عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۵۴۷۵

استفاده از اسکن مغزی برای تشخیص دروغ‌گویی

محققان برای نخستین بار مقایسه‌ای کنترل شده از اسکن FMRI و تست دروغ سنجی برای تشخیص دروغ انجام دادند. پیش تر برای تشخیص دروغ از نشانگرهای تعریق و ضربان قلب استفاده می‌کردند، در حالی که به اعتقاد این پژوهشگران علت واقعی دروغ‌گویی در مغز نهفته است.
به گزارش ایسنا، این پژوهش نشان داد که اسکن FMRI روشی مؤثرتر در تشخیص دروغ‌گویی است؛ زیرا فعال شدن مناطق تصمیم گیری در مغز افراد را هنگام دروغ‌گویی به خوبی نشان می‌دهد و با موفقیت ۹۰ درصدی می‌تواند دروغ‌گویی را تشخیص دهد. محققان دانشکده پزشکی پرلمن دانشگاه پنسیلوانیا از یک آزمون اطلاعات پنهان استاندارد برای مقایسه این دو روش استفاده کردند. دستگاه دروغ‌سنج، هدایت الکتریکی پوست فرد، ضربان قلب و تنفس در طول بازجویی را اندازه گیری کرده و بیش از ۵۰ سال است که برای تشخیص دروغ‌گویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اما این دستگاه در توانایی‌های خود دچار نقصان بوده و افراد معتقدند که این دستگاه کار سنجش را بنا بر شانس و به طور اتفاقی انجام می‌دهد. از سوی دیگر از تصویرساز تشدید مغناطیسی کارکردی (FMRI) می‌توان برای بررسی فعالیت مغز استفاده کرد. دستگاه دروغ‌سنج نشان دهنده فعالیت پیچیده سیستم عصبی است که تنها در حدود چند پارامتر کاهش می‌یابد. در حالی که FMRI هزاران خوشه در مغز را با وضوح بالا مورد بررسی قرار می‌دهد.
در این پژوهش از ۲۸ نفر آزمون اطلاعات پنهان (CIT) گرفته شد که در آن از پرسش‌های دقیق استفاده شده بود. از هر شرکت کننده در زمان متصل بودن به دستگاه دروغ‌سنج و همچنین هنگام قرار گرفتن در دستگاه ام.آر.آی خواسته شد تا مخفیانه یک عدد بین سه تا هشت را بنویسند.
برای این آزمون، از آن ها خواسته شد تا به تمام سؤالات پاسخ «نه» بدهند که در این میان پاسخ یکی از سؤال ها دروغ بود. این پاسخ‌ها سپس به طور جداگانه از سوی سه متخصص دستگاه دروغ سنج و سه کارشناس تصویربرداری عصبی مورد بررسی قرار گرفت و محققان دریافتند که اسکن FMRI به مراتب بیشتر از دستگاه دروغ سنج، یک دروغگو را به درستی تشخیص می‌دهد. به طور کلی، کارشناسان علوم اعصاب که هیچ‌گونه تجربه قبلی در تشخیص دروغ‌گویی نداشتند، ۲۴ درصد بیشتر از متخصصان حرفه‌ای که بیشترین تجربه را در کار با دستگاه‌های دروغ سنج داشتند، موفق به شناسایی و تشخیص دروغ‌گویی شدند. محققان، یکی از شرکت‌کنندگان که عدد هفت را انتخاب کرده بود، برای نمونه مورد بررسی قرار دادند. هنگامی که درباره این عدد از وی سؤال شد، بازرسان دروغ سنج به دلیل سؤالات مکرر و مشاهده افزایش ضربان قلب و تعریق در فرد، عدد شش را صحیح دانستند؛ اما اسکن FMRI به وضوح نشان داد که فعالیت مغز فرد هنگام پرسیدن سؤال درباره عدد هفت به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد. محققان می‌گویند: این یافته‌ها نشان می‌دهد که می‌توان از هر دو روش برای تشخیص دروغ‌گویی استفاده کرد؛ اما اسکن مغزی افراد نشان دهنده آمار دقیق‌تر و بدون اشتباهی از شرکت‌کنندگان است. با این حال برای رسیدن به نتیجه بهتر می‌توان از هر دو این دستگاه‌ها به عنوان مکمل یکدیگر استفاده کرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۸/۱۹ -  شماره 5430
جستجو
جستجو
بالای صفحه