تازه‌ترین خبرها ...............................
LATEST NEWS
کد خبر: 2694 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۵/۸/۲۲ - 19:45
رئیس سازمان محیط زیست تأکید کرد:

ایجاد تصفیه‌خانه‌های فاضلاب و پساب‌ها، در اولویت استان‌های صنعتی قرار گیرد

زینب شهریاری  
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: شهرک های صنعتی اگر پساب صنعتی دارند، به ویژه در استان هایی که مسئله آب در آن‌ها بحرانی است، باید بحث تصفیه خانه های فاضلاب و تصفیه خانه های پساب های صنعتی و به ویژه بیمارستانی را در اولویت امور خود قرار دهند و آبی که در بخش های مختلف استفاده می شود، به نحو مطلوب بازخوانی، تصفیه و استفاده مجدد شود.
به گزارش نیم نگاه، معصومه ابتکار صبح پنجشنبه ٢٠آبان ماه در جریان سفر یک روزه به استان فارس، با حضور در جلسه بررسی مسائل زیست محیطی این استان بیان کرد: به مناسبت راهپیمایی عظیم اربعین و با همکاری ستاد اربعین، سازمان جنگل ها و مراتع و سازمان حفاظت محیط زیست، طرحی را با عنوان کمربند سبز اربعین در دست اجرا داریم که بر اساس آن، با مشارکت زائران، کاشت نهال از استان ایلام آغاز می شود.
وی افزود: به این ترتیب، راهپیمایی عظیم اربعین که دارای ابعاد فرهنگی و زیارتی است، یک پیام و بُعد زیست محیطی برای صلح و دوستی نیز خواهد داشت.
ابتکار توجه به اصل توسعه پایدار را در برنامه ریزی‌ها حائز اهمیت دانست و بیان کرد: حفظ منابع آب، مدیریت صحیح مصارف آب و حفاظت از طبیعتی که شکننده است، نیز بسیار مهم است.
رئیس سازمان محیط زیست کشور، طرح آبخوان‌داری فارس را یکی ازطرح ها و الگوهای موفق ملی دانست و افزود: امیدواریم با گسترش آن بتوانیم در سطح ملی برای احیای آب های زیرزمینی و تالاب ها، گام های مؤثرتری برداریم.
ابتکار همچنین با بیان اینکه در بحث کاهش آلودگی هوا یکی از بهترین دستاوردها را در شهر شیراز داشته ایم، گفت: وضعیت در این شهر بهتر از گذشته است که در این مورد می توان به اقدام‌هایی همچون توزیع سوخت با کیفیت و استاندارد یورو ۲، توجه به حمل و نقل عمومی و فعالیت های خوبی که در زمینه معاینه فنی خودروها انجام شده اشاره کرد.
ابتکار افزود: امیدواریم به زودی شاهد افتتاح سامانه یکپارچه معاینه فنی خودروها در کشور باشیم.
وی همچنین از حفظ باغ های قصردشت شیراز به عنوان یکی دیگر از اقدام های خوب انجام شده در این شهر یاد کرد و اضافه کرد: امروزه اثبات شده که درخت، باغ ها و فضای سبز شهری، برای کاهش آلودگی، تلطیف هوا و ایجاد نشاط مؤثر است و با توجه به مشکلات زندگی در شهرها، می توان این شادی و لطافت هوا در شهرها را از طریق درخت و فضای سبز ایجاد و حفظ کرد که در شیراز این کار با حمایت استاندار فارس و شهردار شیراز در حال انجام است.
معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تصریح بر این نکته که با توجه به اینکه ما شرایط خاصی داریم و با بحران های متعدد در حوزه محیط زیست مواجه هستیم، اگر دولت با برنامه ریزی، درایت، رویکردی فرابخشی و جامع به این موضوع توجه نکند، خسارت های بعضاً جبران‌ناپذیری به اقتصاد کشور و سرمایه های طبیعی ما وارد خواهد شد، گفت: در این مورد ما دستورالعمل جهانی (توافقنامه پاریس) را هم که مهم‌ترین بند آن مقابله با تغییر اقلیم است، پیش رو داریم و این توافقنامه به همه کشورمان و به ویژه استان فارس که آثار تغییر اقلیم در آن کاملاً مشهود است ارتباط پیدا می کند.
