عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۵۴۹۰

وزیر بهداشت : موفقیت درکاهش سزارین از نتایج طرح تحول سلامت است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظها رداشت: موفقیت بیش از ۱۱درصدی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در کاهش آمار سزارین، از جمله دستاوردهای طرح تحول سلامت است.
به گزارش ایرنا‌، دکتر حسن قاضی زاد هاشمی سه شنبه در آیین گشایش بلوک زایمانی بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) فسا از توابع استان فارس، گفت: تا پیش از آغاز طرح تحول نظام سلامت، زایمان های سزارین به شکل غیرمنطقی افزایش یافته بود و در برخی مراکز، به میزان ۹۰درصد رسیده بود که همین امر مشکلاتی را به همراه داشت.
وی ادامه داد: اکنون با تلاش های صورت گرفته، کاهش سزارین در مواردی به میزان زیر ۲۰ درصد رسیده است؛ البته عدد مورد انتظار در میزان متوسط کشوری برای کاهش سزارین، ۳۰ درصد است که برای رسیدن به آن تلاش می کنیم.
وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت برای ترویج این امر، از تأثیر تلاش های مراکز درمانی در اعتباربخشی و نیز رایگان شدن زایمان طبیعی گفت و افزود: الان به حدود بیش از ۴۰درصد رسیده ایم و لازم است همین مسیر در یک بازه ۱۰ساله پیگیری شود.
قاضی زاده هاشمی بر نقش اطلاع رسانی و فرهنگسازی در این زمینه تأکید کرد و یاد آور شد: بسته زایمان طبیعی رایگان یکی از گام‌های طرح جامع نظام سلامت است که هدف این بسته، کاهش سزارین در کشور است. آمار نشان می‌دهد که این بسته به خوبی در حال اجراست و ما شاهد کاهش میزان سزارین و به دنبال آن، افزایش زایمان طبیعی در کشور هستیم.
وزیر بهداشت اظهار داشت: برنامه‌های مختلف برای ترویج زایمان طبیعی و کاهش میزان سزارین در بیمارستان ‌های دولتی برای ارتقای شاخص سلامت مادر و نوزاد تدوین شده است که از این برنامه‌ها می‌توان به بهینه‌سازی فضای فیزیکی اتاق‌های زایمان برای حفظ حریم خصوصی مادران باردار و افزایش رضایت آنان و ارائه بسته‌های تشویقی به ارائه‌دهندگان خدمات در مراکز دولتی اشاره کرد.
وی همچنین ماندگاری پزشکان متخصص در مناطق محروم، کیفیت خدمات ویزیت و هتلینگ در بیمارستان‌های دولتی را نیز که در این طرح اجرا می‌شود، از جمله بسته های موفق در طرح تحول سلامت توصیف کرد‌. وزیر بهداشت ابراز امیدواری کرد تا پایان دولت، شاهد بهره برداری از هزار و ۶۰۰ بلوک زایمانی در کشور باشیم.
وی گفت‌: این خدمت برای نخستین بار است که در کشور ایجاد شده و مادر و پدر در کنار هم و با آرامش می توانند شاهد تولد نوزاد باشند.
در سفر وزیر بهداشت به شهرستان فسا همزمان ۷۱۴ بخش مراقبت‌های زایمان و بلوک زایمان طبیعی در کشور، به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد‌، این مراکز به صورت همزمان در ۲۴ شهرستان استان فارس درقالب ۶۹۰ بلوک زایمانی دیگر از جمله تهران، مشهد و سایر استان‌ها افتتاح شده است. شهرستان فسا در فاصله ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۸/۱۹ -  شماره 5430
جستجو
جستجو
بالای صفحه