عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۵۴۶۱

حکم قصاص کور کردن یک مرد صادر شد

حکم قصاص مردی که روی چشمان دختر چهار ساله آهک پاشیده بود، اجرا شد.
به گزارش رکنا، به گفته قاضی «محمد شهریاری» سرپرست دادسرای جنایی تهران، حکم قصاص دو چشم محکومی که اقدام به پاشیدن آهک به چشمان دختر چهار ساله ای کرده بود، اجرا شد.
این محکوم «محمدرضا» بود که در سال ١٣٨٨ در شهرستان قروه (سنندج ) اقدام به پاشیدن آهک به چشمان دختری چهار ساله به نام «فاطمه» کرده بود و موجب نابینایی وی از ناحیه دو چشم شده بود.
پرونده وی در قالب نیابت به دادسرای جنایی تهران جهت اجرای قصاص ارسال شده بود و سرانجام با حضور سرپرست دادسرای جنایی تهران و متخصصان مربوطه، قصاص دو چشم اجرا شد.
این دومین اجرای حکم اسید پاشی و ترکیبات شیمیایی (آهک) در کشور از زمان تصویب ماده واحده مجازات اسیدپاشی یا سایر ترکیبات شیمیایی مصوب ١٣٣٧ است. ‎مورد قبل در اواخر سال قبل توسط دادسرای جنایی، اجرا شده بود.
جزئیات پرونده
به گزارش پرونده، هفدهم تیر سال ۱۳۸۸ دختر چهار ساله‌ای به نام «فاطمه» همراه والدین خود خانه روستایی‌شان را در اسدآباد همدان ترک کرده و برای ملاقات با خانواده عمه‌اش به روستایی در شهرستان قروه سنندج سفر کردند. صبح روز بعد وقتی پدر و مادر «فاطمه» از خواب بیدار شدند، متوجه غیبت دخترشان شدند و به جست‌وجوی  وی در خانه پرداختند.
پدر سراسیمه به حیاط رفت و با «فاطمه» در حالی که به سختی نفس می‌کشید و مقداری آهک روی لباسش ریخته بود، روبه‌رو شد.
صورت «فاطمه» به دلیل تماس با آهک سوخته و کبود بود و شوهر عمه‌‌اش که در حیاط خانه بود، ادعا می‌کرد که «فاطمه» از بلندی، روی آهک‌ها سقوط کرده و به این روز افتاده است. سرانجام دختر خردسال به درمانگاه انتقال یافت؛ اما پزشکان نتوانستند کاری برای او انجام دهند و وی از ناحیه هر دو چشم نابینا شد.
با گزارش ماجرا به پلیس، مأموران شوهر عمه او را بازداشت کردند. متهم با انتقال به پلیس آگاهی شهرستان سنندج در بازجویی‌ها به ریختن آهک در چشمان دختر بچه اعتراف کرد و گفت: آن شب برادرزنم همراه خانواده‌‌اش مهمان ما بودند. بعد از صرف شام تا دیر وقت بیدار بودیم و هنگام خواب، من و پدر «فاطمه» در راهرو خوابیدیم و «فاطمه» هم اصرار داشت نزد پدرش بخوابد که من مانع او شدم؛ چون می‌خواستم در راهرو تریاک بکشم.
متهم ادامه داد: صبح وقتی بیدار شدم، جز «فاطمه» بقیه ‌خواب بودند. همان هنگام دختربچه به من فحاشی کرد و حرف‌های بدی زد. من هم عصبانی شدم و کنترلم را از دست دادم و تصمیم گرفتم وی را تنبیه کنم. این بود که او را به حیاط بردم و از شدت عصبانیت، به‌صورت او آهک پاشیدم. من فقط قصد تنبیه او را داشتم که این حادثه رخ داد.
مرد جوان با شکایت خانواده «فاطمه» راهی بازداشتگاه شد و پرونده‌ وی پس ازصدور کیفر خواست به دادگاه کیفری استان کردستان فرستاده شد؛ این در حالی بود که درمان کودک آسیب‌دیده ادامه پیدا کرد؛ اما با توجه به تمام تلاش‌ها، وی نتوانست بینایی‌اش را دوباره بازیابد. مدتی بعد متهم در دادگاه محاکمه شد و در جریان جلسه رسیدگی به پرونده‌ اتهامات خود را رد کرد و مدعی شد که بر چشمان دخترک آهک نپاشیده؛ اما تمام اطلاعات و اوراق موجود در پرونده نشان از گناهکار بودن متهم داشت. قضات دادگاه کیفری استان کردستان پس از جلسه محاکمه، شوهرعمه را به قصاص هر دو چشم محکوم کردند و چندی بعد این حکم به تأیید قضات دیوان عالی کشور رسید. با تأیید حکم صادره، پرونده به واحد اجرای احکام دادگستری ارسال شد. بدین ترتیب شمارش معکوس برای اجرای حکم کور شدن چشمان این مرد، «محمدرضا»، آغاز شد تا این که با گذشت پنج سال از وقوع حادثه مسئولان قضایی دادگستری کردستان  با ارسال نیابت قضایی به واحد اجرای احکام دادسرای امور جنایی تهران از مسئولان قضایی آنجا خواستند این حکم را اجرا کنند؛ بنابراین با دریافت این نامه قضایی قرار شد با فراهم شدن مقدمات لازم به زودی حکم قصاص دو چشم متهم به مرحله اجرا در آید.
گفتنی است، خانواده «فاطمه» در این پنج سال هزینه‌های بسیاری را برای درمان وی متحمل شدند؛ اما تمام این تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند. «فاطمه» دیگر دنیا را نمـــــی‌بیند. دلش می‌خواهد مادرش، پدرش و خواهر بزرگ‌ترش را برای یک‌بار هم شده ببیند؛ اما شوهر عمه معتادش این آرزوها را از او گرفت و برای همیشه دنیای او و آینده‌اش را تاریک کرد.
کمال قبادی، وکیل مدافع «فاطمه» در رابطه با آخرین روند این پرونده  گفت: زمانی که حکم قصاص هر دو چشم متهم پرونده از سوی قضات کیفری استان کردستان صادر شد، با اعتراض وکیل متهم، پرونده برای تجدیدنظر به شعبه‌ ۱۵ دیوان عالی کشور ارسال شد که این شعبه هم به پرونده رسیدگی و رأی دادگاه کیفری استان کردستان را تأیید کرد. وی افزود: سرانجام موافقت اجرای این حکم از سوی رئیس قوه قضاییه دریافت و دستور لازم قضایی برای اجرای آن صادر شد.
به گفته قبادی، در حکم دیوان عالی کشور قید شده بود که برای اجرای حکم قصاص «محمدرضا» باید تفاضل دیه زن و مرد پرداخت شود. پدر قربانی حادثه تفاضل دیه را که حدود ۴۰ میلیون تومان بود تهیه و آن را پرداخت کرد و مصرّانه برای اجرای این حکم پیگیر پرونده بود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۸/۱۹ -  شماره 5430
جستجو
جستجو
بالای صفحه