تازه‌ترین خبرها ...............................
LATEST NEWS
کد خبر: 2221 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۵/۲/۱۴ - 19:19

14 روز تا رقابت‌هاي جهاني كشتي فرنگي در شیراز/ حال و هواي كشتي نیست

علي‌رغم اينكه 14 روز تا زمان اعلام شده براي برگزاري رقابت‌هاي جهاني 2016 كشتي فرنگي باقيمانده و با وجود تاكيدات شفاهي مسئولان بر لزوم توجه به اين رويداد، شيراز هنوز در حال و هواي اين رقابت‌ها قرار نگرفته است.

جنب و جوش‌ها براي برگزاري رقابت‌هاي جهاني كشتي فرنگي، كه قرار است در روزهاي پاياني ارديبهشت‌ماه، به ميزباني شيراز برگزار شود، به پشت ديوارهاي بلند ساختمان‌هاي اداري و جلسات چند مدير و مسئول، محدود شده و هنوز اجازه پا گذاشتن به اين سوي ديوارها را نيافته است.

اين روزها جز چند خبر محدود و معدودي كه بعضي رسانه‌ها، دست و پا شكسته، به نقل از اين و آن مسئول درج مي‌كنند و به آرشيو مي‌سپارند، انگار خبري نيست.

حال آنكه برگزاري اولين جلسات هماهنگي براي فراهم كردن بسترهاي برگزاري اين رقابت‌هاي بسيار مهم، به اواسط اسفندماه 94 باز مي‌گردد اما انگار حرف‌ها در همان اتاق‌ها و سالن‌ها ماند و گفته‌ها سطر شد بر دل سفيد كاغذ دفترچه‌هاي يادداشتي كه پر است از نوشته‌هاي ريز و درشت و كارهايي كه بايد بشود و هنوزا هنوز، در دست اقدام است!!.

ظريفي مي‌گفت "بايد اين اقدام را ديد و شناخت كه چه دستان بزرگي دارد؟!! با اين همه كار كه در دست او قرار داده‌اند، حتما توان زيادي در دستان اقدام نهفته است. اگرچه اموري كه به دستش سپرده مي‌شود، هيچ زماني نمود پيدا نكرده و نمي‌كند!!"

اكنون كه حدود 2 ماه از برگزاري جلسه‌هاي اوليه هماهنگي مي‌گذرد، جز قدم بزرگي كه اداره كل ورزش و جوانان فارس براي نوسازي سالن ورزشي شهيد آيت‌الله دستغيب برداشته و روزهاي پاياني آن طي مي‌شود و رفت و آمدي كه در هيئت كشتي و دبيرخانه برگزاري رقابت‌هاي جهاني كشتي فرنگي، ديده مي‌شود. هيچ نمود و نمادي در شهر شيراز و بين مسئولان و مردم نيست. انگار روزمرگي‌ها، آنان را از هر رويداد مهمي دور نگه‌داشته است.

اگرچه برگزاري 2 انتخابات در شيراز طي 2 ماه گذشته و مصادف شدن زمان برگزاري رقابت‌هاي جهاني كشتي فرنگي با هفته شيراز، آن را به گوشه‌اي خلوت كشانده است و اجازه ظهور و بروزي مناسب نمي‌دهد.

يكي از فعالان حوزه تبليغات شهري كه بخش اعظمي از امكانات تبليغات محيطي را در شيراز و حتي كشور در اختيار دارد، تلويحا آمادگي كامل خود را براي انجام فعاليت‌هاي تبليغاتي و اطلاع‌رساني اعلام كرده است.

علي‌رضا قائديان تاكيد كرده است كه تمام امكانات تبليغات محيطي خود در تهران و شيراز را در اختيار مسئولان برگزاري رقابت‌هاي جهاني كشتي فرنگي قرار مي‌دهد تا بدون دغدغه هزينه‌هاي تبليغاتي،‌ از اين امكان حداكثر استفاده را داشته باشند.

او علاقه به شيراز و لزوم معرفي هرچه بهتر اين شهر و توانمندي‌هايش را بهترين و مطلوب‌ترين دستمزد براي اين همراهي مي‌داند و اميدوار است همدلي پاسخ همراهي او باشد.

مسئول برگزاري رقابت‌هاي جام جهاني كشتي فرنگي نيز در يك نشست خبري، از هماهنگي‌هاي انجام شده با شوراي شهر و شهرداري شيراز براي آماده‌سازي و مناسب‌سازي شهر در اين روزها خبر داده بود.

