عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۱۰۶۶

قلعه دزک در استان چهارمحال و بختیاری

قلعه دزك (Dezzak) واقع در روستای دزك از توابع شهرستان كيار، استان چهارمحال و بختياری و در فاصله ۳۵ كيلومتری جنوب شرقی شهركرد، ۴۰ كيلومتری غرب بروجن و ۲۲ كيلومتری جنوب فرخشهر قرار دارد. اين بنا كه در شرق روستای دزک قرار دارد، در دو طبقه و به طرز باشكوهی ساخته شده است. طبقه اول يک هشتی ورودی در میانه دارد كه از دو طرف به محوطه بزرگ قلعه منتهی می‌شود. در طرفين هشتی چهار ايوان قرار دارد كه دو ايوان رو به شمال و دو ايوان رو به جنوب هستند و چند اتاق و انبار دارند.طبقه دوم كه از ايوان های شمالی، طرفين هشتی به آن راه می‌ يابند، ابتدا از راه پله های سنگی وارد محوطه ای به نام حوضخانه می‌شود و از آنجا نیز ورودی ساير اتاقهاست. اتاق‌های طبقه دوم نيز دو ايوان مجزا از هم در شمال و سه ايوان متصل به هم سراسری در جنوب دارد كه دو اتاق سه دری در ايوان های شمالی باز و دو اتاق سه دری قرينه در ايوان سراسری جنوب باز می‌شود و در وسط اطاق های سه دری جنوبی سالن بزرگ پنج دری موسوم به ديوانخانه يا سفره خانه قرار دارد. اتاق آيينه نیز در جوار آن قرار گرفته است. دو اتاقک به نام گوشواره نیز دو طرف اتاق آيينه است. تمام اتاق ها توسط درهای چوب گردويی ارزشمندی به هم متصل و مرتبط می‌باشند.
سالن سفره خانه نیز تزیينات گچ بری نقاشی شده زيبايی دارد كه اشكالی مختلف از قبيل ملائكه به عنوان مظهر پاكی و كله شير كه حاكی از قدرت و دلاوری است و  نیز مناظری زيبا از شكار و گچ بري های گل و بوته‌دار در حاشيه های بزرگ و كوچك آن  رسم شده است. سقف آن چوبی و به صورت قاب بندی است که در و پنجره های چوبی گردويی ضخيم سيم كوبی شده دارد.
در كنار اين اتاق، اتاقی به نام آينه خانه قرار دارد كه به صورت باشكوهی تزئين شده و نوعی همانند سازی از سبک اروپايی است و شباهت زيادی به اتاق آينه قصرهای ايتاليا دارد. اين تالار بر نمونه های جامع و متنوع هنر گره چينی و نقشبری و شيشه نقاشی دو پوسته عكس در هم است كه نمای سه بعدی دارد و نمونه های آن بسيار كمیاب است. كارهای آيينه كاری اين اتاق زير نظر استاد ابوالقاسم خواجوی اصفهانی از برجسته ترين اساتيد آيينه بند قرن گذشته انجام شده است.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۶/۳۱ -  شماره 5391
جستجو
جستجو
بالای صفحه