عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۱۰۹۵

راه‌های کاهش خستگی چشم‌


اگر هنگام مطالعه کتاب، انجام دادن یک کار یا استفاده از کامپیوتر، نکاتی را رعایت کنید، چشم‌هایتان بیشتر می‌توانند استراحت کنند و کمتر خسته می‌شوند.برای کاهش خستگی چشم‌ها در این مواقع به توصیه‌های زیر عمل کنید:
هنگام انجام کار از فاصله نزدیک
اگر کاری را از فاصله ای نزدیک انجام می‌دهید، مانند دوختن پارچه یا گلدوزی و...، دقت کنید نور کافی به طور مستقیم روی کاری که انجام می‌دهید، بتابد. اگر لازم است از یک لامپ پر نور استفاده کنید؛ مخصوصاً اگر بینایی شما کم است. البته نور نباید چندان هم زیاد باشد؛ زیرا هم نور کم و هم نور زیاد چشم‌ها را خسته می‌کنند.
هنگام خواندن یک مطلب
وقتی متنی مانند کتاب یا روزنامه را می‌خوانید، باید یک منبع نور مانند لامپ بالای سر شما باشد که به طور مستقیم روی متن شما بتابد. اگر پشت میز مطالعه می‌کنید، یک چراغ مطالعه پوشش دار جلوی خودتان بگذارید. پوشش دو چراغ از تابش مستقیم نور درخشان به چشم‌های شما جلوگیری می‌کند.
هنگام تماشای تلویزیون
هنگام تماشای تلویزیون سعی کنید نور اتاق ملایم باشد (نه کم و نه زیاد)؛ زیرا این نور برای چشم‌ها بهتر است. اگر نور صفحه نمایش تلویزیون با نور اتاق تفاوت زیادی داشته باشد، باعث خستگی چشم‌ها می‌شود؛ اما توجه داشته باشید که در نور ملایم هم باید به اندازه تلویزیون ببینید؛ زیرا تماشای طولانی مدت تلویزیون باعث خستگی چشم‌ها می‌شود.
هنگام کار با کامپیوتر
استفاده زیاد از کامپیوتر از جمله علل شایع خستگی چشم‌هاست. اگر پشت میز می‌نشینید و با کامپیوتر کار می‌کنید، محیط کار خود را به طور متناسب و دوستانه با چشم‌های خود تنظیم کنید تا چشم‌ها کمتر خسته شوند. وضعیت خودتان را تنظیم کنید. مانیتور را به طور مستقیم و در فاصله ۵۰ تا ۱۰۰ سانتیمتری از چشم‌های خود قرار دهید. اگر برای خواندن یک متن ریز ناگزیر هستید به صفحه نمایش کامپیوتر نزدیک تر شوید، به جای انجام این کار، سایز فونت مطلب خود را بزرگ‌تر کنید. بالای مانیتور باید همسطح چشم‌های شما یا کمی‌پایین تر باشد. اگر از عینک دوکانونی استفاده می‌کنید، احتمالاً برای دیدن مطالب روی مانیتور سرتان را به عقب کج خواهید کرد و از پایین عینک خود می‌بینید. برای تنظیم این حالت، کمی ‌مانیتور خود را پایین تر بیاورید یا از عینک مخصوص کار با کامپیوتر با تجویز چشم پزشک یا اپتومتریست، استفاده کنید.
روشنایی اتاق را بررسی کرده، درخشندگی نور را کم کنید. نور خیلی زیاد و درخشنده اتاق، چشم‌ها را خسته کرده، مشاهده مطالب و تصاویر روی مانیتور را دشوار می‌نماید. برای بررسی میزان درخشندگی نور اتاق، مانیتور را خاموش کرده، پشت آن بنشینید. این کار باعث می‌شود نور و تصاویری که منعکس می‌شوند را ببینیم. به هر گونه درخشندگی شدید دقت کنید. بدترین مشکلات نور درخشان ناشی از منابع نوری بالا و یا پشت سر هستند، مانند لامپ‌های فلورسنت و نور خورشید. مانیتورتان را تنظیم کنید. اگر امکان دارد مانیتور خود را در جایی قرار دهید که بیشترین نور به گوشه سمت راست آن بتابد. از قرار دادن مستقیم مانیتور جلوی پنجره یا دیوار سفیدرنگ خودداری کنید. کنتراست و روشنایی مانیتور خود را طوری تنظیم کنید که چشم‌های شما کمتر خسته شوند و به راحتی بتوانید مطلب روی مانیتور را بخوانید. مانیتور خود را تمیز کنید. هر چند روز یکبار، گردوخاک روی مانیتور را پاک کنید. گردوغبار میزان وضوح مطالب را کم کرده، باعث مشکلات ناشی از انعکاس و درخشندگی نور می‌شود.کیبورد را در جای مناسبی قرار دهید. باید صفحه کلید یا کیبورد، مستقیماً جلوی شما باشد. اگر کیبورد خیلی بالا یا خیلی پایین یا به صورت مورب جلوی شما باشد، باعث ناراحتی و خستگی چشم‌ها، مچ دست و کل دستانتان می‌شود.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۶/۳۱ -  شماره 5391
جستجو
جستجو
بالای صفحه