عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۵۴۸۰

تولید کاغذی که می تواند برق ذخیره کند

محققان سوئدی یک ماده کاغذ مانند نازک اختراع کرده‌اند که ظرفیت مشخصی برای ذخیره نیروی برق دارد. قطر یک ورقه از این کاغذ برقی ۱۵ سانتیمتر است و تنها ۰.۵ میلی‌متر ضخامت دارد. این کاغذ می‌تواند یک فاراد نیروی الکتریسیته را در خود ذخیره کند که برابر با همان میزان برقی است که در ابر مخازن‌ ذخیره می‌شود.
این ماده که از نانوسلولز و پلیمرهای رسانا تشکیل شده، می‌تواند بعد از استفاده مجدداً شارژ شود و تا صدها بار نیز قابلیت شارژ مجدد داشته باشد؛ لذا طول عمر زیادی دارد. مهم‌تر از همه این که تنها چند دقیقه طول می‌کشد تا مجدداً روشن شود. این ماده شبیه به کاغذ سیاه رنگ است؛ اما وقتی آن را لمس می‌کنید، بیشتر شبیه پلاستیک به نظر می‌رسد. این ماده دیگر خصوصیات کاغذ را هم دارد؛ مثلاً می‌توان آن را همچون کاغذ تا کرد و به اشکال اوریگامی مختلف درآورد. محققان با شکستن فیبرهای سلولزی با استفاده از فشار بالای آب، موفق به ساخت این ورقه‌ها شده‌اند.
فیبرهای سلولزی تنها ۲۰ نانومتر قطر دارند و به محلول آبی حاوی پلیمر که قابلیت شارژ الکتریکی دارد، اضافه می‌شوند. پلیمر سپس پوشش نازکی تشکیل می‌دهد که فیبرها را در بر می‌گیرد. فیبرها در هم پیچیده می‌شوند و مایع موجود در فضای بین آن‌ها به عنوان الکترولیت عمل می‌کند.
بر خلاف باتری‌ها و مخازن بزرگ که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند و از حجم زیادی از مواد اولیه در آن ها استفاده می‌شود و اغلب حاوی ترکیبات سمی نیز هستند، کاغذ برقی از موادی ساده تشکیل شده که شامل سلولز تجدیدپذیر و پلیمرهایی است که به سادگی در دسترس هستند.
محققان ادعا می‌کنند که این ماده کشف جدیدی در هدایت همزمان یون‌ها و الکترون‌ها محسوب می‌شود و می‌تواند اثر قابل توجهی بر شیوه‌های ذخیره انرژی در وسایل برقی کوچک داشته باشد. پژوهشگران امیدوارند با استفاده از این تکنولوژی، بتوانند در آینده نیروی برق بیشتری ذخیره کرده و جواب‌گوی وسایلی با نیازهای الکتریکی بالاتر باشند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۸/۱۹ -  شماره 5430
جستجو
جستجو
بالای صفحه