عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۱۰۹۷

زمین‌شناسی غار انگره مینو ـ سپیدان ـ ایران

غار انگره مینو در فاصله یک کیلومتری غرب روستای انگره در ۹۷ کیلومتری شهر شیراز در استان فارس ایران و در یک منطقه باستانی با قدمت ۲۵۰۰ سال قرار گرفته است. دسترسی به غار انگره مینو از طریق جاده آسفالت شیراز، برشنه، شش‌پیر، روستای قلعه عبدالله و روستای انگره امکان‌پذیر است. این غار ۸ چاه با اعماق ۱۰ الی ۳۶ متری دارد که در امتداد لایه‌بندی سنگ های آهکی گسترش یافته است. نزولات جوی وارد شده به آهک ها در کوه رنج و کوه برف قدح در شرق رنج، با توجه لایه‌بندی و پلانژچین‌خوردگی ها، در جهت جنوب شرق حرکت کرده، بخشی از آن توسط چشمه گول ور تخلیه می‌شود. حرکت آب در امتداد لایه‌بندی زمینه را برای کارستی شدن آهک ها مهیا نموده است. این آب بر اساس نمونه‌برداری انجام شده دارای تیپ کربناته بوده و میزان قابلیت هدایت الکتریکی آن (EC) ۲۴۶ میکرو موس بر سانتی متر است؛ غار در امتداد لایه‌بندی توسعه یافته است. بیشترین امکان یافتن دهانه‌های جدید در امتداد همین لایه‌بندی است. نتیجه این پژوهش مشخص نمود که مهمترین عامل مؤثر در تشکیل و توسعه غار حرکت نزولات جوی و انحلال سنگ آهک در امتداد لایه بندی بوده است. همچنین در این پژوهش نقشه زمین شناسی سطحی و ساختاری با مقیاس ۱:۲۰۰۰ و مقاطع طولی و عرضی زمین شناسی با مقیاس ۱:۵۰۰ برای پژوهش های بعدی ترسیم گردید. 
زون ساختاری زاگرس چین خورده است و ویژگی‌های ساختاری و تکتونیکی منطبق با آن را دارد. سنگ‌های آهکی الیگومیوسن که متعلق به سازند آسماری است، سنگ میزبان غار بوده که با توجه به خصوصیات ساختاری و لیتولوژی پتانسیل کارستی شدن داشته و غار در آن توسعه یافته است.
لایه بندی به همراه دو دسته گسل برشی و گسل های موازی با لایه بندی سطوح ناپیوسته ای می باشند که در توسعه غار مؤثر بوده اند که از این میان لایه بندی و سطوح ضعف موازی با آن نقش بیشتری داشته اند. در مجموع می‌توان عوامل زیر را در تشکیل غار مؤثر دانست:
۱. وجود آهک های ضخیم لایه با لایه بندی خوب؛
۲. ایجاد گسلش و لغزش در امتداد لایه‌بندی؛
۳. بارش کافی (۷۱۵ میلی متر در سال)؛
۴. وجود درز و شکاف در آهک ها که حرکت نزولات جوی را به پایین دست مهیا نموده است. 
• لیلا کریمی، کارشناس ارشد زمین شناسی، دبیر مدارس کوار، دبیرستان حضرت آسیه (س) طسوج   (۱۳۶۷)

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۶/۳۱ -  شماره 5391
جستجو
جستجو
بالای صفحه