عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۰۴۸۱

كلاهبرداری پنج میلیاردی خانم روان‌شناس

زن ۳۲ ساله که با تأسیس شرکت «مهر بازرگان سعید» در پوشش تسهیل گرفتن وام کم بهره کلاهبرداری میلیاردی کرده بود، پس از سه سال دستگیر شد.
به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، در پانزده شهریور چند مالباخته با مراجعه به کلانتری ۱۱۸ ستارخان با طرح شکایتی در خصوص فعالیت شرکتی «مهر بازرگان سعید» عنوان داشتند که از سوی مدیر این شرکت به نام الهام  مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند.  
با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع «کلاهبرداری» و به دستور بازپرس شعبه اول دادسرای ناحیه دو تهران، پرونده در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.  
نماینده حقوقی مالباختگان پس از حضور در پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: خانمی به نام الهام  اقدام به تأسیس شرکتی تحت عنوان مهر بازرگان سعید کرده و با انجام تبلیغات وسیع از طریق روزنامه های کثیرالانتشار و دیگر وسایل ارتباطی، مردم را به امور واهی و غیر واقع دایر بر توانایی اخذ وام، مدرک تحصیلی، مدرک فنی و حرفه ای و .... امیدوارکرده است. متأسفانه موکلان بنده نیز پس از آشنایی با این شخص اقدام به پرداخت مبالغی به ایشان کرده؛ ولی پس از پرداخت پول به این شخص، وی با وعده و وعید واهی آنان را معطل و بی‌هیچ اقدامی پس از مدتی متواری شده است.  
با آغاز رسیدگی به پرونده، تعدادی از مالباختگان به پایگاه دوم پلیس آگاهی دعوت و در خصوص نحوه کلاهبرداری از آن‌ها پرس‌وجو شد. یکی از مالباختگان در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: اینجانب در سال ۹۲، از طریق آگهی روزنامه با شرکت «مهر بازرگان سعید» آشنا شده، پس از صحبت و مذاکره تلفنی در خصوص فعالیت شرکت مبنی بر اخذ تسهیلات بانکی خوداشتغالی با نرخ چهار درصد و به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان، در قالب تنظیم قراردادی با خانم الهام  به عنوان مدیر شرکت، مبلغ پنج میلیون پرداخت نمودم. در طی این مدت، وی به بهانه های مختلف از قبیل مجوزهای بانکی و .... زمان پرداخت وام را به زمان‌های دیگری موکول می کرد تا نهایتاً اطلاع پیدا کردم که وی دفتر محل کار خود را در منطقه صادقیه تعطیل نموده است.  
مالباخته دیگری نیز در اظهاراتی مشابه عنوان داشت: در خرداد ماه سال ۹۳، با توجه به اطلاعیه شرکت «مهر سعید بازرگان» به مدیریت خانم الهام، با شماره تماس درج شده در آگهی روزنامه تماس گرفتم. طی چند جلسه مذاکره با مدیر شرکت، وی مدعی شد که به واسطه روابط خود در وزارتخانه‌های دولتی و به ویژه سیستم بانکی قادر به گرفتن مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان وام بانکی با بهره بانکی چهار درصد است و به این بهانه، طی چندین مرحله مبلغ ده میلیون تومان به وی پرداخت نمودم. تاکنون هیچ‌گونه اقدامی در خصوص بازپرداخت پول یا انجام تعهد خود مبنی بر تهیه وام ۳۰۰ میلیون تومانی انجام نشده؛ نهایتاً متوجه شدم دفتر شرکت در خیابان ستارخان تعطیل شده است.  
در ادامه تحقیقات،کارآگاهان با بررسی سوابق شرکت اطلاع پیدا کردند که شرکت مهر بازرگان سعید در  اواخر سال ۹۲، در قالب انجام فعالیت های عمرانی و ساختمانی ثبت و تأسیس شده اما بر خلاف اساسنامه اش ، مدیر شرکت  با تنظیم قراردادهایی تحت عنوان «قرارداد مشاوره»، به بهانه اخذ تسهیلات بانکی با کمترین بهره بانکی اقدام به کلاهبرداری از دهها مالباخته کرده است.
در ادامه با شناسایی دهها مالباخته ای که به این شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند، کارآگاهان موفق به شناسایی چند دفتر تجاری مختلف در مناطق صادقیه، ستارخان، میرداماد و خیابان گاندی تحت عنوان شرکت «مهر بازرگان سعید» شدند که هر کدام از آن ها پس از مدت کوتاهی از تأسیس خود، تعطیل و مدیر آن ها متواری شده بود. 
با شناسایی دفاتر شرکت «مهر بارزگان سعید» در مناطق مختلف تهران، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که تمامی این دفاتر به صورت استیجاری بوده و مدیر شرکت اقدام به کرایه آن ها در قالب چک‌های مدت دار نموده و پس از متواری شدن، تمامی این چک ها از طریق سیستم بانکی غیرقابل وصول اعلام شدند. 

کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی با بررسی سوابق مجرمان سابقه دار به ویژه در زمینه کلاهبرداری موفق به شناسایی الهام ۳۲ ساله به عنوان یکی از مجرمان سابقه دار در زمینه کلاهبرداری شدند که در سال های گذشته نیز به همین شیوه و شگرد اقدام به کلاهبرداری کرده و هر بار نیز دستگیر و روانه زندان شده است. در ادامه کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که متهم پرونده با وجود داشتن چند سابقه در زمینه کلاهبرداری، دارای مدرک «کارشناسی ارشد» در رشته روان‌شناسی نیز هست.
در ادامه اقدامات پلیسی، کارآگاهان اقدام به شناسایی الهام در یکی از شهرک های تهران در امتداد اتوبان همت غرب کرده؛ اما در ادامه اطلاع یافتند که وی هم‌زمان با تعطیل کردن دفاتر شرکت خود از این مکان نیز جابه‌جا شده است. سرانجام با انجام اقدامات پلیسی، آخرین مخفیگاه الهام در منطقه مرزداران شناسایی و دستگیر و پس از انتقال به پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ توسط ده‌ها مالباخته شناسایی شد و در همان اظهارات اولیه صراحتاً به دریافت مبالغ چند میلیون تومانی از آن‌ها اعتراف نمود و عنوان داشت که این مبالغ را به بهانه مشاوره جهت اخذ وام از آن‌ها دریافت کرده است.  
سرهنگ کارآگاه سعدالله گزافی، رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: از شیوه و شگرد های رایج مورد استفاده در کلاهبرداری ها به ویژه در خصوص خرید لیزینگی خودرو یا تهیه تسهیلات بانکی با نرخ بهره بسیار کم، سوء استفاده افراد کلاهبردار از عناوین دولتی یا طرح ادعاهای دروغین داشتن رابطه با وزارتخانه‌های مهم دولتی و همچنین سیستم بانکی است که در این پرونده نیز شاهد طرح همین موضوعات از سوی متهم و متأسفانه اعتماد بی مورد ده‌ها مالباخته صرفاً به این ادعاهای واهی و پرداخت مبالغ هستیم. 
سرهنگ کارآگاه سعدالله گزافی، با اشاره به ارزش میلیاردی پرونده نیز عنوان داشت: با شناسایی ده‌ها مالباخته و جمع بندی شکایت های مطرح، تاکنون ارزش پرونده به بیش از پنج میلیارد تومان برآورد شده که با توجه به ادامه تحقیقات در خصوص پرونده اخیرِ متهم و احتمال شناسایی مالباختگان بیشتر، احتمال افزایش میزان برآورد مالی در خصوص این پرونده همچنان وجود دارد؛ لذا از شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد و تحت پوشش شرکتی با عنوان «مهر بازرگان سعید» مورد کلاهبرداری قرار گرفتنه‌اند دعوت می شود تا جهت پیگیری شکایات خود به نشانی پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ در منطقه جنت آباد شمالی، خیابان شاهین شمالی مراجعه نمایند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۶/۲۱ -  شماره 5384
جستجو
جستجو
بالای صفحه