زين‌العابدين عرب كه خود عضوي موثر در شوراي اسلامي شهر شيراز محسوب مي‌شود، گفته بود كه شهرداري براي مناسب‌سازي معابر منتهي به محل برگزاري مسابقات، ايجاد نمادهاي شهري مناسب، ارائه خدمات حمل و نقلي، انجام فعاليت‌هاي زيباسازي و ورود به تبليغات محيطي آماده است.

وعده‌هايي كه هنوز تا تحقق آنها انگار فرسنگ‌ها فاصله داريم! هرچند صاحب‌نظران معتقد هستند كه وقتي روز و هفته شيراز كه در آستانه آن قرار داريم. در فضاي سوت و كور فرا رسيده است و هيچ فعاليت چشم‌گير و مناسبي از سوي شهرداري به‌عنوان متولي اصلي برگزاري اين روز، در اين خصوص ديده نمي‌شود، نبايد انتظار داشت كه در حوزه ورزش كه از امور جنبي محسوب مي‌شود، به اين زودي‌ها ورودي را شاهد باشيم!

مسئول برگزاري مسابقات جام جهاني كشتي فرنگي 2016 شيراز، ايجاد 12 كميته تخصصي را براي پيگيري روند امور از اقدامات انجام شده عنوان و  اضافه كرد: 50 نفر از پيشكسوتان به همراه اعضاي هيئت كشتي استان فارس، بدون هيچ فراخواني با دبيرخانه اجرايي مسابقات همراه شده‌اند و با همدلي امور را پيش مي‌بريم.

عرب با تصريح اينكه هماهنگي و همدلي خوبي بين مسئولان اداره كل ورزش و جوانان و هيئت كشتي استان فارس وجود دارد، گفت: كميته‌هاي اجرايي، حمل و نقل، اسكان، استقبال و تشريفات، امنيت و انتظامات، روابط‌عمومي، پشتيباني و تداركات، مالي، پزشكي، سالن، مراسم افتتاحيه و اختتاميه براي برگزاري هرچه بهتر اين رويداد مهم ورزشي ايجاد شده است.

او با بيان اينكه مسابقات جهاني كشتي فرنگي، اولين رويداد جهاني و بين‌المللي در زمينه ورزش‌هاي غيرتوپي در شيراز و فارس است، گفت: به‌حمدالله با تلاش مديركل و مجموعه ورزش و جوانان استان فارس، ورزشگاه شهيد آيت‌الله دستغيب به‌عنوان محل برگزاري رقابت‌ها مراحل نهايي آماده‌سازي را طي مي‌كند.

عرب يادآور شد كه كار نصب صندلي‌هاي ورزشگاه شهيد دستغيب از عصر امروز آغاز مي‌شود، گفت: اين ورزشگاه قرار است روز 15 ارديبهشت ماه براي طي مراحل آماده‌سازي، نصب رينگ، مانيتور و ساير تجهيزات لازم به فدراسيون كشتي تحويل داده شود.

وي با اشاره به اينكه موضوع اسكان و حمل و نقل ورزشكاران و تيم‌هاي ورزشي و همراهان آنان نهايي شده است، گفت: تيم‌هاي ورزشي از 27 ارديبهشت به تدريج وارد شيراز خواهند شد و با توجه به وجود فرودگاه بين‌المللي شهيد دستغيب، احتمالا اكثر تيم‌ها با پرواز مستقيم به شيراز سفر مي‌كنند.

عرب زمان وزن كشي را 28 ارديبهشت اعلام و خاطرنشان كرد: وزن‌كشي در محل هتل‌ هما كه براي استقرار ورزشكاران پيش‌بيني شده است، انجام مي‌شود.

رئيس هيئت كشتي استان فارس گفت: در اين رقابت‌ها ورزشكاران بزرگي كه بين آنان قهرمانان المپيك و جهان هستند حضور دارند و سطح كيفي كار بالا خواهد بود.

عرب با تصريح اينكه قرار است خانه كشتي شيراز تا قبل از اين رقابت‌ها افتتاح شود، گفت: خانه كشتي را به‌عنوان محل تمرين و آماده‌سازي تيم‌ها پيش‌بيني كرده‌ايم.

يكي از اعضاي شوراي اسلامي شهر شيراز نيز پيش از اين به ايسنا گفته بود كه شهرداري و شورا همانند ديگر رويدادها در موضوع برگزاري رقابت‌هاي جهاني كشتي فرنگي، ورودي مناسب و مطلوب خواهد داشت.

