عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۵۴۷۸

بینا شدن با کاشت پروتز در چشم توسط جراح ایرانی

 محققان دانشگاه UCLA با کاشت پروتز در چشم یک فرد نابینا و تحریک قشر بصری وی با موفقیت توانستند بینایی را به وی بازگردانند. شرکت توسعه دهنده این پروتزها Second Sight است که به کار توسعه، ساخت و پخش پروتزهای بصری قابل کاشت می‌پردازد. پس از کاشت پروتز در چشم این بیمار۳۰ ساله، وی قادر به درک و دریافت فسفِن یا نقاط نور تکی بوده و دچار هیچگونه عوارض جانبی نیز پس از انجام این عمل نشده است. فُسفِن پدیده‌ای است که در آن احساس دیدن نور یا نمایان شدن لکه‌هایی در میدان بینایی حتی زمان بسته بودن چشم، در انسان ایجاد می‌شود.
این دستگاه به عنوان بخشی از برنامه  Orion I  توسط شرکت Second Sight توسعه یافته است. این تراشه وارد مجاری چشم شده و سیگنال‌های بی سیم را به طور مستقیم به مغز می‌فرستد. این تراشه امکان تحریک قشر بصری را فراهم کرده و از این طریق بینایی را به افراد نابینا باز می‌گرداند. Second Sight در اوایل سال۲۰۱۷ تأییدیه FDA را برای انجام یک کارآزمایی بالینی اولیه از سیستم Orion I خواهد گرفت.
دکتر نادر پوراتیان، جراح مغز و اعصاب دانشگاه یو.سی.ال.ای که انجام این عمل جراحی را بر عهده داشت گفت: این جراحی برای نشان دادن ایمنی اولیه و امکان سنجی برای تحریک قشر بینایی انسان صورت گرفته است.
پیش‌تر نیز در سال ۲۰۱۳ دکتر نادر پوراتیان یک ضربان ساز مغز را در سر یک مرد ۳۹ ساله در بیمارستان UCLA آمریکا کار گذاشت. این بیمار به علت رعشه دست خود که در سال ۲۰۰۶ آغاز شده بود، توانایی‌های خود را در انجام کارها به خصوص نواختن گیتار از دست داده بود. در این روش یک ضربان ساز(pace maker) در مغز او کار گذاشته شد؛ تکنیکی که تحریک عمیق مغز نامیده می‌شود. ضربان ساز پالس‌هایی را ارائه می‌کند که می‌تواند لرزش‌های ناتوان کننده در بیماری پارکینسون را متوقف سازد. گفتنی است، چنانچه این آزمایشات بالینی روی انسان‌ها ثمربخش باشد، این شرکت برنامه‌ریزی‌های خود را در جهت جهانی سازی محصول جدید خود آغاز خواهد کرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۸/۱۹ -  شماره 5430
جستجو
جستجو
بالای صفحه