عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۵۵۴۹
آقاجانی، معاون وزارت بهداشت

برنامه ما توسعه و تجهیز مراکز درمان ناباروری است

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر اجرایی شدن سیاست های جدید جمعیتی ابلاغی مبتنی بر درمان ناباروری ها و ترویج زایمان طبیعی تأکید کرد و بیان داشت: توسعه و تجهیز ۲۴مرکز درمان ناباروری در کشور و در حال ساخت بودن ۱۷مرکز دیگر را در برنامه داریم. به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر محمد آقاجانی سه شنبه همزمان با سفر وزیر بهداشت به شهرستان فسا و افتتاح بلوک‌های زایمان طبیعی اظهارداشت: سیاست های جدید جمعیتی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب، آثار خود را در قوانین وزارت بهداشت نشان می دهد و تاکنون اجرایی و عملیاتی شده است و در همین زمینه برای توسعه درمان ناباروری و پوشش هزینه خدمات درمانی زوج‌های نابارور تلاش کرده ایم. آقاجانی درباره عملیاتی‌شدن محور زایمان طبیعی به عنوان تأکیدی دیگر در سیاست های جدید جمعیتی گفت: با رایگان کردن زایمان طبیعی، توسعه زیرساخت ها، توانمندسازی درمان زایمان طبیعی، ترغیب پزشکان برای انجام زایمان طبیعی به جای سزارین، فرهنگسازی عمومی، به کارگیری دو هزار ماما در کشور و اعزام عادلانه پزشکان متخصص زنان با تأکید خاص بر مناطق محروم، امروز شاهد کاهش آمار سزارین هستیم. معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه پیش از این توجهی به زایشگاه ها نمی شد و آمار سزارین ها نیز روند رو به رشدی داشت، گفت: کاهش مرگ نوزادان، دستاوردی دیگر از طرح تحول نظام سلامت بود و البته باید یک دهه تلاش می شد تا بتوانیم به شاخص های کنونی دست یابیم.
این مقام مسئول با بیان اینکه براساس آمار ارائه شده، موالید در یک و نیم سال گذشته حدود چهار و نیم درصد افزایش داشته، اظهار داشت: این موضوع سبب شده علاوه بر اینکه شاهد کاهش مرگ نوزادان در حین زایمان باشیم، آمار مرگ و میر مادران باردار در حین زایمان نیز کاهش داشته باشد.
آقاجانی گفت: براساس سیاست‌های وزارت بهداشت تلاش داریم تا پایان دولت کنونی یک هزار و ۶۰۰ واحد تک نفره زایمان طبیعی در کشور ایجاد کنیم که امروز شاهد بهره‌برداری از ۷۱۴ واحد تک نفره در ۱۳۲ شهر کشور هستیم. این مقام وزارت بهداشت با اشاره به اینکه همچنان آمار سزارین در کشور غیرمنطقی و بالاست؛ گفت: برای این که بتوانیم آمار زایمان به روش سزارین را در کشورمان پایین بیاوریم، می بایست برنامه های تشویقی در نظر گرفته شود، حذف فرانشیز زایمان به عنوان یکی از این مشوق هاست و مشوق دوم بحث بازسازی بلوک های زایمان و زایشگاه ها و ایجاد فضاهای اختصاصی برای مادران است.
آقاجانی گفت: مبنای ارائه خدمت در بخش زایمان، کتاب دستورالعمل کشوری، راهنمای کشوری خدمات مامایی و زایمان است که بر اساس آخرین منابع علمی توسط اداره سلامت مادران وزارت بهداشت تهیه شده است.
این کتاب مبنای تصمیم‌گیری جهت انجام زایمان طبیعی یا سزارین است و هیچ دستورالعملی مبنی بر اجبار برای همه مادران به بیمارستان‌ها داده نشده است. در سفر وزیر بهداشت و معاونان به شهرستان فسا همزمان ۷۱۴ بخش مراقبت‌های زایمان و بلوک زایمان طبیعی در کشور به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد. این مراکز به صورت همزمان در ۲۴ شهرستان استان فارس در قالب ۶۹۰ بلوک زایمانی دیگر از جمله تهران، مشهد و سایر استان‌ها افتتاح شد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۸/۱۹ -  شماره 5430
جستجو
جستجو
بالای صفحه