عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۵۵۴۷
افشانی، استاندار فارس

در مقابل تخلف شهرداری‌ها مماشات نخواهیم کرد

زینب شهریاری ـ نیم‌نگاه
استاندار فارس با بیان اینکه اگر از برخی شوراها تخلفی سر بزند با توجه به اینکه باعث تضعیف جایگاه شورا می شود، برخورد خواهیم کرد، گفت: در مقابل تخلف شوراها و شهرداری‌ها مماشات نخواهیم کرد.
سید محمد علی افشانی روز گذشته در گردهمایی شهرداران استان فارس در محل استانداری با تأکید بر اهمیت نهاد شوراها و با تصریح بر این نکته که شوراها به عنوان یک نهاد مدنی و اجتماعی باید تقویت شوند، خاطرنشان کرد: تشکیل شوراها که یک نهاد مدنی و اجتماعی غیر دولتی و قانون‌گذارند و عمری کمتر از ۲۰ سال دارند، اولین گام در جهت واگذاری امور مردم به مردم و مشارکت دادن آن‌ها در سرنوشت خودشان بود. وی با تصریح بر اینکه اگر از برخی شوراها تخلفی سر بزند، با توجه به اینکه باعث تضعیف جایگاه شورا می شود، برخورد خواهیم کرد، افزود: در مقابل تخلف شوراها و شهرداری‌ها مماشات نخواهیم کرد.
استاندار فارس ادامه داد: هر کجا که بین شوراها و شهرداری ها اختلافی ایجاد شده سعی کرده‌ایم که جانب شوراها را نگاه داریم؛ مگر اینکه بحث رعایت نکردن قانون یا تخلف مالی باشد که به هیچ وجه کوتاه نخواهیم آمد. افشانی اضافه کرد: شهرداران نیز به عنوان مجریانِ تصمیمات شورا، می توانند با عملکرد مناسب، به ارتقاء جایگاه شوراها کمک کنند یا با عملکرد نامطلوب، جایگاه شوراها را تضعیف نمایند.
وی با اشاره به اینکه آشنایی شهرداران با قوانین و تبادل تجربیات بین آن‌ها، باید از دستاوردهای این نشست‌ها باشد، گفت: استفاده از تجربیات بشری راه دستیابی به توسعه را کوتاه تر می کند.
به گفته استاندار فارس، وقتی این تجربیات به اشتراک گذاشته شود راه توسعه و پیشرفت با سرعت بیشتری پیموده خواهد شد. افشانی، از معاونت عمرانی استانداری فارس خواست تا یک آزمون از قانون شورا و شهرداری‌ها در بین شهرداران استان برگزار کند تا میزان تسلط آن‌ها به قوانین مشخص شود، وی در این خصوص اظهار کرد: یکی از مشکلات ما کم‌اطلاعی یا بی‌اطلاعی نسبت به قانون است و به همین دلیل تسلط شهرداران به قوانین، مقررات و دستورالعمل ها ضروری است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، بر لزوم سرمایه گذاری شهرداری ها در زمینه تصفیه فاضلاب شهری تأکید کرد و گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر و کاهش منابع آبی طی سال های پیش رو، پساب فاضلاب شهری به یک منبع مطمئن تأمین آب برای مصارفی همچون آبیاری فضای سبز و مصارف صنعتی تبدیل خواهد شد.
استاندار فارس افزود: شهرداران باید به هر قیمتی که شده پساب فاضلاب را تصفیه کنند و علاوه بر استفاده در زمینه آبیاری فضای سبز، به فروش نیز برسانند.
افشانی گفت: قطعاً شهرداری به این کار به عنوان یک منبع درآمد پایدار نیاز دارد و بخش خصوصی هم اگر حسابگر باشد، در این حوزه سرمایه گذاری خواهد کرد. وی بیان کرد: انتظار ما از نمایندگان مجلس این است که اگر بناست اعتباری از دولت به شهرداری‌ها داده شود، این اعتبار در قانون بیاید تا وقتی در اختیار شهرداری‌ها قرار می گیرد، به عنوان سهم دولت شناخته شود. استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مردمی کردن اقتصاد و عدالت‌محوری دو بند اصلی اقتصاد مقاومتی است و شهرداران برنامه پنج ساله با توجه به اسناد بالادستی از قبیل برنامه ششم توسعه یا برنامه آمایش استان تهیه کنند، گفت: در سفری که به جنوب استان رفتم، احساس کردم شهر، شهردار دارد. وی عنوان کرد: در شهری که زباله به خوبی جمع آوری شود، مردم و بازدیدکنندگان احساس می کنند شهردار موفق است و گاه کارهای دیگر تحت الشعاع آن است.
