عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۳۰۴۴

چگونه لپ‌تاپ خیس را نجات دهیم؟

شما می توانید برای حفاظت از کامپیوتر خود در برابر رویدادهایی ناخوشایند مانند خیس شدن، ابزارهایی تهیه کنید.
گاهی اوقات ممکن است به دلیل گذاشتن لیوان آب یا چای نزدیک لپ‌تاپ یا هر اتفاق دیگر، لپ‌تاپ شماخیس شود. در این‌گونه مواقع باید سرعت عمل داشته باشید تا لپ تاپ با ارزش خود را نجات دهید. به محض اینکه مایعی روی لپ‌تاپ ریخت، سیم آن را از برق بکشید و باتری دستگاه را نیز از آن خارج کنید. هرچه سریع تر این کار را انجام دهید، احتمال نجات لپ‌تاپ تان بیش‌تر می‌شود. در مراحل بعد نیز به توصیه های زیر عمل کنید.
۱. جدا کردن ابزارهای متصل به لپ‌تاپ
موس، درایورهای فلش، دی‌وی‌دی و تمام کابل ها را از لپ‌تاپ جدا کنید.
۲. خشک کردن لپ‌تاپ
چند روش برای خشک کردن لپ تاپ وجود دارد:
• به محض اینکه لپ تاپ خیس شد، آن را باز کنید و سروته نگدارید و تمام سطوح آن را با پارچه ای مناسب خشک کنید.
• می توانید لپ تاپ را در هوای آزاد بگذارید تا به طور طبیعی خشک شود. لپ تاپ را به حالت عدد ۸ روی یک سطح قرار دهید تا هوا بتواند به راحتی میان دکمه های صفحه کلید جریان یابد.
• اگر مایع وارد دستگاه شده است، آن را با استفاده از یک مکنده رطوبت بیرون بکشید یا قطعات را از یکدیگر جدا و خشک کنید. این روش ممکن است کمی خطرناک باشد؛ اما مطابق با دستورالعمل پیشنهادی در دفترچه راهنمای شرکت سازنده لپ‌تاپ، هر قطعه را با یک پارچه کتان آغشته به الکل تمیز کنید. این قطعات باید به مدت دو روز به حال خود رها شوند. پس از این بازه زمانی، می‌توان دوباره قطعات را وصل و دستگاه را روشن نمود.
• گاه برای خشک کردن مایعات ریخته شده در لپ تاپ، باید تک تک دکمه های صفحه کلید را بیرون بیاورید؛ سپس تمام بدنه لپ تاپ را با یک پارچه نرم پاک کنید و طبق آنچه در دفترچه راهنمای لپ تاپ نوشته شده، یک پارچه نرم و تمیز را روی قطعات لپ تاپ بکشید تا اثر مایع از بین برود.
• هرگز از سشوار برای خشک کردن لپ تاپ استفاده نکنید؛ زیرا این کار سبب ایجاد مشکلات مربوط به الکتریسته ساکن و صدمه به لپ‌تاپ می شود. همچنین از هوای داغ نیز به هیچ وجه استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است برخی قطعات پلاستیکی درون لپ تاپ آب شود یا به سی‌پی‌یو آن فشار آید. 
• یک روش عالی دیگر این است که می توانید لپ‌تاپ را درون جعبه‌ای پر از برنج که هیچ هوایی وارد آن نشود، قرار دهید و جعبه را تا دو روز به این حالت رها کنید. از آنجا که برنج یک رطوبت گیر فوق العاده است، هر مایعی را که وارد درزهای صفحه کلید شده باشد، بیرون می‌کشد و به خود جذب می کند.
• از یک تمیز کننده خالص مانند الکل «ایزوپروپیل» برای از بین بردن مایع ریخته شده استفاده کنید؛ سپس لپ تاپ را دو روز در جایی قرار دهید تا الکل موجود تبخیر شود. بدین وسیله تمام بخش های داخلی لپ تاپ هم خشک می شود.
چنانچه قطعات لپ تاپ جداشدنی نباشند، باید به مرکز تعمیرات مراجعه کرد؛ اما در بازه زمانی که مایع روی دستگاه می ریزد و تا لحظه ای که آن را به مرکز تعمیرات می برید، چند کار می توان انجام داد. نخست اینکه، آن را سر و ته نگهدارید و هر بخشی را که قابل دسترسی است، با حوله ای نرم خشک کنید و سپس آن را روی سطحی خشک قرار دهید.
ابزارهای ضدآب
شما می توانید برای حفاظت از لپ‌تاپ خود در برابر بدشانسی هایی مانند خیس شدن، ابزارهایی تهیه کنید؛ برای مثال پوشش پلاستیکی صفحه کلید شفاف یا از جنس سیلیکون، محافظ ضد آب صفحه نمایش لپ‌تاپ و یک پوشش ضد آب برای دو طرف بالایی و پایینی لپ تاپ، ابزارهای مناسبی برای حفظ لپ تاپ از صدمه مایعات است.
همچنین بهتر است برای لپ تاپ خود، کوله پشتی ضد آب تهیه کنید تا هنگام حمل در برابر هر نوع مایعی از آن محافظت نمایید. 
البته مراقب باشید که مسیر تهویه های لپ تاپ را مسدود نکنید؛ زیرا قطعات لپ تاپ بدون وجود تهویه و گرم شدن بیش از حد صدمه می‌بینند. اگر لازم شد با قیچی، آن بخش هایی را که جلوی تهویه ها را گرفته اند، ببرید. با عمل کردن به توصیه های فوق می توانید لپ تاپ خیس شده خود را نجات دهید.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۷/۲۴ -  شماره 5408
جستجو
جستجو
بالای صفحه