عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۵۴۷۶

ژن‌ها بعد از مرگ انسان زنده می‌مانند

زمانی که مغز، قلب، سیستم تنفسی و گردش خون از کار بیفتد، مرگ فرد اعلام می‌شود؛ اما این بدان معنی نیست که حیات دیگر ادامه ندارد. یافته‌های محققان دانشگاه واشنگتن به ارائه شواهدی پرداخته که بسیاری از ژن‌ها چند روز پس از مرگ بالینی، زنده می‌مانند و برخی ژن‌ها حتی پس از توقف فرآیندهای بیولوژیکی بدن، فعالیت خود را افزایش می‌دهند.
اگرچه این ژن‌ها باعث زنده شدن مرده نمی‌شوند، این کشف کاربردهای مهمی در حوزه پزشکی دارد و برای مثال می‌تواند درک بهتری از خطر ابتلا به سرطان  به بیماران دریافت‌کننده اعضای پیوندی ارائه کند. محققان با الهام از تحقیقات گذشته که نشان داده بود ژن‌ها بیش از ۱۲ ساعت پس از مرگ،‌ همچنان فعال می‌مانند، تحقیقاتی را روی موش‌ها و گورخرماهی‌های مرده انجام دادند. آن‌ها بیش از ۱۰۰۰ ژن را شناسایی کردند که چند روز پس از مرگ نیز به حیات ادامه می‌دادند؛ برخی از این ژن‌ها پس از مرگ فعال می‌شدند.
دانشمندان با بررسی سطوح نوسانات آر.ان‌.ای پیام‌رسان در این حیوانات تا ۹۶ ساعت پس از مرگ آن ها موفق به کشف شواهدی از افزایش برخی ژن‌ها در ۲۴ ساعت پس از مرگ این موجودات شدند. سطوح بالای آر.ان‌.ای پیام‌رسان در یک سلول به این معنی است که ژن‌های بیشتری وجود دارند که در حال حاضر فعال هستند؛ زیرا مولکول‌های آر.ان‌.ای به ژن‌ها اعلام می‌کنند چه پروتئین‌هایی باید توسط کدام سلول‌ها تولید شوند.
بسیاری از ژن‌های شناسایی شده پس از مرگ در مواقع اضطراری برای فعال‌سازی سیستم ایمنی بدن و مقابله با استرس سودمند هستند و برخی از آن‌ها نیز عملکردهای شگفت‌انگیز دارند؛ برای مثال ژن‌های رشدی که جنین را شکل می‌دهند، پس از مرگ فعال می‌شوند. به گفته محققان، این امر می‌تواند به دلیل شباهت شرایط سلولی موجودات تازه از دنیا رفته با سلول‌های جنین باشد.
محققان همچنین دریافتند که ژن‌های عامل سرطان نیز پس از مرگ فعالیت بیشتری دارند. این امر می‌تواند دلیل افزایش خطر ابتلا به سرطان بیمارانی را که اعضای اهداکنندگان مرده را دریافت کرده بودند، توضیح دهد. پژوهشی در سال ۲۰۱۵ نشان داده بود که این بیماران تا چهار برابر بیشتر احتمال دارد که به سرطان ملانوما مبتلا شوند. گفتنی است، جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه biorxiv منتشر شده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۸/۱۹ -  شماره 5430
جستجو
جستجو
بالای صفحه