عناوین این صفحه
کد خبر: ۳۸۳۱۴

تعطیلی ۲۳ کارخانه لبنی فارس ظرف دو سال

زهرا مطهری ـ نیم‌نگاه
میزان مصرف سرانه شیر در کشورهای توسعه یافته، بیش از ۳۰۰ کیلوگرم و در برخی کشورها بیش از ۵۰۰ کیلوگرم است. با وجود این، کشورها برای افزایش مصرف خود همچنان در تلاش هستند؛ حال آنکه در خوش‌بینانه‌ترین حالت، میزان مصرف سرانه شیر در ایران و در استان فارس به حدود ۶۶ کیلوگرم رسیده است.
به گزارش نیم نگاه در سال های گذشته بعد از اجرای طرح هدفمندی یارانه و حذف یارانه شیر از تولید، مصرف سرانه شیر سقوط قابل توجهی را در کشور تجربه کرده  است و این در حالی است که طبق اعلام محققان، ۹۰ درصد مردم ایران دچار کمبود نسبی کلسیم هستند و ۸۰ درصد آن‌ها کمبود ویتامین D به عنوان عامل جذب حداکثری کلسیم دارند.
بر اساس این گزارش بر پایه برنامه  ششم توسعه سرانه مصرف شیر در ایران باید تا دو برابر افزایش یابد. طبق محاسبات دست اندرکاران سرانه مصرف این محصول تا پایان سند چشم انداز ۱۴۰۴ باید به ۲۲۵ کیلوگرم برسد. آنچه مسلم است برای تحقق این چشم انداز و رسیدن به سرانه مصرف مورد نظر، باید راهکارهای مناسبی از طریق دستگاه های دولتی مرتبط در پیش گرفته شود. در وضعیت موجود، علی رغم اعداد و ارقام موجود در برنامه ششم توسعه صنایع مرتبط با شیر و فرآورده های لبنی در فاس حال و روز خوشی ندارند؛ کما اینکه بسیاری از واحدهای تولید این محصولات طی سال های اخیر از چرخه تولید حذف شده اند و واحدهای باقی مانده نیز در شرایطی دور از ایدئال سرپا مانده اند. بدیهی است قیمت محصولات لبنی و کاهش قدرت خرید مردم هر روز از تعداد مصرف کننده‌های این محصولات می کاهد. سیاست های غلط دولتی ها، رونق بازار مواد لبنی و سلامت مردم جامعه را به خطر انداخته و به بروز مشکلات جسمانی و افزایش هزینه های درمانی و بهداشتی مردم دامن زده است.
مدیر عامل صنایع شیر و فرآورده های لبنی فارس از کاهش شدید سرانه مصرف شیر و لبنیات در استان خبر می دهد.
ابراهیم معتمدی در گفت‌وگو با نیم نگاه با عنوان اینکه از زمان حذف یارانه شیر از سبد کالای خانوار، مصرف سرانه شیر و لبنیات به شدت کاهش یافته است، می گوید: قبل از هدفمند کردن یارانه ها، سرانه مصرف شیر در کشور و در فارس حدود ۹۴ تا ۹۶ لیتر بود اما این رقم در حال حاضر به ۶۶ لیتر رسیده است.
وی با اشاره به کاهش تعداد مصرف کننده های محصولات لبنی می‌گوید: افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده و دستمزد کارگر و قیمت شیرخام و نیز حامل های انرژی در طول سال های گذشته، قیمت محصولات لبنی را افزایش و قدرت خرید مردم را کاهش داده است.
مدیر عامل صنایع شیر و فرآورده های لبنی فارس با بیان اینکه کاهش سرانه مصرف شیر و لبنیات هزینه درمان را برای ملت و دولت افزایش داده است، می گوید: اجرای سیاست های غلط هزینه‌های درمانی و بهداشتی زیادی را به جامعه تحمیل کرده است؛ ضمن اینکه این هزینه ها هر روز روندی صعودی را تجربه می کنند.
معتمدی ادامه می دهد: با حذف مالیات بر ارزش افزوده از قیمت تمامی محصولات لبنی و محاسبه تعرفه انرژی، تولید مواد لبنی همانند بخش کشاورزی و معافیت کارفرمایان صنایع لبنی همانند فعالان بخش کشاورزی و دامداری از ۲۰ درصد حق بیمه سهم کارفرما می تواند به کاهش قیمت محصولات لبنی و افزایش تعداد مصرف کننده های این محصولات منجر شود.
وی در ادامه در خصوص زمزمه یا شایعات افزایش قیمت شیر پاستوریزه در بسته بندی های مختلف عنوان می کند: محصولات لبنی از ابتدای تیرماه سال ۹۳ تا به امروز هیچ گونه افزایش قیمتی را تجربه نکرده اند.
