تازه‌ترین خبرها ...............................
LATEST NEWS
کد خبر: 2274 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۵/۲/۲۰ - 19:17
افشانی عنوان کرد:

احساس ماندگار ایرانیان با هلندی ها در ملی شدن صنعت نفت

به گزارش خبرنگار نیم نگاه، سید محمدعلی افشانی عصر روز گذشته در ديدار با وزير اقتصاد، انرژی و كشاورزی هلند، به احساس قرابت دو کشور مبنی بر رای صادره از سوی دادگاه لاهه در خصوص ملی شدن نفت ايران و قرار داشتن اين دادگاه در كشور هلند اشاره و خاطرنشان کرد: ایرانیان خاطره بسيار خوبی از آن كشور داشته و احساس نزديكی به مردم آن دارند.

وی با تاكيد بر حمايت كامل از برنامه‌ های سرمايه ‌گذاری مشترک ايران و فارس هستيم، با بیان این گفته که بخش خصوصی استان فارس از توانمندی بسيار بالايی برخوردار هستند به زمينه برای همكاری بين فعالان بخش ‌های مختلف كشور هلند و سرمايه ‌گذاران و فعالان بخش خصوصی فارس اشاره و تصریح کرد: با توجه به شرايط پسا برجام، فارس آماده پذيرش و حمايت از هرگونه سرمايه ‌گذاری در بخش ‌های مختلف است.

استاندار فارس که معتقد است امروز ايران امن‌ ترين كشور در منطقه و فارس امن‌ ترين استان در ايران برای سرمايه‌ گذارب در حوزه ‌های مختلف به ویژه کشاورزی است، گفت: در 2500 سال پیش  ايران كشوری بسيار گسترده بود و بر بخش اعظم جهان حاكميت و مدیریت داشت و در واقع فارس و شيراز مركز حكمرانی ايران محسوب می ‌شد.

افشانی در ادامه به به پتانسیل های گردشگری اين استان اشاره و بر آمادگی اين فارس برای جذب سرمايه‌ گذار در اين حوزه تاكيد و اضافه كرد: دانشگاه شيراز يكی از دانشگاه‌ های توانمند و شناخته ‌شده جهان است كه به ویژه در حوزه آب و كشاورزی از توان علمی و تجربی خوبی برخوردار است.

حافظ و سعدی، شناسنامه‌ ای برای فارس و شيراز در جهان

وی همچنین به جايگاه ادبی و هنری فارس اشاره و وجود حافظ و سعدی را شناسنامه‌ ای برای فارس و شيراز دانست و افزود: در عرصه كشاورزی، استان فارس 3 ميليون تن محصولات باغی، كمی كمتر از یک ‌ميليون تن محصولات دامب و هفت ميليون تن محصولات زراعی توليد می ‌كند.

به گفته استاندار فارس در شرايط فعلی اين استان با كم‌ آبی مواجه است و یکی از مهمترين برنامه ‌ها  توسعه كشت ‌های گلخانه‌ ای و اصلاح بذر و كشت ‌های كم‌ آ‌ب‌ بر است.

افشانی عنوان کرد: ما با توجه به توانمندی های هلند در حوزه كشاورزی، آماده هرگونه همكاری و انتقال تكنولوژی در هر حوزه كشاورزی هستيم.

وی به توانمندیهای فارس در زمينه گياهان دارويی اشاره و آمادگی اين استان را برای همكاری در توليد و عرضه اين محصولات عنوان کرد و گفت: امروز استفاده از گياهان دارويی نسبت به داروهای صنعتی، اهميت بيشتری پيدا كرده است.

در ادامه این دیدار هنگ كامپ؛ وزير اقتصاد، انرژی و كشاورزی نیز ضمن ابراز خرسندی از دومین سفر خود به ایران علاقه‌ مندی این کشور نسبت به همكاری های بیشتر در حوزه‌ های کشاورزی و گردشگری با ايران و استان فارس را اعلام کرد.

وی كشاورزی ايران و فارس را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: ايران در كشاورزی كشوری موفق است و عليرغم داشتن 80 ميليون جمعيت، گندم توليدی خود را صادر می ‌كند.

كامپ، شيراز را شهری با شهرت جهانی توصیف کرد و گفت: شهرت این شهر به دلیل وجود سعدی و حافظ در  است.

وی در ادامه به جايگاه هلند در عرصه كشاورزی اشاره و خاطرنشان کرد: هلند كشوری فوق ‌العاده حاصل خيز و يكي از كشورهای صادركننده محصولات كشاورزی به آمريكا و كشورهای اروپايی است.

وزير اقتصاد، انرژی و كشاورزی تاكيد كرد كه كمپانی ‌ها و شركت ‌های كشاورزی در هلند بيشتر خانوادگی است، گفت: هلند اولين صادركننده گل در جهان است.

50 درصد از كشت گلخانه ‌ای در هلند به گل دارد

به گفته کامپ گلخانه‌ های بسياری در این كشور وجود دارد به گونه ای که 50 درصد از كشت گلخانه ‌ای در هلند به گل و مابقی به ساير گياهان و محصولات اختصاص دارد.

وی ادامه داد: امروز در هلند هر يک كيلوگرم گوجه فرنگی با استفاده از يک ليتر آب توليد می ‌شود حال آنكه ميزان آب مصرفی برای توليد هر كيلوگرم گوجه در اكثر نقاط جهان، 50 ليتر است.

کامپ عنوان کرد: تفاهم‌ نامه‌ هايی بين ايران و هلند برای انجام همكاری و توسعه مراودات در حوزه‌ های مختلف وجود دارد.

وی با بیان اینکه مسئوليت وزارت گردشگری هلند را هم برعهده دارم، افزود: در سفر به اصفهان تحت تاثير اين شهر قرار گرفتم و مطمئن هستم كه زيبايی ‌ها و داشته ‌های شيراز هم مرا آنقدر تحت تاثير قرار خواهد داد.

وی در پایان به علاقه و آمادگی هلند در همكاری ‌های دانشگاهی اشاره و اضافه كرد: آشنايی با ظرفيت ‌های موجود ايران و فارس، زمينه را برای ايجاد و توسعه همكاری ‌های دو جانبه در بخش‌ های مختلف را فراهم می کند.

هفت هزار هكتار گل محمدی و 500 هكتار زعفران در فارس توليد می شود

رئيس سازمان جهاد كشاورزی فارس نيز با اشاره به توليد 30 نمونه گياه دارويی در اين استان،‌ گفت: در فارس هفت هزار هكتار گل محمدی و 500 هكتار زعفران توليد می شود.

قاسمی اضافه کرد: طب سنتی در ايران بسيار غنی است و پزشكان زيادی در اين عرصه فعال هستند كه از گیاهان دارويی استفاده می کنند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۲/۲ | شماره 6671
نظرسنجی
بالای صفحه