تازه‌ترین خبرها ...............................
LATEST NEWS
کد خبر: 2462 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۵/۳/۲۲ - 23:04
استاندار فارس در دیدار با دانشجویان بسیجی:

انداختن بار خودکفایی گندم بر دوش فارس اشتباه بود/احیاگر فارس حمل و نقل و آب است

استاندار فارس در دیدار با دانشجویان بسیجی گفت: محور اصلی توسعه استان فارس در دراز مدت باید صنعت شود. جمعی از مسئولان و فعالان بسیج دانشجویی دانشگاه های شهر شیراز در نشستی صمیمانه با استاندار فارس به بیان دغدغه ها و مشکلات اجتماعی پرداختند در این نشست صمیمانه هفت نفر از دانشجویان بسیجی با ارائه مطالب و دغدغه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی به ایراد مطالبی پرداختند.
کشاورزی اولویت اول هیچ کشور توسعه یافته‌ای نیست
به گزارش نیم نگاه آنلاین محمدعلی افشانی استاندار فارس در این نشست گفت: کشاورزی اولویت اول هیچ کشور توسعه یافته ای نیست، بلکه در کشور های در حال توسعه و عقب مانده کشاورزی مبنای درآمدشان است.
وی افزود: تنها زمانی یک کشور از بخش کشاورزی در توسعه جای پایی پیدا می‌کندکه قبل از توسعه صنعتی و استفاده کشاورزی از صنعت را داشته باشد. استاندار فارس صنعت،کشاورزی و خدمات را سه بخش مهم در چرخه کسب و کار دانست و بیان داشت: اشتغال در ده کشور صنعتی اول دنیا بر روی خدمات است و 15 الی 20 درصد در بخش صنعت و 15 الی 10 درصد در بخش کشاورزی است.
محور اصلی توسعه استان فارس در دراز مدت باید صنعت شود
افشانی با بیان اینکه صنعت مبنای توسعه است و کشاورزی زمانی می‌تواند سهمی در توسعه داشته باشد که از صنعت کمک بگیرد، اشاره کرد: محور اصلی توسعه استان فارس در دراز مدت باید صنعت شود. وی زیر بنا های توسعه صنعت، را آب، انرژی و حمل و نقل دانست و اظهار داشت: آزادراه شیراز – اصفهان به عنوان مهم ترین محور حمل و نقل زمینی استان فارس است.
احیاگر فارس حمل‌و‌نقل و آب است
استاندار فارس در ادامه گفت: جاذبه های طبیعی و منابع طبیعی وحافظ و سعدی شاهچراغ دیگر استان فارس را احیا نمی کند، آن چیزی که فارس را احیا می ‌کند در وهله اول حمل و نقل و آب در حوزه اقتصادی است. افشانی با بیان اینکه تنها استانی که در ایران با این وسعت که آزاد راه ندارد استان فارس است، بیان کرد: تأکید بسیاری برای احداث بزرگراه از شیراز به اهواز وکرمان و خط آهن از شیراز به فیروزآباد و فراشبند است و امیدوارم در سال 97 تمام شود. وی با اشاره به اینکه موتور متحرک اقتصاد توسعه پیشرفت صنعتی است، اظهار داشت: در اقتصاد مقاومتی تأکید بر تولید شده‌است که باید درون زا، برون گرا، دانش بنیان و صادراتی باشد که در ابلاغیه 24 گانه مقام معظم رهبری آمده است. این مقام مسئول گفت: واحد هایصنعتی استان شناسایی شده اند و در این واحد هابه راحتی نمی‌توان گفت تعطیل است و یا تعطیل نیست زیرا دو سازمان تأمین اجتماعی و اداره مالیات آنها را کنترل می‌کند. 
افشانی در ادامه این نشست، افزود:4 هزار و 684 واحد تولیدی در استان داریم که 570 تا از این واحدهای تولیدی در حوزه کشاورزی است که 88 درصد از این واحد ها
مشکل تولید نداره اند که 68 واحد مشکلات آن حل نمی‌شود و 78 شرکت دانش بنیان هم افتتاح شد و شروع به فعالیت کرده اند.بزرگترین معضل در کشاورزی نظر غیر کارشناسی شده‌است.