معتمدی با تأکید بر اینکه بازار فعلی هیچ گونه کششی برای افزایش قیمت محصولات لبنی ندارد، می گوید: در شرایطی که عرضه و تقاضا در بازار این محصولات همخوانی ندارد، افزایش قیمت آن‌ها به ضرر و زیان بیش  از پیش تولید کننده منتج می شود.
وی تمامی محصولات لبنی را مشمول قیمت گذاری از سوی سازمان حقوق مصرف کننده و تولید کننده می داند و می گوید هیچ تولید‌کننده ای مجاز به افزایش خودسر انه قیمت محصولات خود نبوده و در صورت بروز چنین تخلفی سازمان تعزیرات حکومتی برای او حکم صادر خواهد کرد.
مدیر عامل صنایع شیر و فرآورده های لبنی فارس در ادامه با اشاره به حال و روز ناخوش صنایع لبنی در فارس می گوید: ظرف دو سال اخیر ۲۳ کارخانه لبنی در فارس تعطیل شده است؛ به گونه ای که تعداد این کارخانه ها ظرف مدت مذکور از ۴۹ کارخانه به ۲۶ کارخانه کاهش یافته است.
معتمدی خاطر نشان می کند: در شرایط موجود، کارخانه های لبنی باقی مانده نیز در حالت نیمه فعال بوده و تمامی آن‌ها با ۵۰ درصد کمتر از ظرفیت واقعی خود فعالیت دارند.
وی با اشاره به مشکلات عدیده سرمایه در گردش، در واحدهای مذکور می گوید: علی رغم وعده های مسئولان برای پرداخت تسهیلات به واحدهای لبنی فعال در فارس، تنها حدود ۲ درصد از این واحدها موفق به دریافت این تسهیلات شده اند.
به گفته وی سنگ اندازی های بانک های استان و تشریفات قانونی آن‌ها، تلاش واحدهای تولیدکننده محصولات لبنی را برای گرفتن تسهیلات بی نتیجه گذاشته است.
مدیر عامل صنایع شیر و فرآورده های لبنی فارس که معتقد است با ادامه شرایط موجود، آینده خوشی در انتظار صنایع لبنی فارس نخواهد بود، می گوید: واحدهای تولیدکننده فرآورده های لبنی هر روز با افزایش هزینه واردات پاکت سازی، بسته بندی و افزایش سرسام آور قیمت محصولات پتروشیمی که بر قیمت ظروف قابل استفاده در کارخانه اثرگذار است و نیز افزایش قیمت سایر پارامترهای تولید، مواجه هستند.
معتمدی با عنوان اینکه شرایط موجود بازار و کاهش سرانه مصرف محصولات لبنی جایی برای افزایش قیمت این محصولات باقی نمی‌گذارد، عنوان می کند: با ادامه شرایط موجود هر روز شاهد حذف محصولات لبنی از سبد خرید خانوار و در نتیجه تعطیلی پیاپی واحدهای تولید کننده این محصولات هستیم.
وی ادامه می دهد: دولت باید با فرهنگ سازی اهمیت مصرف شیر و لبنیات را برای مردم یادآور شده و ضرر و زیان حذف یا کاهش مصرف لبنیات را به آن‌ها یادآور شود.
مدیر عامل صنایع شیر و فرآورده های لبنی فارس درادامه در خصوص قیمت های متنوع یک محصول لبنی با نام های تجاری مختلف در بازار می گوید: قیمت هر کیلوگرم شیر با بار میکروبی صد هزار در فارس معادل هزار و ۲۵۰ تومان مشخص شده است.
معتمدی تصریح می کند: چنانچه بار میکروبی هر کیلو شیرخام از میزان مذکور بیشتر باشد، کارخانه متحمل پرداخت هزینه میکروب‌زدایی شیر بوده و این هزینه به افزایش قیمت های محصول منجر می شود. وی با عنوان اینکه کیفیت شیر در کیفیت محصولات لبنی تأثیرگذار است، می گوید: چنانچه وجود آب یا آنتی بیوتیک در شیرهای عرضه شده از سوی دامداری تشخیص داده شود، ضمن جریمه آن تولید کننده، شیر با قیمت کمتری از او خریده می شود.به گفته وی گاودارانی که شیر تولیدی آن‌ها کیفیت مطلوب و بار میکروبی زیر صدهزار داشته باشد نیز مشمول سیاست های تشویقی شده و هر کیلوگرم شیر تولیدی آن‌ها تا هزار و ۳۴۰ تومان نیز خریداری می شود.
معتمدی خاطر نشان می کند: قیمت گذاری انواع محصولات لبنی موجود در بازار با توجه به کیفیت آن‌ها صورت می گیرد.
وی محصولات لبنی تولید فارس را در دریف محصولات ممتاز کشور اعلام کرد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ -  شماره 5474
جستجو
جستجو
بالای صفحه