عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۸۰۳۵
دیپلماسی مفاخر خفته ادامه دارد؛

چانه‌زنی حافظ و سعدی برای یک عنوان جهانی!

بهنام رضایی ـ نیم‌نگاه
اوایل امسال بود که خبر، کاندیدا شدن شیراز به عنوان شهر خلاق ادبی جهان در رسانه‌ها منتشر شد و گفته شد: «شیراز، در سال ۲۰۱۶ به عنوان شهر خلاق ادبی جهان معرفی می‌شود و امید می رود که در سال ۲۰۱۷ در فهرست شهرهای خلاق یونسکو به ثبت برسد.»
از زمان انتشار این خبر در رسانه ها، نشست‌هایی بین دستگاه های متولی برگزار شد و بر اساس گزارش های منتشر شده، اقداماتی نیز در این خصوص صورت پذیرفت، اما این اقدامات چه نتیجه ای برای شیراز در برداشته است؟ آیا عملکرد مسئولین استان و شیراز برای کسب این عنوان کفایت می کند یا دیپلماسی مفاخر خفته این شهر(حافظ و سعدی) باید عنوان شهر خلاق ادبی جهان را برای شیراز به ارمغان بیاورد و اینجا هم باید حافظ و سعدی برای شیراز چانه زنی کنند؟!
به گزارش نیم نگاه، شیراز که از یک سو مفاخر بزرگ فرهنگی و ادبی مانند حافظ، سعدی، اهلی شیرازی، خواجوی کرمانی و ... دارد و از سوی دیگر شاخص ترین شهر ادبی ایران هم نامیده می شود، این بار کاندیدای کسب عنوانی است که سال‌ها انتظار آن را می کشد.
به اعتقاد کارشناسان و صاحب‌نظران، وجود آرامگاه حافظ در این شهر به فعالیت های ادبی اعتباری خاص بخشیده و سعدی نیز سهم بزرگی در رونق و گسترش ادبیات فارسی داشته و الهام بخش شاعران بزرگی در سال‌های متمادی شده است. این کارشناسان معتقدند حمایت بیشتر از ادبیات در شهری که چراغ درخشان ادبیات کشور است، می تواند علاوه بر دستاوردهای فرهنگی در گسترش توریسم ادبی نیز مؤثر باشد.
به دنبال کسب عنوان شهر خلاق ادبی برای شیراز،
زهرا یقطین، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر شیراز در گفت‌وگو با ایکنا می‌گوید: «در شورای اسلامی شهر  به صورت خاص به دنبال کسب عنوان شهر خلاق ادبی برای شیراز هستیم.» این عضو شورای شهر شیراز اظهار داشته: «‌شیراز با توجه به پیشنیه درخشان ادبی و فرهنگی که دارد، می‌تواند به عنوان شهر خلاق ادبی باشد و از این طریق می‌توانیم بستر توسعه هنرهای دینی و اسلامی را در شهر خود فراهم کنیم.»
وی با یادآوری اینکه بیشتر استقبال کنندگان از هنرهای مختلف را قشر جوانان تشکیل می‌دهند خاطر نشان ساخته: «‌ما می‌توانیم از این ظرفیت هم برای عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام و هم شهر خلاق ادبی برای جوانان خود استفاده کنیم.»
شهرداری کمیته گردشگری را برای معرفی شیراز، شهر خلاق ادبی فعال کند
رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس اما در این خصوص می گوید: شهرداری شیراز باید هر چه سریع تر کمیته گردشگری این شهر را برای ارائه راهکار برای معرفی شیراز به عنوان شهر خلاق ادبی فعال کند.
رستمی اضافه می‌کند: در گذشته از هر جای جهان اگر توریستی وارد کشور می شد، شیراز را به عنوان گزینه گردشگری خود انتخاب می کردند اما امروز سایر نقاط از شیراز پیشی گرفته اند و گاه حتی شهرهای کمتر شناخته شده در سایت های مجازی گردشگری بیشتر انتخاب می‌شوند.
معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس با اشاره به نقش کلیدی و مؤثر شهرداری ها در مدیریت امور شهری گفت: شهرداری شیراز باید نگاه ویژه و متمایزی نسبت به توسعه گردشگری داشته باشد.
