عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۵۴۹۶

نداشتن کتابخانه مرکزی در شأن شهر فرهنگی شیراز نیست

در آستانه روز گرامیداشت مقام کتاب، کتابخوانی و کتابدار، مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس در نشستی مشترک با مهندس علی اکبری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، درخصوص ضرورت وجود کتابخانه مرکزی در شیراز و مسائل و مشکلات کتابخانه‌های این شهر گفت‌و‌گو کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، سعیده ابراهیمی در ابتدای این نشست، ضمن تشریح عملکرد اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس در شش ماه گذشته، تسریع روند ساخت و پیگیری کتابخانه مرکزی شیراز را مهم‌ترین اولویت‌ اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان دانست و گفت: متأسفانه شیراز تنها کلانشهری است که کتابخانه مرکزی ندارد و این مسئله در شأن شهر فرهگی شیراز نیست.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس با بیان اینکه درخصوص تغییر زمین کتابخانه مرکزی از نظر متراژ و موقعیت، با شهرداری و فرمانداری پیگیری‌های لازم انجام شده است، افزود: خوشبختانه نگاه برخی مسئولان شهر به این قضیه نگاه مثبتی است؛ به طوری‌که استاندار فارس، فرماندار شیراز و نائب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز درخصوص ضرورت انجام هرچه زودتر این اقدام فرهنگی تأکید کرده‌اند.
ابراهیمی با بیان اینکه این حق شهروندان شیرازی است که بتوانند هرچه زودتر از کتابخانه مرکزی استفاده کنند، مسائل و مشکلات کتابخانه‌های شیراز را برشمرد و گفت: برخی از کتابخانه‌های شیراز که قدمت آن‌ها بسیار است، نیاز به تعمیر و بهسازی دارند و برخی کتابخانه‌های دیگر، از جمله کتابخانه‌های بوستان‌ها، از نظر متراژ به اندازه‌ای نیستند که تمامی بخش‌های موردنظر در کتابخانه‌ها را داشته باشند.
وی یادآور شد: کتابخانه‌های استان فارس همچنین از نظر منابع با کمبود مواجه‌اند و منابع کتابخانه‌ها جوابگوی شهری چون شیراز با این جمعیت نیست.
وی جایگاه شیراز و استان فارس را از نظر سرانه مطالعه و شاخص‌های آماری همچون منابع، عضو، زیربنا و...، در رتبه‌های پایین دانست و گفت: وجود کتابخانه و منابع نسبت به اعضا، در رشد سرانه مطالعه تأثیر بسیاری دارد، به‌طوری‌که در استان فارس نیز شهرستان‌هایی که در مقایسه با جمعیت آن‌ها کتابخانه‌ها بهتر و منابع بیشتری دارند، آمار سرانه مطالعه آن‌ها نیز بیشتر است. ابراهیمی با بیان اینکه در چند سال گذشته تلاش برای ساخت کتابخانه‌هایی با متراژ مناسب کمتر رخ داده است، یادآور شد: با توجه به جمعیت رو به رشد شهر شیراز، باید نگاه ویژه‌ای به کتابخانه‌ها داشت.
در ادامه نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه روش‌های ترویج و توسعه فرهنگی مطالعه و کتاب‌خوانی در جامعه مناسب نیست، اظهار داشت: به یقین با بهسازی و توسعه کتابخانه‌ها می‌توان مخاطبان کتاب‌خوان بیشتری را جذب کرد.
اکبری با تأکید بر اینکه کتابخانه مرکزی شیراز مقوله‌ای است که باید هرچه سریع‌تر تعیین تلکیف شود، بر ضرورت همکاری تمام دستگاه‌های استان فارس تأکید کرد و گفت: شایسته جایگاه شیراز نیست که کتابخانه مرکزی نداشته باشد و لازم است در این زمینه پیگیری‌های لازم انجام شود.
نماینده مردم شیراز با بیان اینکه در حوزه فرهنگ و کتابخانه هرگونه همکاری را با اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس خواهد داشت، نوید داد که در زمینه توسعه یا
تقویت کتابخانه‌ها و همچنین فراهم‌کردن زیرساخت‌ها برای کتابخانه‌های عمومی استان فارس، از هیچ تلاشی دریغ نخواهد شد.
وی همچنین با بیان اینکه حوزه فرهنگ با نارسایی‌هایی روبه‌رو است، افزود: این عامل
در کنار بی‌علاقگی مردم به کتاب و کتاب‌خوانی باعث شده است که تا این حد مطالعه در جامعه ما مهجور بماند.
اکبری با تأکید بر اینکه توسعه فرهنگ کتابخوانی کاری است همگانی، بر ضرروت حمایت همه سازمان‌ها و مردم در این امر مهم تأکید کرد و گفت: جایگاه فارس و شیراز در زمینه کتابخوانی جایگاه مطلوبی نیست و باید تدابیر مناسبی اندیشیده شود.
شایان ذکر است که در پایان، مهندس علی اکبری از بخش‌های مختلف کتابخانه رئیسی اردکانی همچون بخش نابینایان، کودک، مرجع و... بازدید کرد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۸/۱۹ -  شماره 5430
جستجو
جستجو
بالای صفحه