ابتکار همچنین با اشاره به اینکه تمام اهدافی که در حوزه های مختلف اقتصادی تعریف شده دارای محوریت مشترک زیست محیطی است، افزود: کشور ما هم در بحث توافق پاریس و همچنین موضوع اهداف توسعه پایدار، بسیار فعال بوده و هماهنگی‌های داخلی و اراده دولت را نیز در این زمینه مشاهده می کنیم.
وی ساماندهی فعالیت های صنعتی را اقدامی بسیار مهم دانست و گفت: دولت در این زمینه نیز هماهنگی های خوبی دارد و چندی پیش خروجی‌های صنایع کشور را ارتقاء دادیم.
ابتکار افزود: شهرک های صنعتی اگر پساب صنعتی دارند به ویژه در استان هایی که مسئله آب در آن‌ها بحرانی است، باید بحث تصفیه خانه های فاضلاب و تصفیه خانه های پساب های صنعتی و به ویژه بیمارستانی را در اولویت امور خود قرار دهند آبی که در بخش های مختلف استفاده می شود، به نحو مطلوب بازخوانی، تصفیه و استفاده مجدد شود.
وی اقدام های انجام شده در زمینه مقابله با آتش‌سوزی، حفظ مراتع و جنگل ها در فارس را خوب ارزیابی کرد و گفت: کاهش وقوع آتش سوزی در محدوده حفاظت شده، کاملاً بیانگر یک برنامه جامع است که به آن پایبند بوده ایم.
رئیس سازمان محیط زیست کشور ادامه داد: آمار در کل کشور حاکی از مدیریت مسئله آتش سوزی با وجود ادامه خشکسالی و افزایش دماست و این بسیار مهم است که در چنین شرایطی، جنگل ها و تنوع زیستی را بتوانیم به درستی مدیریت کنیم و اجازه ندهیم این ذخایر حیاتی و منابع از بین بروند.
وی بیان کرد: با وجود کمبود اعتبارات، یک توافق خوب نیز به طور مشترک با وزارت دفاع، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و همچنین سازمان برنامه و بودجه منعقد کرده ایم تا بر اساس آن، بخش مهمی از نیازهای تجهیزاتی سازمان جنگل ها و مراتع و سازمان حفاظت محیط زیست پیش بینی و تأمین شود که بخش عمده این امکانات امسال تأمین خواهد شد.
استاندار فارس: امکانات استان فارس برای مقابله با آتش سوزی اندک است
سید محمد علی افشانی، استاندار فارس نیز در ادامه این جلسه با اشاره به آتش سوزی در عرصه های طبیعی شهرستان پاسارگاد در چندماه اخیر، بیان کرد: این حادثه نشان داد که امکانات استان فارس برای مقابله با آتش سوزی خیلی کم است.
به گفته استاندار فارس، اگرچه در جلسه که با حضور وزیر کشور، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و برخی دیگر از وزیرا تشکیل شد و امکاناتی در اختیار استان فارس قرار گرفت؛ اما با توجه به وسعت ۲.۲ میلیون هکتار جنگل و حدود هفت میلیون هکتار مراتع فارس، این امکانات باید افزایش یابد.
افشانی اضافه کرد: فاصله شیراز با برخی شهرستان‌ها به حدود ۴۰۰ کیلومتر می رسد که لازم است امکانات لازم در شمال، جنوب، شرق و غرب استان به صورت متمرکز وجود داشته باشد تا در زمان وقوع آتش سوزی، مورد استفاده قرار گیرد.
وی با تأکید بر انتقال صنایع آلاینده از جمله کارخانه روغن نباتی نرگس از شیراز، تصریح کرد: مقدمات اولیه برای انجام این مهم  صورت گرفته و زمین مورد نیاز تحویل داده شده است.