وی با اشاره به اینکه مهم ترین معضل درحوزه کشاورزی آب است، تصریح کرد: یکی از بلاهای خانمان سوزی که به جان اقتصاد کشور افتاده است این است که نظر کارشناسی به کنار گذاشته شد، مشکلات ابتدا باید کارشناسی شود و بعد مطرح شوند.
باید بار خودکفایی گندم به استان خوزستان داده می‌شد
استاندار فارس با بیان اینکه ما حتما به اندازه کشاورزان از این موضوع درد داریم، بیان داشت: اگر آب سد درود زن کمتر از 330 ملیون متر مکعب شود آب شرب شیراز و مرودشت دچار مشکل می‌شود. وی با اشاره به اینکه انداختن بار خودکفایی کشاورزی بر روی دوش استان فارس اشتباه بود، اضافه کرد: این بار خودکفایی باید به استان خوزستان داده شود که مجموعه الجزایر است و بالاترین ارزش کیفی زمین را دارد زمین های آبرفتی حاصلخیز ؛ بایستی بار خودکفایی گندم را به خوزستان و شمال کشور بسپارند که حجم بالای آب دارد. 
این مقام مسئول افزود: در استان فارس 6 سد در راه احداث داریم که ظرفیت آنها 820 ملیون متر مکعب است اما یک سال کرخه خوزستان 7 ملیارد و 600 ملیون متر مکعب است.
وضعیت آب استان فارس از وضعیت بحرانی رد شده است. افشانی اظهار داشت: وضعیت آب استان از وضعیت بحرانی رد شده است و مردم امیدشان به خداست، اگر 20 سال هم باران ببارد چاه های فارس هرگز احیا نمی شود. وی با بیان اینکه ورودی سد ملاصدرا زیر 600 لیتر است، گفت: ما استخوان هایمان درد می گیرد وقتی به کشاوزان میگوییم نکارید.
استاندار فارس تصریح کرد: افزایش ضریب خوداتکایی در محصولات استراتژیک ضرورت استقلال کشور است کسی نیست که به این مسئله توجه نکند. افشانی با بیان اینکه باید در فارس دانه های روغنی کاشت شود،گفت: کشاورزان می‌توانند با نصف آب گندم وبرنج دوبرابر قیمت آن را داشته باشند. وی در ادامه اظهار داشت: توسعه گلخانه ها 
و شهرک های کشاورزی میتواند برای نجات کشاوزری کمک به سزایی داشته باشند که برای راه اندازی شهرک های کشاوزری اولویت با دانشجویان فارغ التحصیل و بعد کشاورزان است.
کشاورزی باید باشد اما نمی تواند محور توسعه باشد
این مقام مسئول، بیان داشت:کشاورزی باید باشد اما نمی تواند محور توسعه باشد زیرا کشاورزی لازمه استقلال کشور است، باید برای اینکه بتوان در دنیا سهمی در بازار جهانی داشته باشیم باید زیر بنای صنعتی خوب و قوی همانند ترکیه داشت.افشانی آبخیزداری را یکی از راه های پیشگیری از هدر رفتن آب دانست و افزود:هرچقدر آب وارد صنعت به همان میزان آب وارد کشاورزی و شرب مردم می‌شود. وی از گروه های جهادی خواست تا در خواست های خود را موردی مکتوب کنند بدهند تا بتوان در راستای حل آن قدمی برداشت و همچنین درمورد اختصاص 15 ملیارد به گروه های جهادی گفت: رایزنی های اولیه با مسئولین دولتی گرفته شده است که نیاز به صبوری و شکیبایی دارد.افشانی همچنین بیان داشت که وجود حاشیه نشینی یکی از دغدغه های اصلی ماست.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۳/۵ | شماره 6132
نظرسنجی
بالای صفحه