سيد كمال پاك‌فطرت عضو شورای شهر شیراز با اشاره به میزبانی این شهر در مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی 2016 گفت: با توجه به ظرفيت‌هاي گردشگري، این مسابقات می‌تواند نقطه عطفي براي پرداختن به گردشگری ورزشی باشد.

سید کمال پاک‌فطرت، افزود: به جرات می‌توان گفت که میزبانی مسابقاتي در سطح كشتي فرنگي جهاني، مهمترين رخداد ورزشي 4 دهه اخير فارس است.

پاك‌فطرت با بیان اینکه توریست ورزشی را شاید بتوان در عام‌ترین معنی به فرد يا گروهي گفت که با هدف تماشاي رويدادي ورزشي در قالب تور يا به شكل انفرادي به شهر يا كشوري سفر مي‌كند، ورزش را زبان عمومی مردم دنیا قلمداد و اضافه كرد: برگزاری این مسابقات فرصتي است براي معرفي داشته‌هاي شيراز به جهانيان.

وي با تاکید بر اینکه معرفي فرهنگ و داشته‌هاي فرهنگي يك كشور، از فوايد توريسم ورزشي است،‌ يادآور شد: كشتي‌گيران و مربيان و ساير افرادي كه در قالب تيم‌هاي ورزشي به شيراز سفر مي‌كنند، را مي‌توان با انديشيدن راهكارهايي در كنار مسابقات، با فرهنگ، آداب و سنن و رسوم، جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و امکانات شیراز آشنا كرد.

پاك‌فطرت با اين اعتقاد كه هر يك از اعضاي تيم‌هاي شركت كننده در رقابت‌هاي جهاني كشتي فرنگي 2016 شيراز، مي‌تواند سفيري در انتقال واقعيت‌ها و داشته‌هاي شيراز و ايران به جهانيان باشد، گفت: استفاده از اين فرصت منوط به برنامه‌ريزي دقيق مسئولان برگزاري اين رقابت‌ها و همراهي تمام دستگاه‌ها است.

او ادامه داد: برنامه‌ریزی دقیق و میزبانی خوب در این مسابقات مهم می‌تواند از تمام كسانيكه از هفت كشور جهان به شيراز سفر مي‌كنند، سفيراني براي معرفي توانمندي‌هاي اين كلان‌شهر بسازد.

پاك‌فطرت با بیان اینکه استان فارس علی‌رغم برخورداري از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی تا کنون نتوانسته از امتیاز میزبانی مسابقات بین‌المللی و مهم استفاده کند، افزود: یکی از دلایل این اتفاق ضعف در زیر ساخت و سخت افزارهای ورزشی فارس است.

وي با اشاره به بازسازی مجموعه سرپوشیده ورزشگاه شهید آيت‌الله دستغیب شیراز، افزود: یکی دیگر از فواید میزبانی مسابقات جام جهانی كشتي فرنگي، ترمیم و بازسازی مجموعه ورزشی شهیددستغیب بود، مجموعه‌اي كه سال‌ها کسی جرات ورود به بحث بازسازی آن را نداشت.

عضو شورای شهر شیراز گفت: رقابت‌هاي جهاني كشتي فرنگي 2016 يك رويداد بين‌المللي است كه به شكل زنده و مستقيم از شبكه‌هاي تلويزيوني جهاني پخش خواهد شد و اخبار آن در صدر رسانه‌هاي ورزشي جهان قرار مي‌گيرد، لذا تمام مسئولان بايد با درك صحيح از اهميت اين رخداد، تمام پتانسيل موجود را براي برگزاري هرچه باشكوه‌تر اين رقابت‌ها به‌كار گيرند.

پاك‌فطرت اعتقاد دارد كه رسانه‌هاي شيراز نيز هم مي‌توانند قابليت‌هاي خود را در انعكاس يك رويداد جهاني نشان دهند و هم در ايجاد بستر مناسب براي برگزاري مطلوب اين رويداد و تداوم چنين رخدادهايي، تاثيرگذار و سهيم باشند.

مدير كل ورزش و جوانان استان فارس نيز لزوم همراهي تمام مسئولان و دستگاه‌هاي اداري و معرفي نمايندگان تام‌الاختيار براي حضور در دبيرخانه برگزاري مسابقات جام جهاني كشتي فرنگي، را يادآور شد.

مدیر کل ورزش وجوانان فارس تاكيد دارد كه برگزاری مسابقات کشتی فرنگی جام جهانی در شیراز بدون همکاری و مساعدت تمام دستگاه‌های اجرایی در كل استان امكان‌پذير نيست.

