عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۵۴۷۴

کاربردهای جالب نمک در خانه

نمک کالایی گرانبهاست و در زمان باستان آن را به عنوان دستمزد به کارگران می‌دادند. نکته جالب این است که ریشه واژه‌ salary که در زبان انگلیسی به معنی دستمزد است، از salt به معنی نمک آمده است و در آن زمان به عنوان «‌نسبت نمک دریافتی به میزان کار کارگران» اطلاق می‌شد. امروزه، از نمک برای طعم دادن به غذاها و همین طور بسیاری کارهای ضروری دیگر استفاده می‌شود. در ادامه به کاربردهای جالب و مهم نمک در خانه اشاره می‌شود.
۱. تمیز کردن تخته گوشت: حدود یک مشت نمک درشت به همراه آب لیمو بهترین ترکیبی است که می‌توانید روی تخته گوشت بمالید تا آن را تمیز و ضدعفونی کنید.
۲. جلا دادن به وسایل برنجی:  برای از بین بردن لکه های سخت از ظروف و وسایل برنجی، از خمیر نمک و سرکه استفاده کنید. البته، افزودن مقداری آب لیمو هم می‌تواند مفید باشد. آب لیمو خمیر نمک و سرکه را کمی رقیق تر می‌کند. شما می‌توانید این ترکیب را روی وسایل برنجی بمالید؛ سپس وسایل برنجی را با آب ولرم بشویید و با یک پارچه سفید و تمیز و بدون پرز کاملاً خشک کنید.
۳. تمیز کردن ظروف سوخته و سیاه شده: اگر ظرف هایتان بر اثر حرارت سیاه شدند یا آثار غذاهای سوخته کف ظرف هایتان مانده، نواحی سوخته یا سیاه شده ظروف را خیس کنید و روی آن نمک بپاشید و بعد از ده دقیقه آن را بسایید و با آب بشویید.
راه دیگر آن است که داخل ظرف را پر از آب کنید و سپس یک مشت نمک داخل آب بریزید و بگذارید ظرف یک شب در آن بماند. فردای آن روز ظرف را روی آتش بگذارید و اجازه دهید محلول آب و نمک جوش بیاید. با این کار از شر آثار سوختگی روی ظروف خلاص می‌شوید. چنانچه پس از شست‌وشو، لکه ها به طور کامل پاک نشدند، این کار را یک بار دیگر نیز تکرار کنید.
۴. خاموش کردن آتش، روی اجاق گاز: اگر قابلمه یا ماهیتابه تان روی اجاق گاز آتش گرفت، به سرعت اجاق را خاموش کنید؛ سپس روی آتش نمک یا جوش شیرین بپاشید. هرگز به جای نمک یا جوش شیرین، از شکر، بکینگ پودر یا آرد استفاده نکنید.
۵. برای ذوب کردن یخ‌های پیاده‌رو: در فصل سرما پیش از بارش برف و باران شدید، روی پیاده رو یا هر مکان سرباز در اطراف خانه تان سنگ نمک قرار دهید. این کار باعث می‌شود یخ هرگز به زمین نچسبد؛ به ویژه اگر زمین تان از جنس بتون باشد.
۶. پاک کردن لکه های قهوه یا چای: برای پاک کردن لکه های قهوه یا چای از روی فنجان‌ها یا لیوان‌های سفالی و چینی، آن ها را با نمک یا خمیر نمک و سرکه‌ سفید بسایید. لکه ها و حلقه‌های روی گلدان ها را نیز که بر اثر آب به جای می مانند، می توان با مالیدن نمک پاک کرد. اگر دریچه گلدان بسیار تنگ است و دست داخل آن نمی‌رود، آن را پر از محلول غلیظ آب و نمک کنید و محکم تکان دهید و بعد از مدتی بشویید.
۷. تسکین درد ناشی از کشیدن دندان: شستن دهان با محلول آب گرم و نمک بعد از کشیدن دندان باعث تسکین و آرامش درد می‌شود. نمک باکتری های دهان را از بین می برد و آب نیز مانده های غذا را از دهان می‌شوید. این کار برای تسکین درد لثه ها نیز مفید است.
۸. تسکین سوزش ناشی از گزش حشرات: با آب و نمک خمیر درست کنید و آن را ده دقیقه روی محل گزش حشره بگذارید. برای جلوگیری انتقال بیماری، حتماً پیش از این کار محل گزش را به خوبی بشویید.
۹. از بین بردن لیسه‌های باغچه: روی لیسه های باغ یا باغچه تان کمی نمک‌ بپاشید. این کار باعث می‌شود لیسه ها آب بدن شان را از دست بدهند و از بین بروند.
۱۰. درست کردن ژله: برای این که ژله سریع تر آماده شود، ظرف ژله را در یک ظرف بزرگ تر بگذارید و اطراف آن را پر از قطعه های یخ و نمک کنید.
۱۱. برای راندن مورچه ها: یکی از خاصیت‌های معروف نمک این است که مورچه ها را از غذا و به طور کلی از خانه تان دور می‌کند. فقط کافی است کنار پنجره ها یا اطراف سبد میوه یا غذاها نمک‌ بپاشید تا دیگر هرگز این حشرات کوچکِ سیاه را نبینید.
۱۲. درمان بیماری‌ها: نمک‌ برای درمان برخی بیماری ها یا ناراحتی ها نظیر سندرم پای ورزشکاران نیز مفید است. برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری، شخص مبتلا باید هر دفعه به مدت پنج تا ده دقیقه پای خود را در محلولی محتوی دو قاشق چای‌خوری نمک‌ در هر نیم لیتر آب، قرار دهد. نمک پاها را نرم و لطیف می کند و باعث می شود داروهای ضدقارچ به شکلی مؤثرتر در آن نفوذ کنند.
سرماخوردگی نیز به کمک نمک‌ قابل درمان است. غرغره‌ آب نمک گلودرد را تسکین می‌دهد و گرفتگی بینی نیز با محلول آب و نمک‌ با نسبت یک قاشق چای‌خوری در هر نیم لیتر آب برطرف می شود. بدین منظور بایده آب نمک را با قطره چکان داخل بینی بریزید و سپس بینی را با فشار خالی کنید.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۸/۱۹ -  شماره 5430
جستجو
جستجو
بالای صفحه