وی که در جلسه کمیته تخصصی گردشگری شیراز سخن می گفته افزوده است: «نقش و اهمیت حوزه گردشگری در توسعه استان در مقابل بخش صنعت و تولید به دلیل هزینه بر بودن و بخش کشاورزی به دلیل کم آبی اهمیت بسیاری یافته و لذا باید این حرکت جهادی که در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی در حال انجام است، سرعت و شتاب بیشتری داشته باشد.»
معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس بیان می کند: «کلان‌شهر شیراز فضای بسیار متفاوتی نسبت به کل شهرهای ایران دارد و با داشتن آثار تاریخی، مذهبی و طبیعی در بین شهرهای گردشگرپذیر کم نظیر است اما به نظر می رسد که در این زمینه از ظرفیت های موجود به خوبی استفاده نشده است.
وی پیش از این گفته بود: خوشبختانه هماهنگی بین بخشی میان سازمان ها اتفاق افتاده و تمام مواردی که مورد نظر و تأیید یونسکو بوده، انجام شده، تمام گزارشات و ظرفیت ها اعلام شده و اکنون منتظریم تا پاسخ از یونسکو صادر شود.پیگیری ها نیز در حال انجام است تا هر چه زودتر پاسخ خود را اعلام کنند.
دوران طلایی مدیریت در شیراز نتیجه خواهد داد؟
از سوی دیگر اما رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفته زیرساخت‌ها با تدبیر شورا و مدیریت و تلاش مطلوب شهرداری در ابعاد مختلف ایجاد، تکمیل و توسعه یافته است و پایان امسال شاهد اتفاقات مبارکی در حوزه‌های مختلف عمرانی، فرهنگی و اجتماعی در شیراز خواهیم بود.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز تأکید کرده که این سال‌ها شیراز دوران طلایی مدیریت شهری را تجربه کرده است.
اما با این تفاسیر و با این گفته ها آیا شاهد ثبت شیراز به عنوان شهر خلاق ادبی جهان خواهیم بود و آیا دوران طلایی مدیریت شهری در شیراز دراین بخش نتیجه می دهد؟
 شیراز باز هم ناکام می‌ماند؟!
اگر زمان را به عقب برگردانیم، می بینیم که در سال ۸۵ پرونده شیراز برای اولین بار در یونسکو برای اطلاق عنوان «شهر خلاق ادبی» بررسی شد؛ یعنی یک دهه پیش! اما این عنوان هیچ گاه به این شهر اختصاص داده نشد و اعلام گردید که این شهر شاخص‌های لازم برای کسب این عنوان را ندارد.
آن زمان اما یونسکو عنوان «شهر خلاق ادبی» به شهر ادینبورگ اسکاتلند داد و شیراز ناکام ماند. از آن زمان تاکنون که یک دهه می گذرد، خبری از شهر خلاق ادبی برای زادگاه سعدی و حافظ نبود.
این پرونده حوالی اسفند سال ۸۵ به یونسکو ارسال شده بود اما هرچه گذشت خبری از تصویب این نام برای شیراز نشد. شهرهای متقاضی این نام، یکی پس از دیگری پرونده های خود را در یونسکو تشکیل دادند اما شیراز همچنان اندرخم یک کوچه بود. از آن زمان تاکنون سال ها یکی پس از دیگری سپری شدند تا اینکه مسئولان اوایل امسال بار دیگر از امیدواری برای کسب این عنوان خبر دادند و امید می رود شهری که در خود پتانسیل برخورداری از چنین عنوانی را دارد، در سایه کم توجهی های متولیان امر، بار دیگر ناکام نماند.
با شروع سال ۲۰۱۷ اما مردم این شهر و فعالان ادبی همچنان منتظر هستند تا یونسکو شیراز را به عنوان «شهر خلاق ادبی جهان» معرفی کند.عنوانی که برای به دست آوردن آن شاخص‌هایی همچون برخورداری از سالن های تئاتر، چاپ و انتشار کتاب، جشنواره های ادبی، نشریات تخصصی حوزه ادبیات و مواردی از این دست به شدت نیاز است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۱۰/۹ -  شماره 5467
جستجو
جستجو
بالای صفحه