تازه‌ترین خبرها ...............................
LATEST NEWS
کد خبر: 2425 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۵/۳/۱۵ - 21:34

خیابان‌خوابی همراهان بیمار در شیراز؛ درد روی درد

کورش مهرآیین-سرویس گزارش
شیراز از نظر علم پزشکی اکنون به سطحی رسیده که همواره بیماران زیادی را از کشورهای مختلف حاشیه خلیج فارس برای امر درمان به خود جلب می کند. در این بین، به هر اندازه که بیمار خدمات پرشکی دریافت می کند، همراهان او، اما پشت دیوارهای بیمارستان ها، آواره و سرگردانند. نبود مراکز کافی برای اقامت همراهان بیمار که درصد زیادی از آنان از اقشار کم‌ درآمد و محروم جامعه هستند، سبب شده مشکلات آنها مضاعف شود و بعضا به اشکال مختلف شب را به صبح برسانند؛ برپایی چادر در مقابل بیمارستان ها و پیاده روها، اقامت موقت در خودرو، نشستن روی صندلی های بیمارستان تا صبح، خوابیدن روی زمین یا نمازخانه و ... روش هایی است که اغلب همراهان بیمارانی که از شهرستان ها به شیراز می آیند به دلیل نبود امکانات اقامتی در بیمارستان ها و کمبود اماکنی به نام «همراه سرا» ناخواسته به آن تن می دهند. متاسفانه از مصائب و خطرات سنجاق شده به رفت و آمد جاده‌ای و ترافیک و دیگر معضلات شهری که بگذریم، بحث اقامت همراهان بیمار در شهری مانند شیراز، چنان مشکل بزرگی برای آن ها فراهم می ‌آورد که‌ گاه تلخی ‌هایش از رنج بیماری کمتر نیست.
با وجود همه تلاش های خیرین و متولیان سلامت برای کاهش آلام همراهان بیمار در شیراز، اما هنوز آن ها حتی به اندازه تماشاگران شهرآورد سرخابی که شب پیش از بازی به مجموعه ورزشی آزادی ‌می ‌روند، امکانات دریافت نمی کنند. تماشاگران آبی و قرمز از پذیرایی رایگان و گذراندن شب در سرپناه‌های آماده‌ بهره ‌مند می‌شوند و همراهان بیماران مجبورند در پیاده‌رو‌ها شب را به صبح برسانند. آیا در چنین شرایطی گلایه کردن منصفانه نیست؟! این حکایت بسیاری از همراهان بیمارانی است که از شهرستان به امید بهبود عزیزشان راهی بیمارستانهای شیراز شده اند و وقتی شب می رسد کاسه «چه کنم؟ چه کنم؟» دست می گیرند که کجا بمانند؟
البته در این بین نباید از انصاف دور شد و زحمات متولیان سلامت برای حل معضل نبود خواب همراهان بیمار را ندید. در حال حاضر چندین اقامتگاه همراه بیمار در شیراز وجود دارد که در قبال هزینه اندک در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.
به گفته معاون امور شهرستانی مجمع خیرین سلامت هم اكنون چهار اقامتگاه همراه بیمار در بیمارستان های حافظ، حضرت زینب(س)، حضرت علی اصغر (ع)و دستغیب با ظرفیت 94 تخت برای 48 مرد و 46 زن فعال هستند و طی سال گذشته به 100 هزار نفر شب به همراهان بیمار در این مکانها در قبال دریافت هر نفر سه هزارتومان خدمات رسانی شده است. همچنین سال گذشته(94) مرکز آموزشی درمانی شهید فقیهی اعلام کرد: برای رفاه همراهان بیماران بستری در این مرکز اقدام به راه اندازی اقامت سرای مخصوص همراهان بیمار کرده است. به گفته عباس یار محمدی معاون مرکز اموزشی درمانی شهید فقیهی نحوه اسکان همراهان بیمار در اقامت سرا این گونه است که همراهان بیمار در تمام ساعات روز با مراجعه به سوپروایزر بیمارستان و با تکمیل فرم همراه  و پرداخت سه هزار تومان بابت ۱۲ ساعت استراحت در اقامت سرا و پنج هزار تومان برای اسکان بیست و چهار ساعت برای یک تخت در اقامت سرا به صندوق مراجعه می کنند و بدون هیچ مشکلی در اقامت سرا مستقر می شوند. همچنین به گفته وی، درباره بحث اسکان  محدودیت زمانی وجود ندارد و تا زمان بستری بیمار در بیمارستان، همراه می تواند در اقامت سرا اسکان داشته باشد. دکتر یار محمدی همچنین با بیان اینکه این اقامت سرا در حال حاضر دارای ۲۴ تخت برای آقایان و ۳۰ تخت برای خانم هاست، از پیگیری برای راه اندازی ساختمانی برای تامین اقامت سرا، امور اداری و مهدکودک در هفت طبقه خبر داد.
علاوه بر این سال گذشته، قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در امورمشارکت ها از احداث اقامتگاه همراه بیمار، در زمینی به مساحت دو هزار متر مربع زیربنا در ۹ طبقه، در فضای پشت بیمارستان شهید فقیهی خبر داد. با همه این وجود، اگرچه بعضی از بیمارستان های شیراز دارای اقامتگاه های مخصوص همراهان بیمار با هزینه های معقول هستند، اما حضور همیشگی این افراد جلوی بیمارستان ها نشانگر كمبود در تعداد این مكانها نسبت به افراد نیازمند است. واقعیت این است وقتی همراه بیمار در کنار خیابان چادر می زند و شب ها در آن می خوابد، این کار نه تنها وجهه شهر را تخریب می کند و شهر توریستی مانند شیراز را از رونق می اندازد، در سطحی بالاتر، این اتفاق باعث می شود این گروه از همراهان بیمار به طور مستقیم در معرض انواع آسیب های اجتماعی قرار بگیرند. حتی دیده شده که گاهی برخی معتادان و کارتن خواب ها هم در کنار این همراهان بیمار، چادر می زنند؛ همراهانی که شاید در طول زندگی شان تا این حد به آسیب های اجتماعی نزدیک نشده باشند. به هر حال امیدواریم خیران محترم دراین زمینه هم همت گمارده و دست به کار شوند تا از سنگینی بار مسئولان کاسته شود! و ختم کلام این که مسئولان نظام سلامت توصیه اکید مقام معظم رهبری مبنی بر کاهش دغدغه خانواده های بیماران را بار دیگر مرور کنند. ایشان فرمودند: «ما می‌خواهیم اگر کسی در خانواده مریض شد، آن خانواده بیش از مریض داری رنج دیگری نداشته باشد.» ( دیدار حضرت آیت الله خامنه‌ای با جمعی از معلمان 71/2/9) ( مهر)
به امید روزی که همراهان بیماران وقتی برای مداوا به شیراز می ‌آیند این خبر را بشنوند؛«دیگر کنار خیابان نمی‌ خوابید»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۲/۲ | شماره 6671
نظرسنجی
بالای صفحه