تازه‌ترین خبرها ...............................
LATEST NEWS
کد خبر: 2 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۴/۹/۲۴ - 18:01
آژانس انرژی اتمی از ایران اعلام برائت نخواهد کرد

آژانس انرژی اتمی از ایران اعلام برائت نخواهد کرد

علی‌اکبر صالحی گفت: امروز تاریخ لغو تمام تحریم‌ها در شورای حکام آژانس انرژی اتمی است.این پرونده بسته می‌شود، اما اعلام برائت از جمهوری اسلامی نمی‌کنند، چون در این صورت ما مدعی خواهیم شد.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس سازمان انرژی اتمی در چهارمین همایش «نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری» که صبح امروز در تالار مشروطه مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: دلیل چالش غرب با جمهوری اسلامی شیوه حکمرانی جدید بر اساس ولایت فقیه است که می‌تواند برای نظم جهانی چالش آفرین باشد.

علی‌اکبر صالحی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران می‌تواند یک الگوساز باشد، گفت: تنها کشور اسلامی هستیم که ۳ پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره داشته و آنها را در مدار قرار داده ایم،

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: امروز تاریخ لغو تمام تحریم‌ها در شورای حکام است. این پرونده بسته می‌شود، اما اعلام برائت از جمهوری اسلامی ایران نمی‌کنند، چون در این صورت ما مدعی خواهیم شد، آنها این را می‌دانند.

صالحی گفت: خارج شدن پرونده هسته ای ایران از دستور کار شورای حکام دستاورد بسیار عظیمی است که با به کارگیری حکمت سیاسی جمهوری اسلامی ایران، پیروزمندانه به دست آمد.

صالحی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران با تمام مشکلات به ویژه تحریم‌ها و موانعی که برایش ایجاد شده، بخصوص در عرصه هسته‌ای توانسته به جایگاه مناسبی برسد و دنیا فهمیده که ما به چه جایگاهی رسیده‌ایم، گفت: غرب از ظرفیت‌های علمی و توانمندی ما در عرصه هسته‌ای خبر دارد؛ به همین دلیل با ما این‌گونه رفتار می‌کند اما متوجه شده که رفتارهایش فایده‌ای ندارد.

وی افزود: رئیس‌جمهور آمریکا پرمعناترین حرف را زد و گفت اگر می‌توانستم پیچ این صنعت را باز می‌کردم، اما خودش می‌دانست که این مساله شدنی نیست.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه ایران دارای یک اقتدار بالقوه شده است، ادامه داد: در جریان توافقات هسته‌ای، تمام ساختار کشور سر جای خود مانده و هیچ‌کدام از این ساختمان و سازه از جمله آب سنگین اراک، فردو و نطنز از بین نرفته است.

وی افزود: هوشیاری و زیبایی کار این است که ما همه چیز را حفظ کردیم و محدودیتی را پذیرفتیم که به ظاهر محدودیت است اما در باطن اصلاً محدودیت نیست.

صالحی گفت: اگر فرض کنیم که قطعنامه شورای حکام مطابق میل ما می‌بود و همه چیز نفی می‌شد، غربی‌ها موضوع جدیدی را مطرح می‌کردند و یا از ابتدا دوباره کار مخالفت را شروع می‌کردند؛ اما در شرایط کنونی خوشبختانه پرونده هسته‌ای ایران در شورای حکام بسته می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چند وقت از سایت پارچین نمونه‌گیری کرد، اما مدرکی از این مناطق نیافت.

وی با اشاره به اینکه البته برخی محدودیت‌هایی که نپذیرفته‌ایم، مقداری کندی به ظاهر برای حوزه تحقیق و توسعه ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران توانست با هوشمندی، محدودیت‌ها را به طوری بپذیرد که اصل صنعت هسته‌ای لطمه نخورد.

صالحی ادامه داد: پیش از این ما برای خرید سالانه سوخت ۲۰ درصد باید حدود شش میلیون دلار هزینه می‌کردیم، اما امروز توانسته‌ایم با اعتباری حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیارد تومان، کارخانه تولید سوخت ۲۰ درصد ایجاد کنیم که این مساله موجب تعجب غرب است.

رئیس سازمان انرژی اتمی تولید سوخت ۲۰ درصد را تجلی اراده ملت دانست و یادآور شد: بر اساس آمارها، رآکتورها تهران بیش از یک میلیون بیمار را پاسخگو است و قطعاً صنعت هسته‌ای، میعادگاه استاندارد هسته‌ای بوده و اگر استانداردها را پیاده‌سازی کنیم، می‌توانیم ایران را از نظر صنعتی بالا ببریم.

وی در پایان با اشاره به قرار گرفتن در آستانه تصویب بودجه سال ۹۵، گفت: از مجلس می‌خواهم که در بودجه هسته‌ای کشور، تأمل و توجه ویژه‌ای داشته باشد که بهانه به دست دشمنان ندهیم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۲/۲ | شماره 6671
نظرسنجی
بالای صفحه