 استاندار فارس با بیان این که تولید و واگذاری معادن در اطراف شهر شیراز محدود شده است، گفت: با تغییر کاربری باغ های اطراف شیراز، به صورت جدی در کارگروه و شورای برنامه ریزی و توسعه استان برخورد می شود و اجازه تغییر کاربری باغ های شیراز نیز به هیچ وجه صادر نمی شود؛ در صورتی که زمینی با کاربری باغ و بدون فضای سبز باشد، با سختگیری بسیار زیاد و در صورتی که معادل آن باغ خریداری شده باشد، موافقت می شود.
افشانی ادامه داد: در زمینه دفع پسماند عفونی بیمارستان ها نیز فعالیت هایی در این استان انجام شده که ضروری است گسترش یابد.
وی معتقد است که نهادهای اجتماعی غیردولتی و شبکه های اجتماعی نیز باید در زمینه حفظ محیط‌زیست و مشارکت در کنترل حوادث در عرصه‌های طبیعی مشارکت داشته باشند و نقش خود را ایفا کنند.
استاندار فارس همچنین با اشاره به این که نصب دوربین های پایش در مناطق حفاظت شده فارس ضروری است، با تأکید بر وجود مشکلات مالی دولت گفت: در همین شرایط مالی نیز اولویت های خاصی وجود دارد که می توانیم با هزینه بسیار اندک از فنا رفتن بخش قابل ملاحظه ای از سرمایه ملی که متعلق به نسل فعلی و نسل های آینده است جلوگیری کنیم.
افشانی، با اشاره به گزارش های ارائه شده توسط مدیران اجرایی استان در خصوص مباحث زیست‌محیطی نیز گفت: نتایج این اقدامات به صورت عملی و عینی در سه سال آینده دیده شود و تأثیرات مثبتی به دنبال داشته باشد.
مدیرکل بحران فارس: ضعف قوانین در برخورد با عاملان حریق، از علل ایجاد آتش‌سوزی است
مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس نیز در ادامه این نشست بیان کرد: در سال جاری با توجه به کاهش بارش و افزایش گیاهان بوته‌ای، افزایش احتمال حریق را داشتیم که در این زمینه تدابیر لازم اتخاذ شد.
حسن فیاض ‌پور ادامه داد: ازجمله مواردی که به‌ صورت عمد یا غیر عمد وقوع حریق در عرصه‌ های ملی و حفاظت ‌شده را رقم‌ زده، خشکیدگی درختان جنگلی در عرصه ‌های ملی، وجود بهره ‌برداران جوامع عشایری و روستایی در حواشی و داخل عرصه‌ های حفاظت ‌شده، وجود طبیعت ‌گردان عرصه‌ های طبیعی در تمام فصول سال، مجاورت باغات و اراضی کشاورزی و آتش زدن کاه و کلش در حواشی و حتی داخل عرصه ‌های حفاظت‌شده بوده است.
وی با بیان اینکه عدم چرای دام که موجب تشدید پوشش گیاهی در برخی مناطق شده از طریق صاعقه حریق را رقم می ‌زند و عدم امکان پایش مستمر عرصه‌ های ملی و حفاظت‌ شده به سبب کمبود نیرو و تجهیزات نیز از دیگر علل وقوع حریق بوده است، خاطرنشان کرد: ضعف قوانین در برخورد با عاملان حریق نیز از دیگر علل ایجاد آتش ‌سوزی است و البته با وجود تشدید زمینه ‌های آتش ‌سوزی و تنگناهای مالی فارس، طرح جامع اطفای حریق را تصویب کرد و سه سال است اجرا می ‌شود.
به گفته وی، با افزایش آمادگی در نهادهای مسئول و حساس‌ سازی افکار عمومی در سه سال اخیر، شاهد کاهش چشمگیر آتش‌ سوزی در مناطق حفاظت ‌شده بوده ‌ایم؛ چنانکه از ۲ هزار و ۳۱۷ هکتار سطح آتش‌ سوزی مناطق حفاظت ‌شده، به کمتر از ۱۹۳ هکتار در سال ۹۵ رسیده ‌ایم که معادل ۲ هزار و ۱۲۴ هکتار کاهش سطح آتش‌سوزی است.