حیدرعلی کامیاب‌کلانتری، برگزاري رقابت دو استقامت را كه به‌عنوان يك رويداد بين‌المللي ورزشي يادآور شد كه به شكلي مطلوبي برگزار شد و اين مهم جز با همكاري و هماهنگي تمام مجموعه‌ها امكان‌پذير نبود.

كامياب اعتقاد دارد آن رويداد بازتابي جهاني داشت و اين بازتاب نتيجه همراهي و همدلي تمام رسانه‌ها بود و در اين حوزه خبرنگاران و عكاسان، از جان مايه گذاشتند.

او با يادآوري اينكه در اين ايام شاهد برگزاري رقابت‌هاي بين‌المللي و جهاني در شيراز و فارس هستيم، گفت: برگزاري چنين رويدادهايي حداقل در 4 دهه گذشته سابقه نداشته است.

كامياب گفت: در رابطه با برگزاری مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی 2016، رايزني‌ها بيش از يكسال قبل آغاز شده و با حمايت مديران ارشد استان و همراهي رئيس فدراسيون كشتي، به نتيجه رسيد. شايد تا سال‌ها شاهد برگزاري چنين رويدادي در شيرا زو فارس نباشيم، لذا بايد همدل و همراه شويم تا توانمندي شيراز و فارس را نشان دهيم.

مديركل ورزش و جوانان فارس با بيان اينكه نوسازي ورزشگاه قديمي شهيد آيت‌الله دستغيب طي 2 ماه عملياتي و انجام شده است، گفت: با اقدامات انجام شده در اين ورزشگاه، حداقل براي بيست سال آينده يك زيرساخت مطلوب براي برگزاري رقابت‌هاي ورزشي غيرتوپي در شيراز وجود دارد كه از استانداردهاي بالايي در همه بخش‌ها برخوردار است.

كامياب گفت: پیگیري روز شمار برنامه‌های برگزاری این رویداد بزرگ توسط دبیرخانه مسابقات با مسئولیت رئیس هیئت کشتی استان فارس، انجام مي‌شود.

مديركل ورزش و جوانان فارس يادآور شد: هشت تيم شركت كننده از روز 28 ارديبهشت وارد شيراز مي‌شوند و شخصیت‌های برجسته و مطرح کشتی جهان و روسای فدراسیون‌ها و عوامل اجرایی همراه اين تيم‌ها خواهند بود.

كامياب با بيان اينكه تيم‌هاي آلمان، ایران، بلاروس، روسیه، آذربایجان، اکراین، ترکیه و قزاقستان در اين دوره رقابت‌هاي جهاني كشتي فرنگي حضور دارند، گفت: اميد نوروزي و محمدعلي گرايي، 2 نماينده استان فارس در تيم ملي هستند كه روي تشك خواهند رفت.

مديركل ورزش و جوانان فارس گفت: با توجه به همکاری دستگاه‌های اجرایی چه در اجرا و چه تأمین امنیت شرح وظائفی مدون شده و در اختیار مسئولین قرار گرفته است و اميدواريم تمام دستگاه‌ها مسئوليت‌هاي خود را تا تاريخ 25 ارديبهشت ماه عملياتي كنند.

كامياب گفت: هر دستگاه بايد نماینده تام الاختیار خود را به منظور حضور در دبیرخانه برگزاري مسابقات جام جهاني كشتي فرنگي شيراز معرفی كند، گفت: با توجه به پخش جهانی این مسابقات، رقابت‌ها فرصت مناسبی برای شناساندن توانمندی‌های استان فارس در تمامی عرصه‌هاي فرهنگی، اجتماعی است.

لزوم اطلاع‌رساني گسترده از طريق رسانه‌هاي ارتباطي و ساير ابزارها، در خصوص برگزاري رقابت‌هاي جام جهاني كشتي فرنگي، يك ضرورت است و به نظر مي‌رسد تمام دستگاه‌هاي اداري و مجموعه‌هاي اجرايي، بايد در اين خصوص اهتمام ويژه‌اي داشته باشند.

شايد نصب يك بنر، از سوي هر دستگاه دولتي، مي‌تواند حجم بالايي از تبليغات محيطي را در خصوص اين رقابت‌ها شكل دهد اما اگر اين اقدام با هماهنگي دبيرخانه و مسئولان اجرايي رقابت‌ها انجام شده و شكل و محتواي تبليغات، مديريت شود، تاثيرگذاري مطلوب‌تري را دارد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۴/۲۹ | شماره 6175
نظرسنجی
بالای صفحه