افشانی همچنین در این گردهمایی تأکید کرد: شهرداران استان در مورد استخدام‌ ها باید منافع مردم را در نظر داشته باشند، نه منافع یک فرد جویای کار را؛ چرا که گاه برای راضی کردن یک نفر مشکلات کثیری برای گروهی از مردم ایجاد می ‌شود.
وی در خاتمه با اشاره به این ‌که تا کمیسیون ماده پنج وجود دارد هیچ قانون جامع و تفصیلی در شهر اجرایی نمی ‌شود، عنوان کرد: ثبات قانون یعنی این که تبصره نداشته باشد و هر جا قانون تبصره خورد، همه به سراغ تبصره می ‌روند نه کلیت قانون، با چنین رویه ‌ای وضع چنین می‌ شود که در یک معبر ۱۲ متری با خانه‌ های چهار و پنج طبقه به ‌یک ‌باره سازه‌ای ۱۲ طبقه با استفاده از تبصره‌ها سبز می‌شود و به تمام ساکنان و سرمایه معنوی و اجتماعی سال‌ها اندوخته شده در آن شهر، ریشخند می‌زند.
رجبی: از اقدامات سلیقه‌ای در شهرها پرهیز شود/ شهرهای مرکز استان ویترین توسعه هستند
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه بیان کرد: در کمیسیون اجتماعی از دوستان با تجارب شهری استفاده خوبی شده و ما این امر را تا کمیسیون تلفیق پیگیری کردیم که منافع حاصل از ارزش ‌افزوده به نسبت جمعیت تقسیم شود تا شهرداری ‌ها بتوانند بر روی پای خود بایستند.
فرج الله رجبی با بیان اینکه اگر تا پایان دوره نمایندگی من اتفاقی در حوزه سرمایه ‌گذاری نیفتاده باشد، گویی که بیلان کاری نداشته‌ام و همه ما باید برای سرمایه ‌گذاری همت کنیم، افزود: در استان فارس ۶۵ شهر با جمعیت زیر ۱۰ هزار نفر داریم که این‌ ها همه مشکل محسوب می‌ شود و کمک برای سرپا نگاه‌ داشتن اینها، بار سنگینی بر دوش دولت است و باید از شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر و ۲۰ شهر بالای ۵۰ هزار نفر استان در این زمینه کمک بگیریم.
وی با اشاره به این‌ که احتمال دارد در سرشماری جدید مشخص شود در برخی شهرهای فارس مانند آباده، افت جمعیتی خواهیم داشت، تصریح کرد: اینها مواردی است که هشدار دهنده است و باید با سرمایه‌گذاری از مشکلات بزرگ‌ تر جلوگیری کرد.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم برنامه ‌ریزی و پرهیز از اقدامات سلیقه‌ ای در شهرها متذکر شد: خود شهرداری‌‌ها به دستگاه‌ اجرایی در شناسایی موانع اجرایی کمک کنند؛ هرچند دولت لوایحی برای افزایش درآمد شهرداری‌ها در نظر گرفته؛ اما زمان می ‌برد تا قانون شود و تغییراتی خواهد داشت. رجبی اضافه کرد: شهرهای مرکز استان ویترین توسعه هستند و مگر می‌توان در شیراز فضای سرمایه‌‌گذاری فراهم نکرد و انتظار سرمایه ‌گذاری در سایر شهرهای استان را داشت؛ چون هرکسی بیاید با دیدن مرکز استان راجع به کل آن قضاوت می‌ کند.
وی با اشاره به مشکلات نیروی انسانی شهرداری ‌های فارس یادآور شد: شهرداری شیراز بنا دارد یک‌هزار و ۲۰۰ نیرو استخدام کند که می‌ شود بخشی از این تعداد به شهرهای کوچک ‌تر اختصاص یابد یا از طریق وزارت کشور مجوز برای شهرهای دیگر هم اخذ شود. مدیرکل دفتر شهری استانداری فارس نیز در ادامه این گردهمایی از تحقق ۴۳ درصدی بودجه شهرداری در این استان خبر داد و گفت: ۱۰۲ شهرداری در استان فارس فعال است که بودجه آن‌ها ۳۷۰۰ میلیارد تومان مشخص شده است. علیرضا بیات پور با بیان اینکه از کل بودجه تصویب شده ۴۳ درصد محقق شده؛ اما در بخش عمرانی با تحقق ۶۴ درصدی رو به رو هستیم، خاطرنشان کرد: تخصیص اعتبارات عمرانی نشان از اهمیت این بخش دارد که با کیفیت عالی، پروژه ها انجام شود. وی اظهار کرد: هم‌اینک ۲۵ گروه بازرسی نیز ساماندهی شده که به طور مستمر مباحث مربوط به ارزیابی در شهرداری‌ها را دنبال می کنند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۸/۱۹ -  شماره 5430
جستجو
جستجو
بالای صفحه