عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۷۰۷۵

از شایعه تا واقعیت پارازیت‌ها در شیراز!

زینب شهریاری
چند روزی است در فضای اجتماعی متنی دست به دست در میان شهروندان در حال انتشار  است و در پی نشر گسترده آن نگرانی هایی برای مردم رقم زده است که آیا پارازیت ها تنها در این کلان‌شهر استقرار دارند و برخلاف نقاط دیگر کشور عاملی بر محدودیت مشکلات جسمی و روحی برای شهروندان ایجاد خواهد کرد یا نه؟
در این متن اذعان شده که معاونت بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی شیراز به استانداری فارس نامه ای ارسال کرده و در آن از افزایش ۷۰ درصدی سردردهای مزمن بی دلیل  بسیاری از مردم این شهر اشاره کرده است که پس از شروع ارسال امواج پارازیت برای دریافت نکردن سیگنال‌های ماهواره ای این اتفاق رخ می‌دهد!
اگرچه هنوز مشخص نیست که پارازیت ها چه آسیبی بر بدن انسان دارند اما از سوی برخی از کشورها از جمله کره شمالی ممنوع شده است.
ماجرا را از زبان رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز جویا شدیم. وی با رد این مسئله که اطلاعی از انتشار این خبر بر روری سایت علوم پزشکی شیراز ندارد و بعید به نظر می رسد که این گونه باشد، خاطرنشان کرد: بر خلاف فضای مجازی، از مجاری رسمی چنین امری دنبال نشده و در واقع صحت ندارد.
وی که بروز مشکل از سوی پارازیت ها را انکار نمی کند، عنوان کرد: اینکه به طور قطعی پارازیت ها مشکل جسمی برای انسان ایجاد می کنند یا نه؟ هنوز به اثبات نرسیده است.
دکتر محمدهادی ایمانیه از رصد و تحقیق دو گروه معاونت درمان و فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر روی پارازیت‌ها و اثبات بروز خطر از سوی این امواج اشاره و تأکید کرد: تحقیقات در این خصوص در حال انجام است و در خصوص اینکه این امواج به طور حتمی مشکلات بر روی جسم انسان دارند یا نه؟ در تحقیقات اولیه ثابت نشده است.
با وجود مطالب فوق، چندی پیش رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران در کنگره سالانه بیماری‌هایی مانند سرطان با تأیید خطرناک بودن پارازیت‌ها در خصوص تأثیر پارازیت‌ها و امواج رادیویی بر بدن بیان کرده بود که متأسفانه یکی از عوامل ایجاد سرطان در آشپزخانه‌‌ها وجود دارد. استفاده از مایکروویو و آنتن‌هایی که تلفن‌های همراه روی پشت‌بام زده‌اند، می‌توانند موجب ابتلا به سرطان شود. این نکته را نیز باید مدنظر قرار داد که تأثیر امواج برای نوزادان در مقایسه با ورزشکاران فرق می‌کند و به فاصله شخص با امواج نیز بستگی دارد، ولی هنوز آمار دقیقی از سوی مراکز بهداشتی و درمانی و وزارت بهداشت مبنی بر تأثیر منفی امواج بر جسم منتشر نشده است.
خسرونیا همچنین اذعان کرده بود که اثر مخرب امواج به طول موج بستگی دارد و هر چه کوتاه‌تر باشد، بدتر است. همچنین کسانی که درباره استفاده از اینترنت وایرلس در خانه نگران هستند، باید بدانند که خطر استفاده از آن به دلیل طول موج بالا، کمتر است.
یكی از موضوعاتی كه اخیراً در محافل گفته می‌شود و كارشناسان زیادی را به بررسی آن متمایل ساخته، بحث امواج محیطی، پارازیت‌ها و تأثیر آن در افزایش سقط جنین و بیماری‌های مربوط به اعصاب است. با وجود آنكه چندی پیش تعدادی از نمایندگان مجلس و كارشناسان به خطرات این امواج اشاره داشتند اما تاكنون هیچ نهادی، مسئولیت این پارازیت‌ها را به عهده نگرفته است. زمانی كه انگشت اتهام معترضان به سمت مخابرات نشانه رفت مدیرعامل شركت مخابرات با رد این اتهام، به صراحت گفت: ارسال پارازیت‌های ماهواره‌ای بسیار هزینه‌بر است و بودجه محدود شركت مخابرات اجازه ارسال این پارازیت‌ها را به ما نمی‌دهد.
او با بیان این مطلب كه بلندترین دكل‌هایی شركت مخابرات۴۸ متر است، اما برای  ارسال پارازیت‌های ماهواره‌ای به دكل‌های بسیار بلندی نیاز است، اظهار می‌كند: پارازیت‌های ماهواره‌ای طول موج بیش از یك گیگا هرتز است كه از سوی دستگاه‌های دیگری ارسال می‌شود.
با این حال باید منتظر ماند که در روزهای آینده مسئولان فارس از جمله مدیرکل محیط زیست که موفق به ارتباط تلفنی با ایشان نشدیم، چه موضعی در خصوص انتشار چنین خبری خواهند داشت.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۹/۱۳ -  شماره 5445
جستجو
جستجو
بالای صفحه