عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۵۵۲۹

بدهی دولت به تأمین اجتماعی ۱۵ برابر شده است

بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی تا سال ۸۴ حدود ۴۱۰۰ میلیارد تومان بود؛ اما این عدد در سال ۹۲ به بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان رسید.
به گزارش خبرگزاری مهر، سیدتقی نوربخش در همایش صندوق‌های بازنشستگی، تنگناها و راهکارها در مرکز همایش های پژوهشگاه نیرو تأکید کرد: سال ۸۰ کل بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی ۲۴۰۰ میلیارد تومان بود و در سال ۸۴ به ۴۱۰۰ میلیارد تومان رسید که این عدد در سال ۱۳۹۲ به ۶۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.
وی اضافه کرد: ایجاد تعهدات بدون منبع در دولت قبل، علت این افزایش چندبرابری است؛ چراکه سه تعهد دولت، تبدیل به ۱۸ مورد شده است.
نوربخش به سیر تاریخی تکوین سازمان تأمین اجتماعی پرداخت و گفت: بیمه‌های اجتماعی از سال ۱۳۱۰ با صندوق احتیاط طرق و شوارع ایجاد و در سال ۱۳۳۲ تحت عنوان سازمان بیمه های اجتماعی کارگری شکل گرفت. در سال ۵۴ قانون تأمین اجتماعی که مبنای فعالیت امروز این سازمان است، تصویب شد.
وی افزود: سازمان تأمین اجتماعی هم اکنون ۴۲ میلیون نفر را تحت پوشش دارد از ۱۴ میلیون بیمه شده اصلی تحت پوشش، ۱۰ میلیون نفر بیمه شده اجباری، دو میلیون بیمه شده مشاغل آزاد و دو میلیون نفر نیز بیمه شدگان تکلیفی هستند. همچنین دو میلیون و ۷۰۰ هزار بازنشسته و مستمری بگیر تحت پوشش این سازمان است که تعداد آن ها با احتساب خانواده هایشان، به بیش از پنج میلیون نفر می رسد.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه علت پایداری منابع و مصارف تأمین اجتماعی تابعیت از قانون اعداد بزرگ است، افزود: ضریب پشتیبانی بالاتر این سازمان نسبت به صندوق های دیگر نیز به همین علت است.
نوربخش گفت: سازمان تأمین اجتماعی نه صرفاً یک صندوق بازنشستگی و نه یک بیمه گر سلامت است؛ بلکه توأمان خدمات درمانی و بیمه ای را انجام می دهد و ۱۶ مزیت بیمه‌ای دیگر را نیز طبق قانون ارائه می کند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۸/۱۹ -  شماره 5430
جستجو
جستجو
بالای صفحه