عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۵۴۷۲

چگونه هزینه‌های زندگی را کم کنیم؟

اکثر افراد برای مقدار اندکی صرفه جویی در جاهای مختلف دست به اقدامات افراطی می‌زنند؛ اما بعضی ترفندهای ساده صرفه‌جویی پول، درست جلوی چشمتان هستند.
در ادامه به ۱۱ راه صرفه جویی در هزینه های زندگی که بسیار ساده هستند و در دراز مدت می‌توانند اثرات چشمگیری در زندگی داشته باشند، اشاره می شود.
• وسایل برقی را شب ها از برق بکشید و هر سال بیش از ۳۰۰ هزار تومان صرفه جویی کنید.
اکثر خانواده‌ های معمولی صاحب ۱۶ تا ۲۴ وسیله مصرف کننده برق هستند. آنچه افراد متوجه نمی‌شوند این است که حتی وقتی این وسایل خاموش هستند نیز برق مصرف می‌کنند. اولین راه صرفه جویی در هزینه‌های زندگی این است که تمام وسایلتان را در یک چند راهی برق بزنید و همه‌ آن‌ها را با هم آخر شب خاموش کنید.
• در خانه خود، شیرهای آب کم فشار نصب کنید تا ۶۰ درصد در هزینه‌های حاصل از قبض آب صرفه جویی کنید.
آیا واقعاً به یک شیر آب با قدرت فشار شیر آتش‌نشانی برای شستن ظرف‌ها نیاز دارید؟ احتمالاً پاسخ منفی است. شما تنها با جایگزین کردن شیر ظرفشویی خود با مدل‌های کم فشار، می‌توانید هزینه قبض آب را ۲۵ تا ۶۰ درصد کاهش دهید. پخش‌کن‌های شیر آب هزینه‌ای حدود ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان دارند که واقعاً ارزش هزینه کردن دارد. اگر می‌خواهید در مصرف آب و پول، بیشتر صرفه‌جویی کنید، می‌توانید سرشیرهای دوشی کم فشار را نیز با حدود ۳۰هزار تومان هزینه نصب کنید. این دومین راه صرفه جویی در هزینه های زندگی است که حتماً به کارتان می آید.
• لامپ‌های‌تان را بروز کنید و تا ۸۰ درصد در هزینه قبض برق صرفه‌جویی کنید.
با عوض کردن لامپ‌های قدیمی با لامپ‌های کم‌مصرف می‌توان تا ۸۰ درصد در هزینه قبض برق صرفه‌جویی کرد. بله! آن لامپ‌ها کمی از لامپ‌های قدیمی گران تر هستند- حدود ۱۶ هزار تومان- اما سه تا ۲۵ برابر بیشتر دوام می‌آورند و از برق استفاده‌ موثرتری می‌کنند. جایگزین کردن تنها پنج لامپ پر استفاده‌ در خانه با لامپ‌هایی که نشان کم مصرف دارند، می‌تواند در طول یک سال تا ۱۰۰هزار تومان موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های شما شود. به این ترتیب علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق، راه صرفه جویی در هزینه‌های زندگی را هم آموخته اید.
• در و پنجره ها را درزگیری کنید و تا ۱۵ درصد در هزینه‌ گرمایش صرفه جویی کنید.
یک سوم گرمایش کل خانه از طریق درها و پنجره‌های معمولی هدر می‌رود. سازمان حفاظت محیط زیست تخمین می‌زند درزگیری منافذ و عایق‌گذاری مناسب می‌تواند به طور میانگین تا ۱۵ درصد موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های گرمایش و سرمایش شود. برای پوشاندن منافذ، کرکره‌های عایق، لایه‌ها یا کیت‌های پلاستیکی را امتحان کنید. بتونه کاری هم روشی ساده برای پر کردن شکاف کف‌پوش‌ها، پنجره‌ها و درهاست. برای زیرزمین‌های پر درز و شکاف یا پنجره‌های اتاق زیرشیروانی، چسباندن یک قطعه تخته فومی به تیغه‌ ۸/۳ اینچی و چفت کردن آن با قاب پنجره را امتحان کنید. برای کاهش هزینه‌های سرمایشی تا ۴۵ درصد نیز ، از پرده‌های معمولی و کرکره‌ای استفاده کنید.
تابستان و زمستان بهترین زمان‌ استفاده از پرده‌ها به عنوان سیستم‌های گرمایشی/ سرمایشی طبیعی است. پرده‌های کرکره‌ای بسیار بازتابنده در طول تابستان می‌تواند جذب گرما را تا حدود ۴۵ درصد کاهش دهد. بر عکس آن در زمستان، شما باید از پنجره‌پوش‌ها برای حبس گرما استفاده کنید. اکثر پارچه‌های معمولی می‌توانند هدررفت گرما را از اتاق گرم تا ده درصد کاهش دهند.
