تازه‌ترین خبرها ...............................
LATEST NEWS
کد خبر: 2693 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۵/۸/۲۲ - 19:42
زهرا مطهری - نیم‌نگاه

راه‌اندازی مؤسسه پس‌انداز و تسهیلات مسکن در شیراز

 مدیر شعب بانک مسکن استان فارس از راه اندازی مؤسسه پس‌انداز و تسهیلات مسکن در کلانشهر شیراز خبر داد.
 به گزارش سرویس اقتصادی نیم نگاه، علی کمالی با عنوان اینکه نظام تأمین مالی بخش مسکن با چالش هایی از جمله کمبود منابع اعتباری و نبود ابزارهای مالی مواجه است گفت: ایجاد و راه اندازی مؤسسه پس انداز و تسهیلات مسکن می‌تواند راهکار موثری برای برون‌رفت از این شرایط باشد.
 وی با بیان اینکه مؤسسه پس انداز و تسهیلات مسکن در پرداخت تسهیلات، محدودیت های بانک مسکن را نخواهد داشت، افزود: این مؤسسه از طریق جذب پس اندازهای خرد و اعطای تسهیلات مسکن در شهر شیراز به تأمین مالی بخش مسکن در این شهر کمک خواهد کرد.
مدیر شعب بانک مسکن فارس ادامه داد: این مؤسسه نوعی نهاد مالی است که پس اندازهای خرد را دریافت کرده و وام مسکن ارائه می دهد.
هدف اصلی تشکیل این مؤسسه ارائه وام های رهنی برای خرید ملک  یا حتی رهن خانه است.
کمالی خاطرنشان کرد: با راه اندازی مؤسسه پس انداز تسهیلات مسکن، یکی از زمینه های ایجاد پایدار منابع مالی موردنیاز برای تأمین مالی بخش مسکن ایجاد شده و تأمین مسکن اقشار مختلف جامعه بدون داشتن اثرات تورمی برای بخش های اقتصادی ممکن خواهد شد.
وی با یادآوری اینکه سابقه تأسیس این نهاد مالی بخش مسکن در کشور ما به ۴۶ سال قبل بازمی گردد گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، مطابق اجرای قانون ملی شدن بانک ها، این شرکت و سایر شرکت های سرمایه گذاری بخش مسکن ادغام شده و بانک مسکن را تشکیل دادند.
مدیر شعب بانک مسکن فارس حداقل سرمایه لازم برای تأسیس و فعالیت مؤسسه پس انداز و تسهیلات مسکن در شهر شیراز را معادل ۳۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: بانک مسکن تنها سهامدار ۲۰درصد از این سرمایه بوده و مابقی سهام متعلق به مردم خواهد بود که به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.
کمالی با اشاره به اینکه عمده مالکیت این مؤسسه مربوط به سرمایه‌گذاران معتبر و خوش‌نام شیراز خواهد بود، یادآور شد: هر سرمایه گذار تنها می تواند ۵درصد از سهام این مؤسسه را خریداری کرده و مالک شود.
وی خاطرنشان کرد: این مؤسسه می تواند از سراسر کشور اقدام به جذب منابع مالی کند؛ اما ارائه تسهیلات آن فقط در محدوده شهر شیراز انجام خواهد شد.
مدیر شعب بانک مسکن فارس با تأکید بر اینکه مؤسسه مذکور با محدودیت های بانک مسکن درخصوص پرداخت تسهیلات مواجه نیست، عنوان کرد: افرادی که در گذشته از تسهیلات بانک مسکن استفاده کرده اند می توانند از مزایای این صندوق استفاده کنند.
وی با بیان اینکه دستورالعمل مدل کسب و کار مؤسسه پس انداز و تسهیلات مسکن در حال حاضر در حال تدوین است، گفت:‌ پرداخت تسهیلات این مؤسسه تنها در حوزه خرید و ساخت مسکن انجام خواهد شد.
به گفته مدیر شعب بانک مسکن فارس، ارائه تسهیلات مؤسسه مذکور در حوزه مسکن با روشی متفاوت از روش سنتی وام دهی انجام خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه سابقه فعالیت مؤسسات پس انداز و تسهیلات مسکن در کشورهایی مانند آلمان به ۲۰۰ سال قبل بازمی‌گردد، گفت: امید است راه‌اندازی این مؤسسه بتواند به تحقق رؤیای مردم برای مالکیت خانه در شهر شیراز کمک کند.
طبق اظهارات کمالی، مؤسسه پس انداز و تسهیلات مسکن، حداکثر تا پایان امسال در کلانشهرهای شیراز، تهران، اصفهان، مشهد، تبریز و البرز افتتاح خواهد شد.
مدیر شعب بانک مسکن فارس در ادامه، در بخش دیگری از سخنان خود، از رشد ارائه تسهیلات مسکن در فارس از ابتدای امسال خبر داد.
کمالی به ارائه تسهیلات ۴ هزار میلیارد ریالی در بخش ساخت مسکن از ابتدای امسال تا پایان مهرماه اشاره کرد و گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد ۶۳درصدی را تجربه کرده است.
وی تعداد تسهیلات پرداختی در مدت ۷ ماهه مذکور در حوزه خرید مسکن را هزار و نهصد و یک فقره اعلام کرد و گفت: این تسهیلات نیز از حیث تعداد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۴درصد رشد داشته است.
مدیر شعب بانک مسکن فارس خاطرنشان کرد: ظرف یکسال گذشته علاوه بر آمار حوزه ساخت و خرید مسکن، شاخص جدیدی به عنوان تعداد حساب های افتتاح شده برای استفاده از تسهیلات صندوق یکم به شاخص های ارزیابی بازار مسکن اضافه شده است.
کمالی از رشد ۳۵۲ درصدی افتتاح حساب در صندوق پس انداز یکم در ۸ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد و گفت: از ابتدای امسال ۴ هزار و ۲۹۰ فقره حساب با رقمی معادل ۸۱۵ میلیارد ریال برای استفاده از تسهیلات صندوق یکم در فارس افتتاح شده است و این در حالی است که تا پایان سال گذشته، افتتاح حساب در این بخش ۱۲۱۶ فقره با رقمی معادل ۳۴۱ میلیارد ریال بوده است.
مدیر شعب بانک مسکن فارس با بیان اینکه در حال حاضر بیش از نیمی از سهمیه استفاده از تسهیلات صندوق یکم در کشور استفاده شده است، به مردم پیشنهاد داد در صورت تمایل به استفاده از تسهیلات این صندوق، در اسرع وقت نسبت به افتتاح و سپرده‌گذاری اقدام کنند.
کمالی همچنین از تسهیل شرایط پرداخت تسهیلات ساخت خبر داد و گفت: کلیه سازندگان واحدهای مسکونی که حداقل دو واحد مسکونی در حال ساخت با پیشرفت فیزیکی ۲۰درصد دارند، می‌توانند بدون سپرده گذاری و حداکثر طی مدت ده روز، از تسهیلات ۱۱۰ میلیون تومانی برای ساخت واحدهای سنتی، ۱۳۰ میلیون تومانی برای ساخت واحدهای صنعتی و ۱۵۰ میلیون تومانی برای واحدهای مجهز به فناوری های نوین استفاده کنند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۲/۲۶ | شماره 6090
نظرسنجی
بالای صفحه