تازه‌ترین خبرها ...............................
LATEST NEWS
کد خبر: 2488 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۵/۳/۲۶ - 21:18
افشانی عنوان کرد:

بايد علت تامين نشدن بالگرد در روز اول این حادثه مشخص شود

به گزارش خبرنگار نیم نگاه، سید محمدعلی افشانی عصر روز گذشته در جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران استان فارس، اظهار کرد: من به رسانه و نقد رسانه ‌اي ايمان و اعتقاد دارم اما با توجه به اينكه همه مطالب و حرف‌ ها قابل انتشار نيست، بخشي از مطالب را در قسمت غيرعلني اين جلسه خواهم گفت.

وی که اعتقاد دارد كه وقوع حريق در منطقه تنگ خرسي پاسارگاد، ضعف‌ هاي مديريت بحران در همه بخش‌ ها را نشان داد، افزود: ضمن اينكه شخصا از تمام افراد و گروه‌ ها و مسئولاني كه تلاش كردند قدرداني مي ‌كنم، اما اعتقاد دارم بدون استثنا ضعفهایی هم داشتيم.

افشاني اضافه كرد: ضعف ‌هاي ما در بخش ‌هاي مختلف تجهيزاتي، عملياتي و مديريتي وجود داشت. وقتي كه براي بازديد از منطقه تنگ خرسي پاسارگاد عزيمت كردم، متوجه شدم كه افرادي براي مهار آتش به ارتفاعات منتقل مي ‌شدند كه ابزار اوليه هم در اختيار نداشتند، برخی هم با موبایل سعی در خاموش کردن آتش داشتند!

نماینده عالی دولت در استان فازس با بيان اينكه براي مهار حريق بايد از افراد داراي توان جسمي مناسب و مجهز به امكانات اوليه استفاده كرد، گفت:  وقوع حريق در پاسارگاد فرصتي است براي آنكه ضعف ‌ها را شناسايي كرد و در جهت رفع آنها گام برداشت همچنان که بايد علت تامين نشدن بالگرد در روز اول حادثه مشخص شود، آيا در استان بالگرد وجود نداشت؟

افشانی با اشاره به جلسه برگزار شده با رئيس سازمان محيط زيست كشور، از همراهي دكتر ابتكار براي تجهيز عرصه‌ هاي حفاظت شده محيط زيست به سيستم‌ هاي هوشمند خبر داد و گفت: تامين و نصب دوربين ‌هاي پايش در عرصه‌ هاي مختلف منابع طبيعي هم بسيار اهميت دارد تا بتوان با حداقل نيروي انساني، شعاع وسيعي را پايش كرد.

استاندار با بيان اينكه 78 درصد فارس جنگل و مرتع است، گفت: هر لحظه ممكن است گوشه ‌اي از اين استان درگير آتش شود. مهار اين مشكل امكانات لازم دارد. نمي ‌توان همه امكانات را هم به شكل متمركز در مركز استان داشت، بايد حداقل در 4 نقطه مراكزي براي پايش و مديريت بحران ايجاد و اين مراكز را تجهيز كرد.

افشاني لزوم تامين نيروهاي آموزش ‌ديده، امكانات و تجهيزات پيشرفته و ساماندهي مردم محلي در روستاها را در مهار حوادث طبيعي و مديريت امدادرساني بسيار مهم دانست و گفت: بايد سلسه مراتب مسئوليت و مديريت كار با دقت مشخص شود و صاحبان مراتع موظف به حفاظت از اين عرصه ‌ها باشند.

استاندار فارس همچنين گفت: اگر مناطق مختلف استان را به‌ خوبي شناسايي و نقشه‌ هاي مناسبي از راه‌ هاي دسترسي و وضعيت دقيق منطقه رسم كنيم در هنگام بروز حوادثي نظير حريق پاسارگاد، امكان انتقال نيروهاي انساني و تسريع در اقدامات، بهتر فراهم مي‌ شد.

