عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۵۵۵۱
نوبخت در نشست خبری:

متناسب با گشایش‌های اقتصادی یارانه‌ها افزایش می‌یابد

 سخنگوی دولت گفت: دولت بنا دارد متناسب با گشایش‌های اقتصادی، یارانه‌ مطبوعات را افزایش دهد. به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری در نمایشگاه مطبوعات گفت: دولت بنا دارد متناسب با گشایش های اقتصادی، یارانه مطبوعات را افزایش دهد. نوبخت در خصوص ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی صنعتی و کشاورزی ادامه داد: تاکنون ۹۸.۳ درصد از این اهداف محقق شده است.
وی افزود: تاکنون مجموعاً ١٥هزار و ٦٥٥ واحد تولیدی بالغ بر ١٠هزار و ٧٨٩ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند که بخشی از طریق ستاد تسهیلات بوده و  بخشی دیگر مستقیماً تسهیلات دریافت کردند.
سخنگوی دولت در خصوص تخصیص اعتبار برای طرح های عمرانی نیز گفت: برای سال جاری بنا بود ٣٧ هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی تخصیص داده شود که بر اساس آخرین گزارش بالغ بر ١٥هزار میلیارد تومان تخصیص داده شد که ١٠ هزار و٥٠٠ میلیارد از طریق اوراق و اسناد و ٤٥٠٠میلیارد تومان به صورت نقدی پرداخت شده است.
سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درباره افزایش فساد اخلاقی و اقتصادی در کشور گفت: وظیفه دولت است که با فساد برخورد کند، شاید این کشف و برخورد با فساد، قسمتی مرتبط با آن نگاه های نظارتی است که این اتفاقات کشف می‌شود و  بخش دیگر هم طبیعی است، ما نباید انتظار داشته باشیم هر موردی که حتی اثبات هم نشده است اعلام شود. وی ادامه داد: نفس این نوع رخدادها بسیار نگران‌کننده است که باید رفع شود، منتها کشف و برخورد با آن‌ها، همه نقطه‌های مثبت است و همه همت دولت برخورد با مفاسد اخلاقی و اقتصادی است. نوبخت در پاسخ به سؤال دیگری درباره مواضع دولت نسبت به مطبوعات و رسانه ها با توجه به ایجاد شبهه نسبت به اظهارات رئیس جمهور در حمایت از رسانه ها گفت: مواضع دولت را با صراحت و شفافیت پیرو بیانات رئیس جمهوری تکرار می کنم. دولت به آزادی بیان، نظر، نقد و انتقاد در چارچوب قانون معتقد است. سخنگوی دولت ادامه داد: دولت نسبت به آن عده ای که در یک حاشیه امن قرار بگیرند و هتاکی بکنند و تهمت بزنند و از قانون فراتر عمل کنند و برای خودشان یک حفاظتی را متصور شوند معترض است. وی اضافه کرد: انتقاد و اعتراضی که داریم نسبت به این مجموعه هاست؛ و گرنه اعتقاد دولت به آزادی قلم، اندیشه و نظر است که عموم مطبوعات رعایت می کنند و اگر لازم شد آن مصادیقی که ما نسبت به تهمت ها و قانون‌شکنی ها معترض بودیم را بیان کنیم، آن وقت مشخص می‌شود که قطعاً جامعه مطبوعاتی ما مبرا از این مسائل است.
نوبخت در پاسخ به سؤالی درباره مواضع دولت نسبت به اختلاس صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: بعد از اینکه این اخبار منتشر شد، کارگروه ویژه ای به عنوان دستگاه نظارتی، این امور را پیگیری کرده است که در آینده نزدیک گزارش مبسوطی که در این مجموعه اتفاق افتاده است را ارائه خواهم کرد.
عملکرد اقتصادی دولت قابل تحسین است
سخنگوی دولت در پاسخ به این سؤال که بهتر نبود در تیم اقتصادی دولت هم ترمیمی انجام شود، گفت: عملکرد تیم اقتصادی دولت قابل تحسین است و آنچه در حوزه ستاد اقتصادی دولت اتفاق افتاد، مبتنی بر شاخص‌هایی بوده که قابل ارزیابی است؛ به ویژه در شرایط خاصی که کشورهای نفت‌خیز منطقه، غیر از کشورهایی که مانند ایران یک پیشینه تحریم را هم تحمل نکردند، با این افت شدید قیمت نفت، شاهد هستید که امروز کشورهای ثروتمند نفتی مجبور به استقراض ارزی شدند. در این زمینه عربستان مجبور شد بیش از ۶۷ میلیارد دلار از بازار ارز خارجی استقراض کند، حتی یارانه‌ها و حقوق کارکنان خود را ۱۵ درصد تغییر دهد؛ اما در این اوضاع شاخص‌های اقتصادی ما به خوبی در حال انجام  است.
نوبخت با بیان اینکه یکی از مشکلات کشور که همه نگران آن بودند بحث تورم است، گفت: روند تورم کاهنده است، رونق اقتصادی در سال ۹۲ منفی ۷ درصد بود؛ اما اکنون به بالای ۴.۴ درصد رسیده است و در بازار ارز هم ثبات نسبی وجود دارد. طبق اعلام مجامع جهانی، ایران در بین کشورهای نفت‌خیز باثبات‌ترین اقتصاد را دارد. این آمار خود به خود به وجود نیامده؛ بلکه بر اساس برنامه‌ریزی بوده است؛ هر چند که باید در زمینه رفاه اقتصادی خانواده‌ها گام‌های جدی‌تری برداشته شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۸/۱۹ -  شماره 5430
جستجو
جستجو
بالای صفحه