• چیزهایی را که برای‌تان اهمیت ندارند، بخرید. در نسخه‌ای مشابه، هر وقت ممکن بود کلی خرید کنید. رامیت سیت، مؤلف «من به شما می‌آموزم که ثروتمند باشید» تخمین می‌زند که این عادت خرید ساده می‌تواند ۵۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه موجب صرفه جویی شود.
وی می‌نویسد: «شما باید اولویت بندی کنید؛ چون نمی‌توانید از هر چیزی بهترینش را داشته باشید. برای چیزهایی که برایتان مهم هستند جنس صاحب برند را خریداری کنید و با خرید کلی به شدت هزینه‌های خرید کالاهایی را که برای‌تان اهمیتی ندارند، کاهش دهید.» حوزه‌هایی که ممکن است بتوانید در پول صرفه‌جویی کنید شامل این موارد می‌شود: لوازم آرایشی، غذا، میوه، پوشاک خاص و لوازم مربوط به حیوانات خانگی. برای شما چه چیزی مهم است؟ و قصد دارید چه چیز را فدا کنید؟ آنچه را می‌توانید در اولویت قرار دهید و آنچه را که می‌توانید از اولویت خارج کنید، معین کنید. از شیوه جدا جدا سفارش دادن استفاده کنید تا در وجه پرداختی صرفه جویی شود.
نویسنده کتاب «من به شما می‌آموزم چگونه ثروتمند شوید» می‌نویسد: «این فن از مزیت روان شناختی برای کاهش هزینه‌ها استفاده می‌کند و می‌تواند به ۱۰ تا ۱۰۰ دلار صرفه‌جویی در ماه منتج شود.» وی می‌نویسد: «تمام اشترا‌ک‌های اختیاری را تا آنجا که می‌توانید لغو کنید: مجله‌ها و روزنامه ها، آرایشگاه و حتی باشگاهتان. سپس هرچه را که لازم دارید، جدا جدا بخرید. به جای پرداخت برای مجله هایی که هیچ وقت نمی‌خوانیدشان، هر روز همان مجله و روزنامه ای را بخرید که تیترش برایتان جذاب بود. پول باشگاه را هم همان روزی که به آنجا می‌روید پرداخت کنید.
• گشت و‌ گذار خریدتان را حوالی چرخه های حراج عمومی برنامه‌ریزی کنید.
همه می‌دانند بهترین زمان برای یافتن گزینه‌های مناسب لباس تابستانی، فصل زمستان است و بالعکس؛ اما حتی چرخه‌های حراج بیشتری هم وجود دارد که باید درباره‌ آن ها آموخت تا بهره را به حداکثر رساند.
• روی یک ترموستات (دستگاه تنظیم گرما) قابل برنامه ریزی سرمایه‌گذاری و حدود ۱۰۰ هزار تومان در ماه پس انداز کنید.
اگر اغلب اوقات در طول هفته ساعات طولانی را دور از خانه کار می‌کنید، تهیه یک ترموستات قابل برنامه ریزی که به شما اجازه می‌دهد تنظیمات گرما و سرما را مطابق یک برنامه‌ از پیش مقرر شده تنظیم کنید، فکر کردن نمی‌خواهد.
مبلغ پولی که صرفه‌جویی خواهید کرد می‌تواند- بسته به هزینه‌های خدمات رفاهی، نوع سیستم گرمایشی یا سرمایشی خانه‌تان و اندازه و میانگین دمای منزلتان- به شدت متفاوت باشد؛ اما به طور میانگین، یک ترموستات قابل برنامه‌ریزی قبض های پرداختی شما را بسیار کاهش خواهد داد.
• فیلتر هوای خودروتان را عوض کنید تا در پول بنزین صرفه‌جویی کنید.
اگر فیلتر هوا عوض نشده باقی مانده باشد، روغن و کثیفی آن را خواهد گرفت که می‌تواند تا هفت درصد از میزان مصرف بنزین بر کیلومتر را افزایش دهد؛ یعنی خودرویی که در حالت عادی به ازای هر ۳/۷ لیتر ۳۲ کیلومتر را طی می‌کند، به ازای هر ۳/۷ لیتر حدود ۳۰ کیلومتر را خواهد پیمود. در دراز مدت، پول بنزین اضافه افزایش خواهد یافت.
فیلتر هوا را خودتان عوض کنید یا مبلغ منصفانه ای به یک مکانیک دهید تا این کار را برایتان انجام دهد. اینکه هر چند وقت یک بار آن را عوض کنید به جاده و شرایط آب و هوایی تان بستگی دارد؛ اما یک حساب سرانگشتی می‌گوید که هر ۱۶هزار تا دوهزار کیلومتر.
• محصولات را در فصلشان بخرید و تا ۱۵درصد در صورتحساب خوار و بارتان صرفه جویی کنید.
اگر محصول را هنگامی بخرید که خارج از فصل کشت طبیعی آن است، نه تنها احتمال دارد محصول نامرغوبی نصیبتان شود، بلکه ممکن است ناگزیر شوید پول بیشتری هم بابت آن پرداخت کنید.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۸/۱۹ -  شماره 5430
جستجو
جستجو
بالای صفحه