افشاني با انتقاد از اينكه در مباحث اجرايي مديريت بحران، مجموعه استانداري تنها به‌عنوان ناظر پيش ‌بيني شده است، گفت: مديريت بحران استان بايد به شكل مستقل ابزار و امكانات و اختيارات مورد نياز را داشته باشد، اما امروز ما شده‌ ايم ناظر، استانداري حتي درخواست كننده بالگرد و تجهيزات هم نيست، چه رسد به دستور دهنده!

وارد شدن 189 ميليارد تومان خسارت؛براورد  آتش‌ سوزي پاسارگاد

مدير كل منابع طبيعي و آبخيزداري فارس نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه برآوردهاي اوليه نشان ‌دهنده وارد شدن 189 ميليارد تومان خسارت به واسطه وقوع آتش‌سوزي در پاسارگاد است، گفت: از 868 هكتار اراضي موجود در منطقه پاسارگاد، 175 هكتار جنگلي و 639 هكتار آن مرتع مشجر بود.

وي اضافه كرد: اعتبار مورد نياز براي جبران بخشي از اين خسارت حداقل يك ميليارد و 560 ميليون تومان است تا بتوانيم نسبت به احياء عرصه‌ هاي مرتعي اقدام كنيم.

بوستاني با تاكيد براينكه امكان نهال‌ كاري در كوتاه مدت در منطقه تنگ خرسي پاسارگاد وجود ندارد، ضمن قدرداني از اصحاب رسانه در انتقال و انعكاس اخبار حادثه آتش ‌سوزي اين عرصه،‌گفت: متاسفانه در زمان وقوع حادثه اخبار و اطلاعات اشتباهي در برخي رسانه ‌ها و فضاهاي مجازي منتشر شد، اخباري كه حكايت از سوختن 2 تا 8 هزار هكتار داشت.

وي با بيان اينكه حراست اداره كل منابع ‌طبيعي فارس در زمان وقوع آتش ‌سوزي با بررسي ‌هاي دقيق 6 مظنون را مشخص كرده بود، گفت: در نهايت پس از تحقيقات تعداد مظنونان به سه نفر تقليل يافت كه همگي به دستگاه قضايي براي پيگيري ‌هاي مرتبط، معرفي شده ‌اند.

بوستاني با تصريح اينكه حضور هلي ‌كوپتر هلال ‌احمر خوزستان بسيار موثر بود و باعث شد ظرف مدت 4 ساعت 80 درصد آتش مهار شود، گفت: اگر بالگرد به موقع رسيده بود، 70 درصد خسارات وارد به جنگل‌ ها و مراتع مشجر پاسارگاد كاهش پيدا مي ‌كرد.

مديركل مديريت بحران استانداري فارس نيز با ارائه گزارشي مستند از نامه‌ نگاري ‌ها و مكاتبات اداري و تماس ‌هاي تلفني برقرار شده از زمان وقوع حريق در منطقه پاسارگاد، براي تامين تجهيزات و بالگرد و هواپيماي آب ‌پاش، تامين نشدن اين امكانات را مورد انتقاد قرار داد.

حسن فياض ‌پور تاكيد داشت كه علي ‌رغم تمام اقدامات اداري، تا ساعت 15 روز چهارشنبه، بالگردي براي كمك اعزام نشد، گفت: ساعت 16 روز چهارشنبه، بالگرد ناجا به منطقه رسيد و با توجه به اينكه تنها ظرفيت انتقال 2 نفر در هر پرواز را داشت، حدود 20 نفر از نيروها را به محل وقوع حريق منتقل كرد.

وی با اشاره به حضور ديرهنگام و بي ‌تاثير هواپيماهاي آب ‌پاش، تاكيد كرد كه روز پنجشنبه با حضور سه بالگرد امكان انتقال نيروها و كمك به اطفاء حريق فراهم و تا ساعت 21 و 30 دقيقه آتش مهار شد و روز جمعه نيز علي ‌رغم شعله ‌ور شدن آتش، بلافاصله 2 فروند بالگرد به منطقه اعزام و حريق خاموش شد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۳/۲ | شماره 6130
نظرسنجی
بالای صفحه