عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۷۹۰۴
اعمال قانون به خاطر «دور دور» در شیراز؛

رانندگی خطرناک ۴۰۰ هزار تومان جریمه دارد

زهرا خسروی- نیم نگاه
همه شهروندان اصطلاح عامیانه «دور دور کردن» را شنیده اند؛ اصطلاحی که برای بعضی‌ها با عنوان تفریح و سرگرمی یاد می شود و برخی دیگر به جز سلب آسایش معنی دیگری از این کلمه متوجه نمی شوند. بی جهت نگفته اند که ایجاد ترافیک در بعضی محورها و خیابان های شهر محصول دور دور جوانانی است که این حرکت برای آن‌ها به یک تفریح تبدیل شده است؛ خودروهایی که قصد دارند چشم‌های شهروندان یا سایر خودروها را با خود همراه کنند، بی تفاوت به این مهم که صدای سرعت های سرسام آور آن ها و در برخی موارد لایی کشیدن های آن ها آرامش را از شهروندان دور می کند. راه‌های جلب توجه زیاد است؛ اما چرا دور دور کردن...!
سرهنگ عباسی رئیس پلیس راهور در گفت و گو با خبرنگار ما در این خصوص این چنین پاسخ داد: هر خودرویی که به هر نحوی در نظم ترافیکی اخلال ایجاد کند صورتجلسه و به مراجع انتظامی و قضائی ارجاع داده می شود و بر اساس نظر قاضی مربوطه اعمال قانون خواهد شد. اصطلاح دور دور کردن شامل خودروهایی می شود که کار خاصی در شهر ندارند، به جز گرفتن آسایش شهروندان و اخلال در نظم عمومی.
خیابان هایی مثل ارم، معالی آباد، ستارخان، قدوسی و... در شیراز سال هاست که پاتوق دور دور کردن جوانانی است که شب هایشان را این‌گونه سپری می کنند.
سرهنگ عباسی ادامه می دهد: هر شب پلیس یگان های انتظامی و راهنمایی و رانندگی از ساعت ۲۱ تا پاسی از شب در شهر مشغول به کار و خدمت رسانی به مردم هستند؛ مگر در روزهای تعطیل که یک مقدار دیرتر شروع به فعالیت می کنند.
خیابان‌گردی تفریحی برای جوانان!
یک نفر صدای آهنگ ضبطش را تا حد غیر متعارفی بلند می کند و جلب توجه می کند و دیگری که خودروی لوکس تری دارد با رفت و آمدهای مکرر و تکراری فخرفروشی کرده و نظر سایر شهروندان و رانندگان دیگر را به خود جلب می کند. اینکه مشکل خیابان گردی یا به اصطلاح جوانان دور دور کردن از کجا نشئت
می گیرد برای خود حکایتی است که بهتر است مسئولین و متولیان امور شهروندی دست به کار شوند و فکری به حال جوانان بیکاری کنند که خیابان گردی برای آنان تفریح شده است!
هر چند معلوم نیست که این خیابان گردی ها اصل رانندگی یک جوان را شامل
می شود یا در اوقات فراغت خود به دلیل نبودن امکانات تفریحی باز هم سر از برخی خیابان های شهر در آورده و به اصطلاح خود تفریح می کنند؛ تفریحی که بدون داشتن هیچ حاصلی تنها از حیث های مختلف باید برای آن هزینه پرداخت شود. هزینه ی از دست رفتن زمان، هزینه سوخت صاحبان خودرو، هزینه تلف کردن عمر و از همه مهم تر هزینه از دست رفتن آسایش و آرامش شهروندان...
رانندگی خطرناک ۴۰۰ هزار تومان جریمه دارد
وی ادامه داد: در حال حاضر در شیراز طرح برخورد با این گونه متخلفین در حال اجرا می باشد؛ به خصوص در شب های تعطیل که خوشبختانه روز به روز با کاهش این گونه خودروها مواجه می شویم. رئیس پلیس راهور شیراز اظهار داشت: کسانی که رانندگی خطرناک دارند ۴۰۰ هزار تومان جریمه خواهند شد و بنابر نظر قاضی ۴۵ روز تا ۳ ماه خودروی آن ها توقیف می شود و اگر نمره منفی به ۳۰ برسد گواهینامه آن ها ضبط شده و در برخی موارد هم ممنوعیت از رانندگی خودرو شامل متخلفان می شود. سرهنگ عباسی اشاره کرد: این رفت و آمدهای بی مورد باعث ایجاد مزاحمت برای عابرین، تردد وسایل نقلیه و اهالی که در آن محل‌ها سکونت دارند می شود و باعث اخلال در نظم عمومی خواهد شد و گاهی منجر به تصادفات جاده ای می شود. وی اضافه کرد: مردم می توانند همه روزه با شماره
تلفن‌های ۱۱۰ و ۱۹۷ برای بیان شکایات خود تماس حاصل کنند؛ چون نیروی انتظامی با این خودروها به طور جدی برخورد می کند. سرهنگ عباسی در پایان گفت: با این برخورد که مراجع قضائی انجام می دهند، تعداد متخلفین کاهش یافته و در آینده نزدیک شاهد کاهش چشمگیر این معضل اجتماعی خواهیم بود.بر اساس این گزارش، اعمال قانون به خاطر دور دور کردن در کلان‌شهرهایی مثل تهران، شیراز و... سال هاست که از سوی پلیس در حال انجام است و خصوصاً در روزهای آخر هفته، برخورد در قالب این طرح ها تشدید می یابد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۱۰/۷ -  شماره 5465
جستجو
جستجو
بالای صفحه