارشد آمریکایی از کاخ سفید درباره توافق ادعایی با ایران برای آزادی زندانیان بازداشت‌شده این کشور توضیح خواسته‌اند.
به گزارش فارس، قانونگذاران ارشد آمریکا با لحنی تند به گزارش ادعایی یک روزنامه درباره پرداخت پول به تهران برای آزادی چهار شهروند آمریکایی بازداشت‌شده در ایران واکنش نشان داده‌اند. 
پال رایان، رئیس‌مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای کتبی روز چهارشنبه این اقدام ادعایی را «فصلی دیگر» در فریبکار‌های کاخ سفید درباره برجام خوانده و نوشته که گزارش وال‌استریت‌ژورنال ظن‌های قبلی درباره «پرداخت رشوه برای آزادی» آمریکایی‌های بازداشت‌شده را تأیید می‌کند. 
وی همچنین از دولت آمریکا خواسته درباره پرداخت این پول به «کشور پیشرو در حمایت از تروریسم» توضیح بدهد. 
روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» بامداد چهارشنبه مدعی شد که دولت آمریکا همزمان با آزادی چهار تبعه آمریکایی که در ایران بازداشت شده بودند ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران، انتقال داده است. کاخ سفید، قبلاً این موضوع را رد کرده و گفته که پولی برای آزادی زندانیان به ایران پرداخت نخواهد کرد. 
گمانه‌زنی‌ها در این باره از زمانی آغاز شد که دولت باراک اوباما سال گذشته اعلام کرد که با ایران به توافقی برای پرداخت ۱.۷ میلیارد دلار جهت تسویه بدهی‌اش در یکی از پرونده‌های مربوط به یک قراردادهای تسلیحاتی قدیمی رسیده است. از آنجا که اعلام این موضوع همزمان با آزادی چهار زندانی آمریکایی بازداشت‌شده در ایران بود، نمایندگان کنگره، این دو موضوع را به یکدیگر مرتبط دانستند.
«جان کری»، وزیر خارجه آمریکا روز ۲۷ دی‌ماه گفت ایالات متحده با پردخت ۱.۷ میلیارد دلار به ایران ایران جهت تسویه بدهی ۴۰۰ میلیون دلاری‌اش در شکایتی که پرونده‌اش به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی برمی‌گردد، موافقت کرده است. 
دولت آمریکا، به گفته «کری»، موافقت کرده که علاوه بر رقم اصلی بدهی، ۱.۳ میلیارد دلار هم بابت محاسبه نرخ تورم به ایران بپردازد. 
 ایران، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از دولت آمریکا بابت عدم تحویل ۴۰۰ میلیون دلار مندرج در قراردادی اجرایی‌نشده برای خرید تسلیحات میان دولت «جیمی کارتر»، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا با شاه مخلوع ایران به «دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا» شکایت برده بود.
اظهارات «جان کری»، مبنی بر تصمیم دولت آمریکا برای تسویه بدهی، موجی از انتقادات در محافل سیاسی این کشور را به همراه داشت. در این میان، نمایندگان حزب جمهوری‌خواه در کنگره، دولت اوباما را به سبب آنچه به گفته آنها «مماشات در برابر ایران» است مورد سرزش قرار می‌دهند. 
چند روز بعدتر، «جاش ارنست»، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این اعتراضات گفت رقمی که آمریکا برای پرداخت به ایران موافقت کرده بسیار کمتر از ۷ تا ۸ میلیارد دلار مورد مطالبه ایران برای حل و فصل اختلافات بوده است.  
«دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا» نهاد داوری مرضی‌الطرفین است که سال ۱۹۸۱ بر اساس «بیانیه‌های الجزایر» جهت  رسیدگی به اختلافات میان دولت‌های ایران و آمریکا در شهر «لاهه» هلند تشکیل شد.  
اد رویس، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هم روز چهارشنبه به خبر جدید وال‌استریت‌ژورنال اعتراض کرده است. وی ایران را «رژیم تروریست» خوانده و گفت پرداخت رشوه به این کشور باعث می‌شود زندگی مردم آمریکا به خطر بیفتد. 
جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با فاکس‌نیوز ادعای وال‌استریت‌ژورنال را رد کرد. وی در این برنامه گفت که تیم مذاکره‌کننده برای آزادی زندانی‌ها و تیم مذاکره‌کننده برای حل و فصل پرونده لاهه با هم متفاوت بوده‌اند. وی بار دیگر تأکید کرد که مبلغ مورد نظر برای آزادی زندانیان پرداخت نشده است. 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۵/۱۴ -  شماره 5352
جستجو
جستجو
بالای صفحه