وی یادآور شد: از ۹ هزار و ۲۰۰ هکتار سطح آتش‌سوزی منابع طبیعی در سال ۹۳ به کمتر از یک‌هزار و ۷۰۰ هکتار در سال ۹۵ رسیده‌ایم که معادل ۵۰۰ درصد کاهش است.
بوستانی: سه میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از عرصه فارس شناسایی ‌شده و آماده اجرای طرح‌ های آبخیزداری است
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری استان فارس نیز از دیگر سخنرانان این جلسه بود که وی با اشاره به اینکه بخش اعظم فارس در حوزه زاگرس است و ۸۳۰ هزار هکتار از جنگل ‌های این استان زاگرسی با گونه غالب بلوط، یک‌ میلیون هکتار از نوع ایران توران با گونه غالب بنه و یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار جنگل‌ های عمانی با گونه غالب کُنار هستند، افزود: خشکیدگی درختان بلوط را در سال ۸۷ در فارس مشاهده کردیم و در سطحی معادل ۸۹ هزار هکتار از استان این آلودگی گزارش شد که اقدامات سریعی با همکاری مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی انجام شد و مناطق تمرکز آلودگی در دشت‌برم کازرون، با ۲۶ هزار هکتار مساحت زیرپوشش قرار گرفت و با اقدامات انجام‌شده مهار شد.
وی خاطرنشان کرد: بحث فرسایش خاک را در سال ‌های خشکسالی بیشتر شاهد هستیم و لخت بودن زمین و فقدان پوشش گیاهی از عوامل افزایش سیلاب‌ هاست و بحران منابع زیرزمینی نیز به‌شدت پوشش گیاهی فارس را تهدید می ‌کند؛ چنانکه متوسط سطح ایستابی فارس در مقطعی ۵۰ متر بوده، اما اکنون در برخی نقاط استان به بیش از ۴۰۰ متر رسیده است.
بوستانی با بیان اینکه، فارس تا سال ۷۵ بیابان نداشت، اما از ۷۵ لکه ‌های مستعد تبدیل به بیابان در این استان ایجادشده که خود مشکلات دیگری را ایجاد می ‌کند، گفت: خشکیدگی درختان جنگلی حوزه زاگرس، هفت منطقه و شهرستان فارس را درگیر کرده که در این راستا حذف پایه ‌های آلوده و حفاظت ‌های انفرادی مدنظر قرار گرفت و از آب نزولات آسمانی بیشتر استفاده کردیم و با احداث آبگیر در اطراف درختان آسیب ‌دیده و حصارکشی، بخشی از آسیب ‌ها کنترل شد و البته مبحث تغییر الگوی کشت در این راستا ضرورت دارد.
به گفته وی، در این زمینه درختانی را که به‌صورت کامل آسیب‌دیده بودند با قطع کامل و شوک از طریق شعله‌های آتش سبز کردیم که از طریق این روش تحریک به جست‌دهی درختان، در دشت برم کازرون ۲۸ هکتار مجدد سبز شدند.
بوستانی ادامه داد: در حال حاضر ۱۴ طرح مدیریت مناطق بیابانی و دو طرح مدیریت جنگل‌ های دست‌کاشت و یک طرح کانون بحران فرسایش بادی اجرایی شده و جمعاً به وسعت ۷۳۶ هزار هکتار زیرپوشش قرار گرفت. وی در خاتمه با بیان اینکه سه میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از عرصه استان شناسایی ‌شده و آماده اجرای طرح‌ های آبخیزداری است، گفت: یک ‌میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از حوزه‌‌های آبخیز استان زیر برنامه‌ های اجرای آبخیزداری اعم از کارهای بیولوژیک و سازه ‌ای قرار گرفت و مردم کاملاً متوجه منافع این طرح ‌ها شده و حتی امکان تأمین بخشی از منابع توسط مردم در برخی از مناطق وجود دارد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۶/۲ | شماره 6203
نظرسنجی
بالای صفحه