عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۰۲۳۴

مرکز رشد کارآفرینی

مرکز رشد کارآفرینی با هدف ارائه خدمات آموزشی، مشاوره و حمایت و پشتیبانی برای اجرایی سازی طرح ها و ایده های هنر جویان و فارغ التحصیلان هنرستان فعالیت می کند. 
در گذشته کارآفرینی صرفاً برای دانش‌آموزان کاردانش به عنوان یک واحد درسی ارائه می‌شد؛ اما امروزه به عنوان رویکرد حاکم در وزارت آموزش و پرورش برای ما مطرح است و وزارت آموزش و پرورش برنامه جامعی را برای ارتقای کارآفرینی تدارک دیده است. 
با توجه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) از جمله اقتصادی مقاومتی و اشتغال، کارآفرینی در این وزراتخانه مورد توجه قرار گرفته است؛ از همین رو آموزش و پرورش تمرکز خاصی روی موضوع کارآفرینی داشته و برنامه جامعی را در این زمینه تهیه کرده که دارای ابعاد مختلف و مفصلی است. مهمترین محور این برنامه، ترویج فرهنگ کارآفرینی است که از دوره ابتدایی در دستور کار قرار گرفته و بر همین اساس، انتشار کتاب هایی بر گرفته از زندگانی کارآفرینان ایرانی و انتقال تجربیات آن‌ها به دانش آموزان آغاز شده است. 
مرکز رشد کارآفرینی با هدف ارائه خدمات آموزشی، مشاوره و حمایت
طرح کاشف در دوره اول متوسطه از سال گذشته با همکاری دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران آغاز شده و بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار دانش‌آموز در پایش ملی شایستگی‌ها و ویژگی‌های کارآفرینی ارزیابی شده‌اند و کارنامه‌هایی در ۱۴ صفحه به آنان داده شده است که این کارنامه‌ها به دانش‌آموزان می‌گوید که آنان چه ویژگی‌هایی دارند و در چه مشاغلی می‌توانند موفقیت بیشتری داشته باشند.
در سال جاری دستورالعمل آموزش همراه با تولید را به استان‌ها ارسال کرده‌ایم، این دستورالعمل را در درس کارآفرینی مقطع متوسطه اول اینگونه است که دانش آموزان بتوانند آنچه را در پودمان‌های این درس آموزش می‌بینند، به مرحله تولید و عرضه برسانند؛ یعنی تجاری‌سازی انجام دهند و تجاری‌سازی از حلقه‌های اصلی توسعه اقتصادی به شمار می آید.
مراکز رشد به نوعی می‌خواهند کار یادگیری را برای ایجاد توانایی در راه‌اندازی کسب و کار فراهم کنند، دانش‌آموزان نیاز دارند که در طول تحصیل و بعد از فارغ‌التحصیلی هدایت، حمایت، کفایت و نظارت شوند تا بتوانند با بازار کار پیوند برقرار کنند، تولید کنند، تولیدات آن‌ها تجاری شود و نظام کارآفرینی به وجود بیاید، مرکز رشد کارآفرینی به این منظور ایجاد شده‌ است.
درآمد حاصل از تولیدات هنرستان‌ها هم برای بهسازی هنرستان‌ها و هم برای درآمدزایی هنرجویان استفاده می‌شود؛ همچنین در تعدادی از استان‌ها علاوه بر فروش کارهای هنرجویان در بازارهای حقیقی سامانه مجازی خرید و فروش تولیدات هنرجویان ایجاد شده است که اقدام درخور توجهی به نظر می رسد. 
. زهره واقفی، آموزش و پرورش منطقه زرقان     (۱۲۵۲) 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۶/۱۸ -  شماره 5382
جستجو
جستجو
بالای صفحه